Počas celého večera nechýbala ani hudba
Počas celého večera nechýbala ani hudba

Literárnu besedu organizovali študentky FMK, ktorým knižnica poskytla priestory a pomohla s propagáciou. Autorky sa postupne striedali a spolu s nimi aj jednotlivé moderátorky, ktoré ich spovedali. Najskôr si diváci vypočuli jednu ukážku z vybraného diela autorky. Pripravené bolo aj občerstvenie. Počas celej besedy spievala a hrala študentka Magdaléna Tomalová. Večer otvorila Lucia Braunová. Tá prišla aj so svojou malou dcérou, ktorá rozveseľovala divákov svojou aktivitou. Medzi jej najnovšie knihy patrí „Desivé odhalenie“ či „Šťastie na prenájom“. Lucia prezradila, že stíha písať aj popri dvojročnom dieťati, keďže píše po večeroch. Tvorba Lucii Braunovej je výnimočná v tom, že spája kriminálny žáner spolu s romancou. Vysvetlila, že nechce aby jej knihy boli len takou tuctovou romantikou. Pripravuje už aj knihu s hororovou tematikou.

Lucia Braunová prišla aj s dcérkou
Lucia Braunová prišla aj s dcérkou


Druhou autorkou, ktorá prišla bola Kristína Ježovičová. Nikdy nemala sen stať sa spisovateľkou. Slohy na základnej škole jej písala sestra. Medzi jej knihy patria tituly ako „Červená jej pristane“ či „Soňa“, ktorá je považovaná za jej prelomové dielo. Vždy má rozpísaných viac kníh a inak tomu nie je ani teraz. Momentálne pracuje asi na štyroch rukopisoch. Najbližšia kniha by Kristíne mala vyjsť na jeseň.

Kristína Ježovičová nemala sen stať sa spisovateľkou
Kristína Ježovičová nemala sen stať sa spisovateľkou

Poslednou spisovateľkou bola domáca Miroslava Varáčková. Tejto známej Trnavčanke vyšlo už 11 kníh. Niektoré boli preložené aj do češtiny. Medzi jej tvorbu patria tituly ako „Tri kroky do pekla“, „Nepobozkaná“ či „Adaptácia“. Najnovšia kniha sa volá „Len to nikomu nepovedz“ a hovorí o šikanovaní stredoškoláčky. Po vydaní tejto knihy sa jej ozvalo veľa mladých ľudí, ktorí sa s týmto problémom stretli. Väčšina jej kníh polemizuje o kontroverzných, dramatických situáciách. Doteraz už písala o témach, kde otec sexuálne zneužíval dcéru, muž týral manželku či o únose mladej ženy. Okrem toho sa viaceré jej knihy radia do žánru fantasy. Venuje sa aj žánru, ktorému sa väčšina slovenských spisovateľov vyhýba. Píše aj katastrofické, postapokaliptické príbehy, medzi ktoré patrí napríklad minuloročná kniha Adaptácia. Autorky ochotne odpovedali aj na otázky divákov a otázky pokladali aj sebe navzájom. 

Trnavčanke Mirke Varáčkovej vyšlo už 11 kníh
Trnavčanke Mirke Varáčkovej vyšlo už 11 kníh

Autor: Diana Veizerová
Foto: Katarína Valová