Jednoznačne jedna z najvýraznejších osobností slovenskej histórie, Ľudovít Štúr, sa narodil 28. októbra 1815 v Uhrovci. Bol nielen známy jazykovedec, politik, historik, filozof, pedagóg a publicista, ale predovšetkým kodifikátor spisovného slovenského jazyka a vedúca osobnosť slovenského národného obrodenia.

Ludovit_Stur_adj24. 10. a 25. 10. 2015 sa na počesť významného národovca konali celonárodné oslavy v jeho rodisku, Uhrovci.

V sobotu 24. 10. 2015 sa zároveň konal výstup na vrch Rokoš, kde sa odhalila nová pamätná tabuľa.

Predstavená bola tiež nová expozícia Trenčianskeho múzea v rodnom dome Ľudovíta Štúra, prezentácia príležitostnej známky, ako aj pamätnej a zberateľskej mince a slávnostný večerný kultúrny program. V nedeľu 25. 10. 2015 nasledovali evanjelické služby Božie v evanjelickom kostole v Uhrovci za účasti významných cirkevných predstaviteľov.

Aj RTVS pripravuje bohatý program v televíznom a rozhlasovom vysielaní na počesť tohto národovca. Chýbať nebudú filmové a dokumentárne premiéry, seriálové klasiky, a na obrazovkách našej verejnoprávnej televízie sme mohli vidieť aj priamy prenos z víkendových osláv v Uhrovci.

 

zdroje: www.rtvs.sk

www.culture.gov.sk

 

autor: Tamara Adamíková