Obedy zadarmo, zvyšovanie dôchodkov, zľavy za účasť na voľbách či rovno finančná odmena. Ukazuje sa, že do predčasných volieb ostáva až príliš veľa času.

Hoci sa predvolebná kampaň oficiálne ešte nezačala, politici už rozhodili siete. Na vylievanie vedier špiny si ešte počkáme. Teraz si držme klobúky pred tou „ľúbivejšou“ časťou.

Populistické preteky sa v našej malebnej krajinke stali národným športom. Výnimkou nebudú ani septembrové voľby. Aj keď to možno tak nevyzerá, politici sa ešte len rozcvičujú.

Tri, dva, jeden, štart!

Za pomyselnú spúšť na štartovacej pištoli potiahla Sme rodina s obedmi zadarmo. Drahá nevesta prišla s rovnako drahým návrhom. Hoci ženích najprv krútil hlavou nad jej rozmarom a hovoril o zodpovednosti, nakoniec ho (tak, ako vždy) obmäkčila.

Napokon aj sám rezignoval na chvíľkovú slabosť rozumného hospodárenia a do podateľne pristál hádam najabsurdnejší návrh zákona. Rozdávanie 500 eur za účasť na voľbách dokonale ilustruje Matovičovu politickú kariéru. Žiaden z jeho nápadov nie je tak šialený, aby sa nemohol stať realitou. Americký sen na Slovensku.

Plošné obedy zadarmo boli zrušené v roku 2020 na návrh ministra práce Krajniaka. Zdroj: tasr.sk/Jaroslav Novák

Ale teraz vážne. Matovičov cirkus už divákov nezaujíma, a tak si doň pozýva štatistov. Platených z peňazí nás všetkých. Otázkou ostáva, ako si budú plniť svoju zodpovednú úlohu. To, či volič naozaj zakrúžkuje kandidáta alebo do urny vhodí len prázdny papier v obálke, je vedľajšie. Rovnako, ako to, odkiaľ na tento senzačný nápad vezmeme peniaze – konkrétne 1,5 miliardy eur.

Touto hádankou si však hlavu trápiť nemusíte. Náklady vraj vykryje sumou, ktorú by Fico s Pellegrinim rozkradli za pol roka. Lekári, s ktorými sa nedokázal dohodnúť na zvýšení platov sa len chytajú za hlavu.

S blížiacim sa termínom volieb si (po štyroch rokoch) spomenul na svoju dávno zabudnutú agendu. Keď sa chudobným dáva, treba aj bohatým brať. A tak oprášil návrh, vďaka ktorému sa majú poslanecké platy znížiť o 3 000 eur. Zaklincoval ho dorovnaním platu od hnutia či politickej strany.

Matovič v roku 2019 kritizoval skokové navýšenie platov, ktoré boli zmrazené od roku 2011. Na ich zníženie si spomenul až pred voľbami. Zdroj: tasr.sk/Jakub Kotian

Ani opozícia nehrá čistú hru. Pellegriniho Hlas si spomenul na dôchodcov, tak, ako to pred voľbami už býva zvykom. Mimoriadna valorizácia a rozmrazenie minimálnych dôchodkov však majú v kríze svoje opodstatnenie. Škoda, že prichádzajú až teraz. Prekvapivé to ale nie je, veď v Hlase ešte len nedávno zistili, koľko stojí mlieko či maslo.

Skutočné preteky sa začnú čoskoro

Prezidentské voľby v Česku ukázali, čo môžeme očakávať. Boj o medailu bude tvrdý. Časť opozičnej politickej scény už vyťahuje z rukáva starú známu kartu, ktorou zatlačí na citlivé miesto. Strach. Z vojny, mobilizácie, migrantov a bohvie, z čoho všetkého ešte. Náznaky môžeme vidieť už teraz.

Paniku prikrmujú Putinovi posluhovači (alias bojovníci za mier) zo Smeru či Republiky. Je viac než isté, že naďalej budú zväčšovať priepasť medzi dvomi tábormi, ktoré už teraz ťažko hľadajú spoločnú reč.

Do predčasných volieb (ak ich vôbec možno takto nazvať) ostáva sedem mesiacov. Je to príliš veľa času na to, aby politici otrávili aj tú časť spoločnosti, ktorá to ešte nevzdala, a aby ruinovali verejné financie.

Bude nás to stáť veľa; a nielen peňazí. Hoci sa zdá, že sme už na tento maratón zvyknutí, opak môže byť pravdou. Koniec koncov, aj obyčajný deň v parlamente nás vie stále prekvapiť. A hranice sa neustále posúvajú. Nenechajte sa zaskočiť.

Môžeme len dúfať, že po voľbách neostane iba prázdna špajza a vyľudnená krajina.