Hudba sprevádza aj našich pedagógov na každom kroku. Ich srdcia si získali piesne rôznych žánrov. Ktoré ale dokážu počúvať dookola a len tak ich neomrzia?

Zrejme každý z nás si rád aspoň raz za čas pustí rádio alebo zapne playlist so svojimi obľúbenými skladbami. Pedagógovia z FMK nie sú žiadnou výnimkou. Aj v ich každodennom živote hrá hudba významnú rolu. Tak ako ich osobnosti, aj výber ich top piesní je rôznorodý. Inšpirujte sa tipmi, ktoré podľa nich stoja za vypočutie.

Docent Višňovský oddychuje pri Vivaldim

Antonio Vivaldi a jeho Štyri ročné obdobia nesmú chýbať v playliste nášho docenta Jána Višňovského. Púšťa si ich vždy, keď si potrebuje oddýchnuť a zrelaxovať hlavu.

Harry Styles si získal doktorku Rusňákovú

Doktorka Lenka Rusňáková nám prezradila: „Môj najobľúbenejší interpret je Harry Styles. Mám rada jeho produkciu a púšťam si ho vždy, keď mám lepšiu náladu.“ Jeho hudbu radí k menej mainstreamovej v porovnaní so súčasnými skladbami v rádiách. Podľa nej je Harry interpret, ktorý má veľmi špecifický rukopis ako Hans Zimmer, ktorého filmovú tvorbu si rada vypočuje, keď má pochmúrnejšiu náladu.

Doktorka filozofie Rysová sa vracia do detstva s Lorelay

Pieseň Lorelay od Karla Gotta sa viaže s detstvom a mladosťou doktorky filozofie Andrei Rysovej. Vďaka nej sa myšlienkami stratí v príjemných nostalgických spomienkach, a preto ju určite radí k svojim najobľúbenejším skladbám.

Docent Wojciechowski má srdce rockera

Z albumu Master of Puppets od Metallici si docent Łukasz Wojciechowski len ťažko vyberá obľúbenú skladbu. Medzi jednu z jeho favoritov zaraďuje pieseň, ktorá nesie rovnaký názov ako album. V nej sa náš pedagóg stotožňuje nielen s textom, ale rovnako sa mu páči viacero iných elementov ako napríklad melódia.

David Bowie nenechá doktora Solíka bez emócií

K skladbe The Hearts Filthy Lesson má doktor Martin Solík sentimentálny vzťah. Podľa jeho slov v období 90. rokov, keď skladba vznikla, bol jeho vstup do sveta umenia. S úsmevom spomína na toto obdobie a práve táto pieseň od Davida Bowieho ho zoberie do čias, ktoré boli preňho často bizarné.

Klasiku od Karla Gotta si obľúbila profesorka Pravdová

Vybrať si len jednu obľúbenú skladbu dá zabrať. Aj profesorka Hana Pravdová má veľa favoritov. Pieseň Kdepak, Ty Ptáčku, Hnízdo Máš?, ktorej text zložil Karel Svoboda a naspieval Karel Gott, pozná hádam každý z nás. Pani profesorka nie je výnimkou: „Skladba sa mi páči, pretože má výborné spevácke prevedenie a vždy sa na tom zabávam, keď pozerám rozprávku Tri oriešky pre popolušku.“ Okrem krásnej melódie sa vždy zasmeje na texte, a preto neváha a rada si ju vypočuje kedykoľvek.

Doktorka Cepková hľadá definíciu lásky s Puccinim

Láska je silná emócia, ktorú chceme všetci cítiť. Skladba E lucevan le stelle pre doktorku Petru Cepkovú najviac vystihuje práve tento pocit. Podľa nej Giacomo Puccini v nej definuje lásku, a práve to sa jej na nej najviac páči.

Britney Spears roztancuje aj doktora Greguša

Chytľavá melódia piesne Toxic od Britney Spears nenechá sedieť ani doktora Ľuboša Greguša. Má s ňou skvelé spomienky: „Ako malý som mal veľmi rád skladby od Britney Spears a zostalo mi to až dodnes. Pravidelne, keď sme s kamarátmi na párty a zahrá skladba Toxic, tak ideme na parket.“

Profesor Gálik vyrastal s The Rolling Stones

Žáner rock and roll sprevádzal nášho profesora Slavomíra Gálika už od útleho veku. Práve skladba Satisfaction od The Rolling Stones je preňho revolučná a blízko spätá s jeho minulosťou.

Balkánska krv tečie v žilách doktorky Bôtošovej

„Je veľmi ťažké povedať jednu pieseň, ktorá je moja najobľúbenejšia. Ja som človek, ktorý miluje hudbu, folklór, moderné piesne a aj môj život je spätý s rádiom,“ vysvetľuje doktorka Ľubica Bôtošová. Neohrdne balkánskou hudbou, ktorú si zamilovala a prirástla jej k srdcu na Erazme v Dubrovníku. Skladbou Ljubavi moja od Damira Kedza si rada zaspmína na toto obdobie. Keď má zlú náladu, rozveselí ju aj pesnička A Million Dreams z filmu The Greatest Showman, ktorú si veľmi rada aj zaspieva.