Tak znie jedna z neodpustiteľných kliatob v univerze Harryho Pottera. Ak ste doteraz nehrali novú hru Hogwarts Legacy, Crucio je jediné, čo si zaslúžite. Ale poďme po poriadku.

Autorkou textu je pedagogička FMK, doktorka Lucia Škripcová.

Po siedmich knihách, ôsmich filmoch z pôvodnej série, ďalších troch z Fantastických zverov a nespočítateľnom množstve merchu som sa nechala opäť vtiahnuť do Rokfortu. Jeden by si bol aj myslel, že po sklamaní z Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts, z ktorého sa vykľul dokument a nie ďalšie pokračovanie univerza, budú fanúšikovia viac opatrní veriť veľkým sľubom. Ako veľmi som sa mýlila (a zároveň díkybohu, že som sa mýlila)!

Rokfortská škola čarodejnícka v hre The Hogwarts Legacy. Zdroj: hogwartslegacy.com

Slzy na krajíčku a nostalgia

Dlho sľubovaná hra menila svoje dátumy vydania ako na bežiacom páse. Keď nastal deň D, niekde v hlave som mala otázku, či predsa len vyjde. Na moje vlastné prekvapenie, len 20 minút po spustení serverov som čítala svoj list o prijatí na Rokfortskú strednú školu čarodejnícku.

Prvé hodiny hrania boli príznačné najmä slzičkami na krajíčku. Nechápte ma zle. Patrím do generácie, ktorú tento fenomén zasiahol najviac. V deň vydania novej knihy sme stáli pred kníhkupectvami ešte pred otvorením.

Chodili sme na polnočné premiéry nových filmov a keďže sme boli v rovnakom veku ako Harry, všetko sa nás týkalo viac. Keď som sa v Hogwarts Legacy prvýkrát postavila na hlavné schodisko a schody, ktoré menia smer alebo keď som prvýkrát prišla do hlavnej jedálne, mentálne som sa vrátila do veku 12 rokov.

Kliatby a wannabe Temný pán

Toto láskyplné nastavenie mi vydržalo do momentu, keď mi hra ponúkla naučiť sa Crucio. Neskôr aj Imperio, či notorické Avada Kedavra. Samozrejme, môžete odmietnuť a prejsť hru aj bez toho, ale ja som sa rozhodla, že budem druhým Temným pánom, ktorého meno sa nevyslovuje.

Hodina herbológie v hre The Hogwarts Legacy. Zdroj: hogwartslegacy.com

Všetky svoje problémy (čítaj nepriateľov) by som nechala zmiznúť mávnutím čarovného prútika. Ak by to bolo možné, „záhadne“ by možno zmizlo aj zopár študentov a zamestnancov Rokfortu. Túto možnosť však (bohužiaľ) hra neponúka. 

Ak ste Hogwarts Legacy ešte nehrali, napravte to. Má našliapnuté na Game of the Year, aj keď bude konkurencia silná. Rozhodne má väčší potenciál, než len byť terčom „cancel culture“ kvôli výrokom autorky Harryho Pottera, o ktorých by sme sa zrejme ani nedozvedeli, nebyť Twitteru. V konečnom dôsledku bohvie, čo by tweetovali taký H. P. Lovecraft, E. A. Poe alebo O. Wilde.