Malý futbal sa na Slovensku stáva každým dňom populárnejším. Postupne získava stále väčšiu pozornosť a určite k tomu pomohli aj nedávno skončené majstrovstvá sveta v Austrálii.

Slovensko skončilo až v napínavom štvrťfinále proti zdolanému finalistovi z Brazílie. Naši podľahli v Perthe Brazílčanom tesne 1:2.

Malý futbal a trnavská TOP liga

Tento (pre nešportovcov pomerne neznámy) šport sa podobá futsalu, z ktorého aj vznikol. Tímy sú na ihrisku v zložení 5 hráčov a brankár. Pri vzájomnom porovnávaní však nájdeme veľa rozdielov. Hrá sa s loptou veľkosti číslo 5, odlišné sú aj veľkosti ihriska (46 – 50 m x 26 – 30 m) a hrací čas, ktorý je 2 x 25 minút. Tresty sú podobné, akurát jedinou zmenou je potrestanie hráča červenou kartou. Hráč po takomto treste už nemôže nastúpiť do zápasu, no po 5 minútach môže na jeho miesto nastúpiť iný hráč. Mužstvo je potom opäť v plnej zostave.

V Trnave sa hrá malý futbal pod názvom TOP Liga už od roku 2016. Doteraz najúspešnejším tímom je Atletico Trnava F.C., ktoré chcelo potvrdiť kvalitu aj v tomto ročníku. Po minuloročnej sezóne sa síce zmenili v súťaži tímy, ale kvalita vôbec neutrpela.

https://www.instagram.com/p/B5sqPC7JleU/?utm_source=ig_embed

Víťazom dlhodobej súčasti bol favorit – Atletico, no o ďalšie miesta v tabuľke hráči bojovali až do posledného kola. Príjemným prekvapením bol nováčik súťaže, tím Csirke mel.

Prekvapivý tím vo finále

Do semifinále postupujú najlepšie 4 tímy po základnej časti. Tento rok to boli tímy F.C. Lions Trnava, Ruská presilovka, Csirke mel a obhajca titulu Atletico Trnava F.C. Naopak, posledné 3 tímy v tabuľke bojovali o udržanie vo vzájomných zápasoch. Najhorší zostupuje do nižšej súťaže.

 

„Urobili sme veľa práce už na začiatku sezóny a postupne si malý futbal v Trnave získava čoraz viac fanúšikov.“

Späť k najdôležitejšej časti sezóny. Semifinále a potom veľké finále. Určite nie je prekvapením, že opäť postúpilo Atletico, no druhého finalistu by pred sezónou nepredpokladal nikto. Po penaltovej dráme proti Ruskej presilovkej postúpil tím Csirke mel – na základe predvedeného výkonu si to však zaslúžil.

Víťaz 8. ročníka TOP Ligy, Atletico Trnava F.C. Zdroj: archív TOP Ligy

Veľké finále sa pre nový tím v trnavskej TOP Lige Csirke skončilo, ale veľmi nevydarene. Špecialitou duelu boli individuálne štatistiky, ktoré zabezpečil Slovenský zväz malého futbalu. Hráči mali na nohách najmodernejšie zariadenia a podľa štatistík bol najlepším hráčom zápasu Boris Juhás z Atletica, ktorý dal jeden gól a na jeden prihral.

Finále prehrali jednoznačne 0:4, chlapci však boli aj tak spokojní a hneď po zápase povedali, že sa budúci rok vrátia silnejší a pokúsia sa poraziť slávne Atletico, pre ktoré to bol už 6. titul. Viac o sezóne nám povedal organizátor a zároveň rozhodca Marek Bajči: „Túto sezónu hodnotím veľmi pozitívne spolu s kolegom Stankom Chudíkom. Urobili sme veľa práce už na začiatku sezóny a postupne si malý futbal v Trnave získava čoraz viac fanúšikov.

https://www.instagram.com/p/B5qohuvJInE/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading