Malý futbal na Slovensku jednoznačne napreduje. Registrovaných je okolo 8-tisíc hráčov, je u nás viac ako 30 mestských líg v rôznych vekových kategóriách. Žiacke, univerzitné súťaže do 23 rokov a najpočetnejšiu základňu tvoria muži.

Slovenský zväz malého futbalu organizuje okrem SZMF Superligy aj ďalšie podujatia, ako napríklad Winter Cup – zimné majstrovstvá či Majstrovstvá Slovenska v malom futbale, na ktorých sa zúčastňuje 50 najlepších tímov malého futbalu.

Trénerom reprezentácie, ktorá skončila na majstrovstvách sveta vo štvrťfinále, je známy futbalový odborník, komentátor a tréner Ladislav Borbély. Slovenský zväz malého futbalu bol založený v roku v roku 2006. O dva roky neskôr vznikla Medzinárodná federácia v malom futbale. O tomto športe nám povedal viac Stanislav Chudík, organizátor trnavskej TOP ligy, social media manažér Top Ligy a Slovenského zväzu malého futbalu.

Popularita malého futbalu

V poslednom období si získal svoju pozornosť šport, o ktorom donedávna nevedelo veľa ľudí. Je ním malý futbal, ktorý je stále len na amatérskej úrovni. Ako sa hrá a aké rozdiely sú v tomto športe oproti futsalu alebo klasickému futbalu? 

Hrá sa na ihriskách s rozmermi 48×28 m systémom 5+1 a hrací čas je 2×25 minút, čas sa pri prerušení hry nezastavuje. „Outy“ sa v malom futbale hádžu ako v klasickom futbale. Ďalším dôležitým pravidlom je, že ho súťažne môžu hrať iba amatérski hráči, čiže hráči bez profesionálnej zmluvy vo veľkom futbale. Hrá sa s klasickou futbalovou loptou veľkosti 5 so štandardným odskokom.

Ako si sa dostal na pozíciu organizátora TOP Ligy a zároveň aj manažéra sociálnych sietí?

K organizovaniu som sa dostal pomerne náhodou, keď kamarát a spolužiak z FMK, ktorý píska zápasy TOP ligy, hľadal niekoho, kto bude zápasy nakrúcať. Tak som sa mu ozval. K pozícii kameramana zápasov prislúcha aj organizácia súťaže, nahadzovanie výsledkov, komunikácia s tímami, plánovanie zápasov a všetko, čo k bežnej súťaži patrí.

Po prvej sezóne nám tak spoločne napadlo, že by bolo možno pre tímy a hráčov zaujímavé, keby sme prinášali informácie a novinky aj na Instagrame. V súčasnosti sleduje náš trnavský TOP liga instagram takmer 500 followerov.

Nedávno sa skončila už jej 8. sezóna. Ako hodnotíš kvalitu súťaže?

Mám za sebou tretiu sezónu a kvalita súťaže podľa mňa napreduje. Aj podľa ohlasov tímov, ktoré súťaž hrajú dlhodobo – môžeme si všimnúť, že pribudlo viacero kvalitných tímov.

https://www.instagram.com/p/B5xhIpjpNup/

Top liga v Trnave a populárna Superliga

Najlepším tímom bolo po 6. raz Atletico Trnava F.C. V tomto tíme hrá viacero slovenských reprezentantov, ktorí hrali aj na posledných majstrovstvách sveta. Vďaka čomu sú títo hráči takí úspešní, že sa dostanú do konečnej nominácie?

Chalani z Atletica sa poznajú dlhé roky, hrávajú futbal, futsal aj malý futbal fakt dlho a v tíme majú mnoho šikovných a talentovaných futbalistov. Nájdu sa medzi nimi aj takí, ktorí si zahrali najvyššiu súťaž na Slovensku. Ďalšou dôležitou vecou, ktorú ja za ten čas registrujem, je fakt, že to nie je len o tom, že sú to dobrí hráči, ale sú to kamaráti a partia.

Je to podľa vás rozhodujúce?

Ide o veľmi dôležitý faktor – keď sa jednému hráčovi trošku nevydarí zápas, ostatní mu pomôžu, a to je dôležité.

Preto sú aj spolu v reprezentácii?

Sú na scéne malého futbalu dlhý čas a je o nich vedieť, že sú fakt dobrí. Myslím si, že keby boli celý čas všetci fit a zdraví, bolo by ich zrejme ešte viac v reprezentačnom výbere.

Pri nakrúcaní Top Ligy. Zdroj: osobný archív Stanislava Chudíka

Myslíte si, že je to kvalitou súťaže alebo väčšiu odhodlanosťou hráčov, ktorí chcú dosiahnuť niečo viac?

Myslím si, že je to práve o tom, že chalani sa už poznajú a majú za sebou viacero ťažkých zápasov. Odhodlanie podľa mňa nechýba nikomu, každý chce byť len lepší a lepší.

Zápas s Brazíliou ešte dlho mrzel, keďže sme mohli pár sekúnd pred koncom vyrovnať na 2:2.

Sledovanie Superligy aj na internete

Okrem Trnavy sa hrá malý futbal aj v iných mestách. Dokonca sa začala hrať Superliga, kde sú najlepší hráči z každej ligy. Tabuľka je rozdelená na západ a východ. Ako veľmi to pomáha hráčom pri ich rozvoji?

Projekt národnej súťaže s názvom SZMF Superliga sa rozbehol na jar v roku 2019 a myslím, že je to jeden z doposiaľ najvýznamnejších projektov malého futbalu na Slovensku. Mať celonárodnú súťaž a reprezentovať svoje mesto – to je veľká vec. Hráči, ktorí sa dostanú do výberu, sa konfrontujú s tými najlepšími z iných miest. Tento projekt napomáha aj reprezentácii, ktorej tréneri majú väčší priestor vidieť hráčov, z ktorých si môžu vybrať tých, ktorí budú reprezentovať Slovensko.

Zápasy je možné sledovať aj cez online stránku huste.tv. Plánujú sa do budúcnosti aj iné aktivity, ktoré súťaž viac spropagujú a získa si tento šport viac fanúšikov?

Myslím, že je výborné, že sa malý futbal dostáva bližšie k ľuďom, ktorí možno doteraz o tomto športe nepočuli. Určite to pomáha k jeho propagácii. Ešte významnejším krokom bolo podľa mňa, že sa Majstrovstvá sveta v malom futbale 2019, ktoré sa konali v Perthe, vysielali vo verejnoprávnej RTVS.

Prezident zväzu Peter Králik odvádza veľké množstvo práce pri propagácii malého futbalu a myslím si, že každým, čo i len menším zviditeľnením sa dostáva malý futbal viac do povedomia. Čo sa týka ďalšej propagácie, určite nastanú ďalšie kroky na zviditeľňovanie tohto športu a súťaže, všetko však ukáže až čas.

Fotenie s tímom hrajúcim v trnavskej Top lige. Zdroj: osobný archív Stanislava Chudíka

Slovensko skončilo na majstrovstvách sveta vo štvrťfinále

Slovensko hralo prvýkrát v histórii na Majstrovstvách sveta v malom futbale. Naši hráči boli veľmi úspešní, keď prvá prehra bola až vo štvrťfinále proti neskoršiemu finalistovi z Brazílie 1:2.

Dosiahli sme pekný výsledok, pri prvej účasti sme, myslím, zanechali dobrý dojem. Zápas s Brazíliou ešte dlho mrzel, keďže sme mohli pár sekúnd pred koncom vyrovnať na 2:2. V zápase nám tiež nebol uznaný podľa môjho názoru regulárny gól.

Čo hovoríte na hru našich chlapcov a kde vidíte aktuálne najväčšie nedostatky?

Na posudzovanie nedostatkov sú to podľa mňa tréneri. Ja som rád, že chalani hrali svedomito, bojovne a hlavne so srdcom. Na ihrisku nechali všetko, a to je dôležité. Aj v zápase s Brazíliou sme boli podľa môjho názoru viac ako vyrovnaným súperom.

Slovenskí futbalisti skončili nakoniec na 7. mieste, pritom neboli ďaleko ani od víťazstva proti Brazílii. Chýba našim hráčom viac konfrontácie so zahraničnými kvalitnými tímami, aby sme mohli hrať finále?

To si nemyslím, slovenská reprezentácia mala veľmi kvalitnú prípravu. Taktiež sme odohrali najviac prípravných zápasov pred vrcholom sezóny. Našimi súpermi v príprave boli vtedajší majstri sveta Česi, s ktorými sme jeden zápas vyhrali a jeden remizovali, taktiež sme si zmerali sily s vicemajstrami Európy z Rumunska. Myslím si, že nám fakt chýbalo len to šťastie.

Dôležité je, aby sa malý futbal dostával viac do pozornosti verejnosti, potom bude aj zaujímavejší pre sponzorov.

Pracovná pozícia pre zväz

Pôsobíte aj ako media manažér pre Slovenský zväz malého futbalu. Aké úlohy máte v rámci tejto pozície?

Mám na starosti web, Facebook, komunikáciu s médiami, tlačové správy, tvorbu content plánu a čo-to občas pomôžem s Instagramom, ktorý má inak na starosti už spomínaný spolužiak a kamarát Marek Bajči. Spolu tvoríme jeden tím a vzájomne si radíme a dopĺňame sa.

Spravujem tiež weby TOP ligy a Business League (súťaž v malom futbale pre firmy, hrá sa iba v Bratislave – pozn. red.). Občas urobím aj nejaké krátke video zo zápasov, upravím fotku. Takže veci, čo sú okolo médií a sociálnych sietí. Je to stále pre mňa niečo nové a učím sa, ale práca ma baví.

Zľava: Stanislav, Matúš Kocún (generálny sekretár SZMF) a Marek Bajči (rozhodca). Zdroj: osobný archív Stanislava Chudíka

Financovanie a budúcnosť malého futbalu

Ako sme spomínali na začiatku, malý futbal je stále amatérsky šport. Zvýšil sa záujem sponzorov po majstrovstvách sveta, keď videli úspech našich chlapcov?

Toto je ťažká otázka, veci so sponzormi ja neriešim, to má na starosti prezident zväzu Peter Králik, ale viem, že bolo významným krokom, že sa Slovenskému zväzu malého futbalu podarilo na majstrovstvách sveta dohodnúť ako s hlavným sponzorom so stávkovou spoločnosťou Niké.

Financovanie je, predpokladáme, veľmi podhodnotené v porovnaní s inými športmi, napríklad futbalom. Je možnosť zmeniť to v blízkej budúcnosti?

Na Slovensku je vo všeobecnosti známe, že menej známe zväzy nedostávajú také štedré dotácie ako futbal, hokej a tenis. Zmeniť sa to určite dá, uvidíme, čo prinesie čas. Dôležité je, aby sa malý futbal dostával viac do pozornosti verejnosti, potom bude aj zaujímavejší pre sponzorov a môže tomuto športu priniesť viac peňazí.

Ako vidíte budúcnosť malého futbalu vo svete a na Slovensku?

Malý futbal je na vzostupe, postupnými krokmi jeho popularita vzrastá. Je síce pred nami ešte dlhá cesta, ale verím, že malý futbal sa môže stať zaujímavým pre širšiu verejnosť. Vo svete je tiež stúpajúci trend v popularite malého futbalu. Začínajú ho hrať aj hráči, ktorí ukončili profesionálnu kariéru vo veľkom futbale. Tí by mohli byť jedným z faktorov, ktorý pritiahne malý futbal medzi viac ľudí.