Časy, kedy sme sa stretávali s priateľmi na rôznych spoločenských podujatiach sa stali matnou spomienkou. Kultúra prešla zväčša do online podoby a nepocítili to len umelci. Prinášame vám sedem podujatí, ktoré spríjemnia váš život i v časoch pandémie.

1. Barbora Idesová: Podfarbené

08. 12. 2020 – 18:00

Vstupné: zdarma

Miesto: Čepan gallery, Trnava

Trnavské kultúrne centrum Malý Berlín nám ponúka rôzne podujatia i v časoch pandémie. Výstava „Podfarbené“ je poslednou tohtoročnou výstavou v rámci kurátorského programu pre začínajúcich kurátorov. Názov výstavy odkazuje na dôležitosť ilustrácie a jej schopnosť podčiarknuť hlavnú myšlienku v knihe.

Autorka predstaví svoju prácu na knižných ilustráciách pre deti a dospelých. Jej charakteristický výtvarný štýl sa skladá zo žiarivo farebných postáv. Z ilustrácií je cítiť inšpiráciu ženskou silou, prírodou, slnkom a meditáciou. Výstava vás prenesie do podvedomého snového sveta, ktorý v sebe ukrýva množstvo symbolov a dekoratívnych prvkov.

Zdroj: https://www.pexels.com/photo/art-exhibit-1604991/

2. Kino: Be2Can: Chľast

06. 12. 2020 – 19:00

Vstupné: 4 €

Miesto: Hlavná sála, Trnava

Podľa nových nariadení kiná zostali pre verejnosť otvorené, hoci len s polovičnou kapacitou sály. Malý Berlín vám prináša prehliadku filmov Be2Can, ktorá obsahuje kvarteto filmov, ktoré získali úspech na filmových festivaloch v Benátkach, Berlíne a Cannes.

Jedným z filmov je dánsky film Chľast z dielne režiséra Thomasa Vinterberga. Príbeh sa skladá z kvarteta stredoškolských profesorov, ktorých zaujala teória, že ak si udržia správnu hladinu alkoholu v krvi, otvoria sa im nevídané obzory. Prvotné výsledky sú povzbudivé a z nevinného nápadu sa stáva akademický výskum. Ako sa zmenia životy týchto štyroch prácou unavených profesorov? Odpoveď nájdete vo filme.

3. Kino: Be2Can: O nekonečnosti

13. 12. 2020 – 19:00

Vstupné: 4 €

Miesto: Hlavná sála, Trnava

K ďalším pútavým filmom z prehliadky Be2Can patrí svojská švédska dráma „O nekonečnosti”Režisér Roy Andersson získal za toto dielo Strieborného leva za najlepšiu réžiu na festivale v Benátkach. Film prezentuje úvahu o ľudskom živote v celej jeho kráse, krutosti a všednosti. Mohli by sme ho považovať za ódu a žalospev súčasne. Zobrazuje, že aj bezvýznamné momenty majú veľkú dôležitosť. Pokojne sa usaďte a ponorte sa do netradičných príbehov s netradičnými postavami a situáciami.

4. Webinár: Sama pešo z Mexika do Kanady

16. 12. 2020 – 18:00

Vstupné: 5 €

Počas pandémie sa do popredia dostali webináre. Ich výhodou je, že máte možnosť komunikovať s lektorom webinára a na druhý deň po uskutočnení dostanete k dispozícií záznam. Lucia Kutrová je obyčajná žena, ktorá sa rozhodla zmeniť svoj pohodlný život nie príliš všedným spôsobom. S ukulele, zrkadlovkou a obrovským batohom odišla pokoriť Pacifickú hrebeňovku, ktorá je považovaná za jednu z najťažších peších trás na svete. V prírode, ktorá sa tiahne od mexických až po kanadské hranice, strávila 151 dní. Aj cez všetky nástrahy dokázala, že s pevnou vôľou sa dá všetko zvládnuť. Obujte si turistické topánky a vydajte sa spolu s Luciou na 4286 kilometrovú cestu.

Zdroj: https://www.pexels.com/photo/unrecognizable-travelers-walking-on-rocky-slope-5480707/

5. Webinár: Psychadeliká v terapii a sebarozvoji

15. 12. 2020 – 18:00

Vstupné: 7,5 €

Výskum psychadelík zažíva dnes celosvetovú renesanciu. Kým v sedemdesiatych rokoch zažívali vrchol kvôli ére hippies, dnes ich spoločnosť netoleruje. Niektoré štúdia hovoria, že majú pozitívne účinky pri liečbe niektorých duševných porúch, no dokážu ich vedci zbaviť nálepky rekreačných drog? Webinár bude viesť Filip Tylš, ktorý je známy ako odborník v tejto oblasti. Priblíži nám štúdie, ktoré popisujú pozitívne účinky psychadelík v zdravotníctve. Prednáška sa bude venovať komplexnému predstaveniu týchto látok, no taktiež načrtne niektoré úskalia spojené s ich integráciou do súčasnej spoločnosti.

Zdroj: https://www.pexels.com/photo/woman-with-face-mask-looking-at-a-laptop-4240606/

6. FMK online bazár oblečenia

01. – 07. 12. 2020

Študenti z Kabinetu eventov sa nám snažia ponúkať rôzne podujatia i v online podobe. Jedným z nich je online bazár oblečenia, ktorým sa prispieva na dobrú vec. Študenti mohli svoje nenosené oblečenie darovať do 20. novembra. Oblečenie sa bude predávať v prvý decembrový týždeň na facebookovej udalosti. Všetky získané peniaze z predaja budú venované Detskému domovu v Trnave. Táto akcia má pozitívny dopad aj pre našu planétu, vzhľadom na to, že nepodporuje fast fashion. Dajte veciam druhú šancu a pomôžte tým, ktorí to potrebujú.

Zdroj: https://www.pexels.com/photo/woman-wearing-white-long-sleeved-shirt-with-scarf-standing-near-clothes-374679/

7. Online koncert: Hypianosis

05. 12. 2020 – 19:00

Vstupné: zdarma

Koncert Hypianosis je prvým dielom novej série unMUTE, ktorú prináša Kultúrne centrum Malý Berlín. Cieľom tejto série je prinášať do Trnavy koncerty novej a experimentálnej hudby. Hypianosis tvorí duo, pod ktorým sa skrývajú Július Fujak Martina Janegová. Zaznejú skladby Milana Adamčiaka, Mariána Vargu, no taktiež sa môžete tešiť na prezentáciu nového hudobného projektu Júliusa Fujaka pod názvom kaleidoSONICope! (Hevhetia 2020).

Zdroj: https://www.pexels.com/photo/grayscale-photo-of-people-raising-their-hands-1666816/