Keď nebráni univerzitnému životu pandémia, príde iná nástraha – energetická kríza. Aký dosah bude mať táto situácia na fungovanie internátov pre študentov UCM?

Po čase sme akademický rok 2022/2023 na našej univerzite mohli začať bez strachu zo zatvárania pre koronakrízu. Vo vzduchu však visí nový problém v podobe energetickej krízy a inflácie. Slovenská rektorská konferencia upozornila na ich následky a možný kolaps vysokých škôl. Vládu žiada, aby zmenila financovanie univerzít a aby kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou.

Situácia sa týka aj internátov, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou vysokoškolského života. Univerzita sv. Cyrila a Metoda ponúka svojim študentom niekoľko možností ubytovania v Trnave: Študentský domov UCM, Študentský domov Miloša Uhra, Internát Strednej odbornej školy elektrotechnickej a Ubytovacie zariadenie Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku.

Výrazné zmeny nepociťujú

„Študenti nastúpili na náš internát v klasickom režime. Zatiaľ oni ani my nepociťujeme obmedzenia v spojitosti s energetickou krízou,“ hovorí Dana Ťažká z internátu Strednej školy elektrotechnickej. Podobná situácia je aj v ostatných ubytovacích zariadeniach. Špeciálne opatrenia v rámci šetrenia energií zatiaľ neplánujú zavádzať.

Prorektor pre rozvoj a vzťahy s verejnosťou na UCM Andrej Brník dodáva: „Univerzita sa dlhodobo snaží pristupovať k téme udržateľnosti a šetreniu životného prostredia. Už predtým sme robili rôzne opatrenia na zníženie výdaja energie, ako napríklad výmena žiaroviek či nový výmenník na spracovanie tepla a teplej vody.“

internáty ucm
Zatváranie internátov nateraz nie je téma, nad ktorou by uvažovali. Zdroj: ucm.sk

Zároveň predpokladajú, že vysokoškolskí študenti sú uvedomelí a zodpovední a prispôsobujú tomu aj svoje správanie. Naviac, internáty ešte nepoznajú konkrétne sumy, za ktoré budú nakupovať energiu na nasledujúci rok. „Všetky následné rozhodnutia závisia od situácie a cien elektriny a plynu,“ dodala Dana Ťažká. Až podľa toho budú môcť pristúpiť k prípadným obmedzeniam.

Bude študentské ubytovanie drahšie?

To, čo sa zmenilo, je mesačný poplatok. Zdražovanie vo väčšine prípadov však nebolo drastické. „V porovnaní s predchádzajúcim rokom ceny išli hore, ale nie oveľa. Záleží na type izby, ale maximálne navýšenie bolo o päť eur,“ konkretizuje Dana Ťažká. V Študentskom domove Miloša Uhra študenti za rôzne typy izieb zaplatia od 70 do 80 eur.

O pár eur viac si priplatia aj študenti v ubytovacom zariadení Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku. Informovala nás jeho správkyňa Anna Tomašovičová: „Zatiaľ sme energetickú krízu nepocítili, no s infláciou a narastajúcimi cenami sme rátali vopred. Predtým sa platilo 50 eur, teraz je to 63 eur, kedy v oboch prípadoch ešte 7 eur dopláca štát.“

internáty ucm
Redukciu spotrebičov s vysokým odberom elektrickej energie zatiaľ nebudú zavádzať. Zdroj: ucm.sk

Najväčší rozdiel zaznamenali študenti ubytovaní v Študenstkom domove UCM. Od 1. júla 2022 sa upravil cenník poplatkov za ubytovanie. Mesačná splátka predstavuje momentálne 80 eur z pôvodných 50 eur,“ hovorí Soňa Krahulcová, vedúca študentského domova UCM. Toto navýšenie má aj iné dôvody. Podľa prorektora sa suma nezvyšovala viac ako 15 rokov. „Do internátu sa posledné roky výrazne investovalo. Zároveň sa nám zvyšovali finančné nároky na jeho fungovanie a každoročne sme za ubytovanie museli doplácať. Nové vedenie UCM sa rozhodlo, že tento stav je neudržateľný, a tak sme cenu nastavili primerane trhu a podmienkam, v ktorých ho realizujeme,“ vysvetľuje Brník.

Neistá budúcnosť cien energií

Študentský domov UCM vykurujú zostatkovým teplom z jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, kde avizovali, že ceny síce pôjdu hore, ale nie tak drasticky ako pri elektrickej energii či plyne. „Momentálne je však priskoro čokoľvek predpovedať, keďže nemáme ešte presné ceny elektriny na budúci rok a študenti majú podpísané zmluvy do konca júna 2023,“ dopĺňa prorektor Brník.

Viaceré zariadenia sa zhodli, že nateraz už neplánujú zvyšovať mesačné poplatky. Študentom garantujeme do septembra rovnaké ceny vzhľadom na podpísané zmluvy,“ uzatvára riaditeľ Študentského domova Miloša Uhra Radovan Široký.