anketa-15102014-006

Lujza, FMK 2. Bc.

Myslím, že vychovávanie dieťaťa partnermi rovnakého pohlavia na Slovensku nie je možné ani vhodné. Krajina je plná predsudkov a nechcem si predstaviť tie posmešky, ktoré by  muselo zažívať od svojich rovesníkov. V tolerantnejších krajinách to ale môže fungovať.


 

anketa-15102014-002

 

Dušan, FMK, 2. Bc.

Obidve možnosti sú viac než retardované. Nakoľko je potrebné na túto anketu odpovedať, som skôr toho názoru, že ideálnejšou možnosťou by bol detský domov, ako mať dvoch otcov alebo dve matky. Možno o desať rokov sa bude riešiť otázka, čo je lepšie: či mať ako rodičov psov alebo mačky.


 

anketa-15102014-007

Silvia, FMK, 2.roč. Bc.

Ja si myslím, že dieťa by nemalo vyrastať samo bez nejakej autority, bez ľudí ktorí by naozaj to dieťa milovali a vychovávali. A nevidím nič zlé na homosexuálnych pároch. Neznamená to, že sú zlí ľudia alebo by boli zlí rodičia. Práve naopak, ak chcú dieťa a malo by sa u nich dobre a pekne by ho vychovávali tak nech sa páči. Koľko je heterosexuálnych párov, ktoré svoje deti nemajú radi, týrajú ich a kašlú na ne. Tak nech sú radšej tam kde im bude dobre.


 

anketa-15102014-001

Braňo, moderátor rádia aetter, 28 rokov

Z hľadiska formovania osobnosti je lepší kolektív, ktorý sa ale dá dosiahnuť aj v škôlke a podobne. Nie som proti detským domovom, treba aj tieto zariadenia ale nie je tam toľko slobody, ako vie dať „rodina“ 21 storočia. Keby sme nežili v prísne zastaraných katolíckych pomeroch, brali by sa tieto zväzky úplne v pohode. Okrem toho, tak ako normálni rodičia nevedú deti k tomu, aby boli násilné, nesexujú  a podobne, takisto aj homosexuálni rodičia nemajú problém vychovať dieťa slušne a bez predsudkov. Určite nebudú formovať povahu dieťata tým, že ja som gay, on je gay aj ty budeš. O tom  dieťa rozhodne samo a vedia sa mu venovať lepšie, ako plnej izbe detí v decáku. Okrem toho, mama je vždy tá prísna, ale ísť v 16 na pivo s 2 tatkami, tak to znie ako pecka…


 

anketa-15102014-004

Juli, FMK, 2.roč. Bc.

Podľa mňa je lepšie ak má dieťa šancu na rodinu, v ktorej ho budú vychovávať dvaja ľudia, ktorí sa milujú. Samozrejme že to bude trošku iné lebo dieťaťu môže chýbať ženská alebo mužská ruka, závisí od pohlavia páru. Podľa môjho názoru sa to však dá aspoň čiastočne vynahradiť ostatnými členmi rodiny. Určite lepšie, ako byť v decáku, kde dieťa nemá „iba svojho“ rodiča, alebo dočasné pestúnske rodiny, nevybuduje si samé svoje hodnoty do budúcna pretože nezažije fungujúcu rodinu dlhodobo,čo pri prvom prípade zažiť môže určite pravdepodobnejšie. A je jedno či ho milujú dvaja muži alebo dve ženy.


 

anketa-15102014-003

Elena, FMK, 2.roč

Podla mňa by bolo asi vhodnejšie, keby vyrastalo v detskom domove. Keďže dnes je homosexualita dosť chúlostivou spoločenskou otázkou, mohli by sa vyskytnúť problémy v súvislosti so sociálnym začlenením dieťaťa či mnoho negatívnych reakcií okolia. Teda aspoň v našej konzervatívnej republike. No keď sa pozrieme na druhú stránku veci – dieťa by mohlo mať rodinu, ktorá by sa mu venovala, bolo by vychovávané s láskou a dostalo by všetky hodnoty, ktoré v detskom domove neexistujú. Myslím si, že je to diskutabilné a obidve možnosti majú svoje pre a proti.


 

anketa-15102014-008

Juraj, FF 3.roč Bc.

Nie, nie je lepšie aby dieťa vyrastalo v detskom domove ako u homosexuálnych párov. Myslím si, že je lepšie keď je dieťa vychovávane s láskou a cíti, že je chcené, hoci má za rodičov dvoch mužov alebo dve ženy. Pre jeho vývoj to bude lepšie ako čas strávený v detskom domove, kde mu nemôže byť dopriate toľko pozornosti. Netvrdím, že by sa opatrovateľky v detských domovoch dostatočne nesnažili venovať deťom. Určite robia, čo je v ich silách, no pri veľkom počte detí nie je možné mať ku každému dieťaťu individuálny prístup. Nemyslím si, že je správne odopierať homosexuálom vychovávať dieťa len pre ich inú orientáciu. Je na každom človeku, akú cestu si v živote zvolí a ak tým neubližuje druhým, nevidím dôvod prečo by mal byť odsudzovaný. A taktiež heterosexuálny pár nezaručuje, že budú dobrými rodičmi.


 

anketa-15102014-005

Katka, FMK, 2.roč.

Zatiaľ si neviem predstaviť výchovu dieťaťa v rukách homosexuálov, detský domov by bolo lepšie riešenie. V tom som si predstavila, aké to tam musí byť. Kto to nezažije nepochopí, možno preto som označila túto možnosť ako lepšiu, veď tam sa o dieťa postarajú, vedia čo robia. Keď som však o tom porozmýšľala dlhšie, zmenila som názor. Homosexuálov neodsudzujem, práve naopak, mám ich rada, veľa z nich sú úžasní ľudia. Len som si na začiatku nevedela predstaviť, že by dieťa žilo bez matky alebo bez otca, pričom veľa detí žije v oveľa neprirodzenejšom prostredí, preto si myslím, že by homosexuálny pár dokázal dieťa vychovať. S pomocou rodiny sa dieťa môže cítiť ako v plnohodnotnej rodine. A nemyslím si, že by sa z dieťaťa kvôli tomu stal homosexuál, však z koľkých detí heterosexuálnych rodičov sa stali gayovia a lesby?