Dlho očakávaná dráma sa začiatkom júla dostala na filmovú scénu. ,,Sme radi, že to mohlo byť práve v Karlových Varoch“, povedal režisér Jan Hřebejk. Film sa síce odohráva v 80-tych rokoch, no jeho myšlienka vedie oveľa ďalej. Vypočítavosť, manipulácia, skorumpovanosť. Toto všetko hýbe svetom aj dnes a scenárista Petr Jarchovský to chcel v Učiteľke dokázať. A úspech bol rozhodne na správnom mieste. Potvrdzuje to aj fakt, že všetky festivalové projekcie boli vypredané a film mal veľmi dobré ohlasy. ,,Nie je to nakrútené podľa skutočnej udalosti, avšak inšpiroval som sa skutočnými príbehmi mojej mamy. Napríklad tá scéna s pečenými buchtami sa jej naozaj stala.“ Snímky celého filmu boli nakrútené v staršej bratislavskej budove. ,,Páčila sa mi jednoduchosť. Všetko sme točili v jednej budove, kde sme s architektom obmieňali byty, vytvorili zábery v nemocnici, dokonca sme tú budovu využili aj na scénu z letiska,“ dodal režisér.

Zuzana Mauréry

Hlavnú postavu, triednu učiteľku Drazděchovú, stvárnila Zuzana Mauréry, ktorá spočiatku ani nečakala, že by mohla nejakú rolu vo filme dostať: ,,To, že dostanem nejakú menšiu rolu, to by bolo fajn. To, že dostanem učiteľku, tak to už prečkalo všetky hranice a že ide o celovečerný film, ktorý má premiéru v Karlových Varoch, tak to už je fakt za štyrmi rohmi,“ povedala pár hodín po novinárskej premiére. Aj napriek tomu, že herečka hrala vo filme pomstychtivú a manipulatívnu ženu, ktorá prostredníctvom svojich žiakov využíva ich rodičov za účelom osobného obohatenia, sa v tejto role cítila veľmi dobre.

Pôvodom maďarský herec Csongor Kassai obsadil postavu starostlivého otca šikanovanej dcéry Danky. ,,Som zástancom názoru, že herec musí vedieť zahrať všetko. Aj skriňu“. Takisto nám prezradil, že spolupráca bola počas nakrúcania výborná: ,,Nemali sme medzi sebou žiadne konflikty, nebol na to ani priestor. Konflikty vytváral samotný príbeh, takže nám sa veľmi dobre spolupracovalo.“

IMG_6810C
Csongor Kassai

Na 51. ročníku MFF Karlovy Vary bola Učiteľka zaradená do hlavnej súťaže spolu s ďalšími jedenástimi snímkami. Hlavné ocenenie Krištáľový glóbus za najlepší film síce získala maďarská dráma Rodinné šťastie, ani Učiteľka však neodišla bez ocenenia. Zuzana Mauréry si zo záverečného ceremoniálu odniesla cenu za najlepší ženský herecký výkon.

Ak ste nestihli premiéru úspešnej Učiteľky na karlovarskom filmovom festivale, nemajte obavy. V kinách si ju môžete pozrieť už od 21. júla 2016.

Simona Rákociová

Foto: Pavel Bielik