Psychické choroby sú mnohokrát v spoločnosti veľmi nesprávne vykresľované. Čo je v skutočnosti schizofrénia a ako sa s ňou ľudia vysporadúvajú?
Laura mala 18 rokov, keď zažila prvú skúsenosť so schizofréniou. Jeden večer, vracajúc sa zvonku domov, započula v hlave hlasy. Boli čím ďalej, tým hlasnejšie. „Mala som pocit, akoby boli okolo mňa stále ľudia,“ vraví dnes ako 21-ročná. „Keď mi zrazu začali rozprávať, aby som ukončila svoj život, zobrala som igelitku a utiahla si ju pod krkom. Krátko predtým, ako som skoro omdlela, sa mi podarilo igelitku povoliť a zavolala som kamarátom, aby ma odviezli do nemocnice.“
V nasledujúcich mesiacoch Laura zažila 20 podobných atakov. Po absolvovaní terapie a užívaní predpísaných liekov sa dostala konečne naspäť do normálneho života a našla si prácu. Aj toto je realita človeka, ktorý môže žiť spokojne svoj šťastný život a z momentu na moment je všetko hore nohami.
Čo to schizofrénia vlastne je? Mýty a Fakty
Schizofrénia sa spravidla prejavuje u ľudí v najnádejnejšom období života. U mužov medzi 15. až 25. rokom života a u žien o niečo neskôr, a to medzi 25. až 35. rokom života. Podobne ako pri diagnózach cukrovky či onkologického ochorenia, schizofrénia zasahuje do života nielen konkrétneho človeka, ale aj jeho okolia. Chorobou zasiahnutá teda môže byť aj rodina či priatelia. Trpia ňou jedno až dve percentá populácie, frekvencia postihnutia je pritom rovnaká v rôznych kultúrach a na rôznych kontinentoch.
Ľudia majú mnohokrát mylnú predstavu o tom, čo schizofrénia vlastne je. Zaužívaná predstava, že pacient so schizofréniou má rozdvojenú osobnosť, je hlúposť. Stále je to on, len má v hlave ďalších spoločníkov. Hlasy, ktoré sa k nemu snažia prehovárať, urážať ho či nabádať na zlé veci. Veľakrát sa však môže nájsť aj „spoločník“, ktorý ho, naopak, obraňuje. Spoločníci, teda hlasy, sú úplne cudzie, môžu byť ženské aj mužské. Schizofrenické psychózy sa delia semaforom. „Zelená je, keď sa hlasy rozprávajú. Oranžová, keď sa vás snažia uraziť a červená je, keď hovoria: Teraz si zapáľ cigaretu a uhas si ju o ruku,“ vraví Laura.
Zaužívaná predstava, že človek so schizofréniou má rozdvojenú osobnosť, je hlúposť.
Ako sa schizofrénia prejavuje?
Schizofrénia je ale chorobou mnohých tvárí. U každého človeka sa prejavuje trochu inak a príznaky sa môžu meniť aj u rovnakého pacienta. Medzi základné príznaky môžeme napríklad zaradiť poruchy vnímania. Chorý nedokáže odlíšiť podstatné od nepodstatného. Má halucinácie vo forme rôznych pachov, hlasov či vidín. Stráca orientáciu v tom, čo si myslí a hovorí on sám a čo niekto iný. Nastáva strata hraníc medzi sebou a okolitým svetom. Časté býva aj narušené sebauvedomovanie. Môže mať pocit odcudzenia svojich citov, myšlienok a tela. Uzatvorí sa pred realitou a ponorí do svojho vnútorného sveta.
Pri vzniku schizofrénie môže určitú úlohu zohrávať aj vrodená predispozícia, samotným spúšťačom ochorenia však vo väčšine prípadov býva niečo ďalšie. Napríklad rôzne psychologické faktory, akými sú stres či strata blízkeho človeka. Reč pritom nie je iba o úmrtí, ale napríklad aj o strate zamestnania, ukončení vzťahu či priateľstva. Spúšťačom nezriedka býva aj užívanie marihuany či iných drog.
Na úplnú diagnózu však treba dlhodobé príznaky zväčša trvajúce aspoň mesiac. To ale neznamená, že až po takom dlhom čase treba navštíviť odborníka. Ide o čas, kedy človek podstupuje psychodiagnostické vyšetrenia a CT mozgu. Ak je to potrebné, pristupuje sa aj k rôznym ďalším vyšetreniam, aby odborníci vylúčili iné ochorenia.
Schizofrénia verzus okolitý svet
Ak prejavujete vyššie uvedené príznaky, máte na schizofréniu podozrenie alebo už liečbu podstupujete, je dôležité, aby okolie o vašom probléme vedelo. Zo začiatku to nie je jednoduché, ale časom sa vyhnete zbytočným otázkam. Ak náhodou príde psychóza, je dôležité, aby rodina či priatelia vedeli, ako majú postupovať a kde nájdu potrebné lieky. Nikdy by vás nemali nechávať osamote a bez pomoci. Priebeh psychózy vás však nemusí obmedziť úplne. Stále by ste mali byť schopný komunikovať s okolím. Ak hlasy povedia, že si máte ublížiť, mali by ste zvládnuť povedať to nahlas. Preto je dôležité mať možnosť kontaktovať svojich blízkych vždy, ak si to situácia vyžaduje.
Je dôležité poznamenať, že ako schizofrenik môžete aj napriek všetkým okolnostiam viesť plnohodnotný život, založiť si rodinu a mať deti. Bohužiaľ však stále existuje zhruba 10-percentná šanca, že toto ochorenie zdedia aj vaše deti. Platí, že čím viac vašich príbuzných schizofréniou trpí, tým viac sa táto pravdepodobnosť zvyšuje. Dôležité je poznať pravidlá psychohygieny, pomocou ktorých sa pred prepuknutím tohto ochorenia môžete aktívne chrániť. Patrí k nim napríklad schopnosť lepšie zvládať stres.
Ako je na tom Slovensko?
Podľa dostupných informácií vieme, že na Slovensku sa nachádza asi 50-tisíc pacientov s diagnostikovanou schizofréniou. O osvetu sa v tejto problematike starajú združenia ako napríklad Liga za duševné zdravie a Humanitár. Pre fanúšikov podcastov dávame do pozornosti aj zaujímavý diel zo série „Okná duše dokorán“ o schizofrénii s riaditeľom psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku.