Rozsudok súdu, ktorý opäť poznačil slovenskú spoločnosť. Juraj Hossu, ktorý v roku 2018 pod vplyvom alkoholu na smrť dobil Filipínca Henryho Acordu sa dostal na slobodu.

Rozhodnutie súdu v spoločnosti opäť vyvoláva otázky ohľadom právneho poriadku v našom štáte. Chceme žiť v krajine, kde si za usmrtenie cudzieho človeka odpykáme menší trest, než za to, že si s kamarátmi dáme jedného „jointa“? 

Z úst politikov bežne počúvame, že násilie nesmie mať v našej spoločnosti miesto. Alkohol sa však natoľko stal súčasťou našej kultúry, že po desaťročia na jeho konzumáciu prihliada aj náš právny systém. Požitie alkoholu sa v ňom totiž berie ako poľahčujúca okolnosť. Je to však práve alkohol, ktorý je častokrát spúšťačom násilia. 

Je neprípustné, aby Jozef Šípoš – otec dvoch detí, ktorý nikomu fyzicky neublížil a nikoho nezabil, mal stráviť ďalších dvadsať rokov v slovenských väzniciach len kvôli tomu, že mu polícia zadržala v jeho byte marihuanu. Tú podľa vlastných slov využíval na výrobu konopných mastí pre chorých ľudí. 

Juraj Hossua niekoľkokrát oľutoval svoj skutok a počas svojho pobytu v cele preukazoval slušné správanie. Práve to mu najviac dopomohlo k podmienečnému prepusteniu. Život mladému Filipíncovi ale Hossuovo príkladé správanie vo väzení už nevráti. 

prepustenie-juraja-hossu
Hossua bol prepustený koncom februára Zdroj: TASR – Pavol Zachar

Útočník bude mať už nepochybne navždy poškvrnený život touto hrôzostrašnou udalosťou a jej následky si vo svojom duševnom zdraví ponesie dokonca života. Ako sám tvrdí, verí, že jeho prípad je ponaučením pre všetkých, ktorí sa pri konzumácii alkoholu nevedia ovládať a mieni šíriť osvetu ohľadom škodlivých účinkov alkoholu.

Jeho počínanie možno bude mať v budúcnosti pozitívny vplyv na to, aby sa podobným prípadom predchádzalo. Bolo to však za tú najvyššiu cenu. Zároveň jeho prípad poukazuje na to, v akom systéme žijeme. Voči zabitiu je náš súdny systém viac ústretový, než voči pestovateľom či konzumentom marihuany, ktorí nikomu neubližujú. 

Začnime nasledovať vzorec Holandska

Nejeden ľudský život vyhasol na základe agresivity spôsobenej alkoholom. Ďalšie životy však môžu byť zmarené vo väzení kvôli tomu, že Slovensko si stále zachováva konzervatívnu tvár a voči marihuane je naďalej mimoriadne skeptické. Aj keď môže mať viacero pozitívnych vplyvov.

Kedy sa kompetentní na najvyšších miestach spamätajú a začnú nasledovať vzorec Holandska? Krajina Beneluxu prešla ešte v roku 2004 k benevolentnejšej drogovej politike, marihuanu je vďaka nej v krajine tulipánov konzumovať povolené. Holandsko sa odvtedy namiesto zvyšovania, naopak, pravidelne stretáva s poklesom kriminality. Okrem toho prihliada na väčšiu edukáciu a rehabilitáciu (liečenie) spojenú s návykovými látkami.

Holandsko už roky ukazuje dobrý príklad toho, ako pracovať s touto problematikou. Slovensko však do takého vyspelého rozmeru zdá sa ešte nedorástlo. Rozhodne však nemôžeme mávnuť rukou nad tým, že za vraždu (hoc nechcenú) si bude páchateľ odpykávať menší trest, než za pestovanie alebo konzumovanie marihuany. Takáto krajina nie je spravodlivá.