Rádio Aetter získalo frekvenciu v jesennom výberovom konaní a od 17. novembra minulého roka začalo na nej vysielať. Na Skladovej už nie je študentské rádio, po novom je Aetter určený pre Trnavu a okolie. Zisťovali sme, ako sa sa mu zatiaľ darí.

Proces, ktorým si Aetter prešiel, nebol vôbec jednoduchý. Rádio sa na získanie frekvencie pripravovalo kontinuálne už niekoľko rokov. Prodekan pre rozvoj a vzťahy s verejnosťou Andrej Brník, nám priblížil, aké zmeny muselo podstúpiť: Onlinové vysielanie je oproti frekvencii oveľa jednoduchšie. Pri vysielaní na internete potrebujete v podstate oveľa menej techniky. S frekvenciou je spojená aj prevádzka vlastného vysielača, prenos signálu, zabezpečenie kontinuity vysielania bez ohľadu na elektrickú energiu či internetové výpadky a podobne.“

Ďalšiu zmenu, ktorú rádio Aetter podstúpilo, bol prechod z analógového vysielania na digitálne. Čo to znamená? „Na šírenie zvukového signálu využívame výlučne dátovú sieť a nie obyčajné zvukové káble. Tomu sme museli prispôsobiť celú infraštruktúru vysielania. Sme jedno z mála regionálnych rádií, ktoré disponuje digitálnym šírením zvuku od jeho nahratia až po prenos na vysielač. Za týmto všetkým sú stovky hodín, ktoré sme rádiu venovali v presvedčení, že to má potenciál,“ doplnil Brník.

rádio Aetter
Aetter dáva priestor aj novým skladbám zo Slovenska a zahraničia. Zdroj: Rádio Aetter

Koľko majú poslucháčov?

Konkrétne čísla ešte nie sú k dispozícii. Počúvanosť regionálnych rádií sa totiž nemeria v rámci prieskumov TGI-MML. „Na to, aby sa rádio etablovalo na domácom trhu, sú potrebné aspoň štyri vysielacie sezóny. To sú približne dva roky. Určite si chceme dať vypracovať vlastný prieskum. Ten však stojí peniaze a momentálne by bol neefektívny, nakoľko poslucháčov stále iba zbierame. Pozitívne je to, že v rámci onlinových sledovaní streamov si rádio Aetter polepšilo už o viac ako 50 % a stále rastieme,“ vysvetlil Brník s tým, že rádio je stále možné počúvať na internete.

Bez ohľadu na skúškové obdobie, sviatky či prázdniny si moderátori musia zvykať na pravidelnú prácu. „Prispôsobujeme sa tomu postupne, ale verím, že to zvládneme. Bolo toho za tento rok veľa. V konečnom dôsledku sme museli všetko rozbehnúť od začiatku aj napriek tomu, že to robíme už skoro 10 rokov,“ hovorí jeden zo zakladajúcich členov rádia Andrej Brník.

Andrej Brník, ktorý stál pri zrode študentského rádia Aetter, pracoval aj na získaní frekvencie pre vysielanie v Trnave a okolí. Zdroj: Klaudia Černá

Práca v rádiu

Brník dodáva, že Aetter už nie je študentské rádio, hoci sa na ňom podieľajú študenti. Po novom je určené pre Trnavu a okolie. To podľa neho mení celý pohľad na vec. Ak sa chcete stať súčasťou Aetteru, aktuálne do svojich kruhov rádio hľadajú študentov marketingu, ktorí by chceli svoje zručnosti využiť už počas štúdia. Ponuka sa zameriava na prácu s klientom a mediálne kampane. V prípade záujmu sa stačí ozvať na e-mail studio@aetter.sk.