Knižnica je úžasný koncept, ktorý funguje v našej histórii už po stáročia. Na rovnakom princípe vypožičiavania si a vracania nielen kníh, ale aj náradia či športového vybavenia, funguje knižnica vecí. 

Je mnoho vecí, ktoré sme niekedy potrebovali použiť a tak sme si ich kúpili. Lenže hneď po tom, ako sme prácu s nimi dokončili, odložili sme ich a už na ne len padá prach. Prečo si teda kupovať veci, keď si ich môžete požičať? Presne touto myšlienkou sa riadi zakladateľ projektu knižnice vecí Jozef Trnka. Celý tento je zastrešovaný kultúrnym centrom Malý Berlín, ktoré sídli na Nádvorí. Na projekte knižnice vecí pracuje vďaka Európskemu zboru solidarity aj dobrovoľníčka z Ukrajiny Sofii. Finalizácia projektu a otvorenie verejnosti sa plánuje na začiatku roka 2021.

„V prvom rade sa chceme zamerať na tri odvetvia, športové vybavenie, domáce náradie a multimédia. Z týchto kruhov bude k dispozícii zhruba 20 predmetov a zariadení. Samozrejme sa nebránime rozšíriť ponuku o ďalšie odvetvia. Sme v kontakte s ďalšími organizáciami, ktoré prevádzkujú knižnicu vecí. Aj vďaka nim vieme, o ktoré veci je najväčší záujem. Našou snahou teda bude, aby sme ich vedeli poskytnúť aj my,“ vraví Jozef.

knižnica vecí
Jozef Trnka zakladateľ projektu. Zdroj: malyberlin.sk

Ako bude knižnica vecí fungovať?

Záujemcovia si budú mesačne alebo ročne platiť členské, ktoré bude fungovať vo forme kreditu a pri každom vypožičaní sa vám určitá suma za predmet strhne. Zarezervovať veci si budete môcť aj online na webe, kde sa prihlásite cez vlastné konto, uvidíte sortiment a dostupnosť predmetov. Konkrétny proces vypožičania bude prebiehať tak, že sa na webovú stránku knižnice vecí prihlásite, vyberiete si predmet a pri rezervácii uvidíte jeho dostupnosť. Akonáhle bude dostupný, vy si ho budete môcť vyzdvihnúť v priestoroch Malého Berlína, kde knižnica vecí bude aj sídliť.

„V priebehu budúceho roka budú mať ľudia príležitosti si našu ponuku predmetov aj vyskúšať. Budeme organizovať rôzne workshopy, prostredníctvom ktorých by sme ľudí chceli naučiť rôznym praktickým skúsenostiam s našim vybavením. Časom by sme chceli vybudovať aj komunitu ľudí, ktorá by si navzájom prostredníctvom facebookovej skupiny požičiavala veci navzájom a pomáhala si aj takýmto spôsobom. Ale toto sú zatiaľ len naše vízie do budúcna. Pre začiatok by sme chceli sprostredkovať funkčnú knižnicu vecí so sortimentom, o ktorý budú mať ľudia záujem,“ doplňuje Jozef.