Dlho som nevedel, ako by som mohol vyplniť tieto riadky a ani som si neuvedomil, že vlastne potvrdzujem pointu svojho fejtónu.

Keď som bol mladší, jedna z mojich letných brigád bola umývanie riadu v jednej reštaurácii. Bola to náročná robota, počas ktorej som si celé dni nemohol ani len vydýchnuť, nie to ešte starať sa o jednu z mojich telesných potrieb, ktorou bola v tom čase inhalácia drveného tabakového listu obaleného v belavom papieriku.

Býval som nervózny, ovalený nikdy nekončiacou robotou, pretože kým som umyl jeden tanier, na pulte ma už čakali ďalšie štyri. Celý čas som premýšľal, ako si prácu zjednodušiť. Úspešný človek predsa nemaká ťažko, ale múdro.

Priznávam, že vytvorenie dokonalého plánu mi zabralo hodnú chvíľu. Po čase som však umýval taniere, hrnce, panvice a iné nástroje len na tých miestach, o ktorých som si myslel, že sú špinavé. Práce ubudlo, nálada sa mi zlepšila a kolegovia začali byť podozrievaví. Chválili moju šikovnosť a ja som len krčil plecami. „Kto vie, ten vie,“ napadlo mi. Netrvalo však dlho a odhalili ma.

lenivosť
Lenivosť sa nám môže na konci vypomstiť. Zdroj: Facebook.com / Smart Algo Trade

Rýchlo neznamená dobre

Svoju robotu som označoval slovným spojením „šikovné flákanie“. Nerobil som veci tak, ako sa robiť mali, ale to ani nebolo treba. Aspoň na chvíľu bol výsledok stále rovnaký, a tým výsledkom bol čistý tanier. Raz mi však unikla drobná špinka na zadnej strane riadu. Keď prišla vedúca s nasrdeným pohľadom, dobre som vedel, kde bude problém.

Realita bola taká, že mi neušiel len jeden tanier, ale hneď niekoľko. Tie mi naskladala vedľa kopy ďalších, ktoré sa počas špičky nazbierali a odrazu sa z roboty stalo peklo, aspoň v ten deň. Problémom nebola moja nepozornosť, ale lenivosť.

Určite poznáte ten pocit. Máte pred sebou nejakú úlohu, či už je to umývanie riadu, alebo písanie bakalárskej práce. Možno si poviete, že som blázon a porovnávam hrušky s jablkami, no každá úloha nás môže skoliť len preto, lebo sa nám do nej nechce pustiť. Čakáme na moment, ktorý neprichádza a v hodine dvanástej sa snažíme stihnúť urobiť všetku prácu skôr, ako odbije jedna. Paradoxom je, že hodinová robota sa naozaj dá stihnúť aj za štyridsať minút, no existuje dosť veľké riziko, že ju budete musieť robiť dvakrát.