Viacero veľkých herných štúdií oznámilo, že ich nadchádzajúce tituly prídu s novou cenovkou 70 €. Medzi hráčmi nastala panika z nárastu cien hier, ale prečo z toho robia taký problém?

Hraním počítačových hier som strávil detstvo, pubertu a rád ich hrám aj v súčasnosti. Odkedy si pamätám, nové tituly herných gigantov v deň vydania stáli 60 € a nikdy som sa nestretol s negatívnou reakciou na danú cenu. Prečo sa ale práve teraz ich cena zvyšuje a ľudia okolo toho robia taký ošiaľ?

Bývalý šéf spoločnosti PlayStation povedal, že výroba jedného titulu pre ich konzolu PlayStation 4 stála minimálne 100 miliónov dolárov. S novou generáciou konzol PlayStation 5 sa táto suma má zdvojnásobiť na 200 miliónov za hru. Náklady na vybavenie či platy zamestnancov herných štúdií sa zvýšili. Predsa nikto nechce, aby jeho obľúbené hry robili ľudia, ktorí sú nedostatočne zaplatení a dokonca ešte musia pracovať na roky starom hardvéri. Jediné, čo by to spôsobilo, by bola stagnácia vývoja graficky lepšie vyzerajúcich titulov.

Kedysi ste hrali za Laru Croft, ktorá je dodnes legendárna nedostatkom detailov na modeli postavy, zatiaľ čo dnes mám pri niektorých tituloch problém rozoznať, či ide o hru, alebo celovečerný film. To by bez väčších nákladov nebolo možné.

O skutočných cenách mlčíme

Hráči sú často pokrytci a nepovedia, že hry si vedia kúpiť za drahšie už hodnú chvíľu. Hovorím o rôznych verziách hier – od zlatej až po platinovú. Práve tie sa tešia nemalému úspechu, ako povedal analytik Mat Piscatella pre portál IGN. Názov nie je podstatný, dôležité je, aby to na ľudí pôsobilo tak, že si kupujú luxusnejší produkt.

Opak je však pravdou. Zakúpením získajú zväčša pár kozmetických predmetov navyše, v lepšom prípade prístup k rozšíreniam do budúcnosti.

Vlastnou hlúposťou, naivitou a genialitou marketingového tímu som taktiež nastúpil na predobjednávkový vlak, ktorý sa rútil do stanice Fiasko.

Poznáte ten pocit, keď prvýkrát zapínate hru a neviete sa dočkať, aké dobrodružstvo na vás čaká? Ja áno, a ešte lepšie poznám sklamanie, keď hru po pár dňoch nemám chuť ani spustiť, nakoľko ma prešla chuť. Pri prvom zapnutí hry nikdy neviete, azda budete chcieť stráviť viac času v rozšíreniach hry, o ktorých v dobe kúpy prémiovej verzie hry zväčša ani nič neviete.

Ako keby ste kúpili rozbitú žiarovku

A práve to je najväčší problém, pokiaľ ide o to, prečo má veľa hráčov negatívne reakcie na zdražovanie. Mnoho hier, ktoré vyšli v posledných rokoch, mali zábery z hrania pred vydaním naozaj na úrovni. Neskôr ale prišlo trpké prekvapenie v podobe „polotovaru“, ktorý často nebol ani hrateľný. Sám som sa na tom párkrát popálil.

nárast cien hier
Klamlivé sľuby marketingových kampaní v porovnaní s „hotovým“ produktom. Zdroj: youtube.com/@testudo9715

Jedna z takýchto hier bola napríklad Cyberpunk 2077, ktorá bola pred vydaním považovaná za jednu z najočakávanejších roka 2020. Logické by bolo, ak by hra bola neúspešná, čím by nezískala dostatok financií a štúdio by sa dostalo do finančných ťažkostí. Výdaje spojené s vývojom sa však pokryli ešte pred vydaním vďaka predobjednávkam.

Vlastnou hlúposťou, naivitou a genialitou marketingového tímu som taktiež nastúpil na predobjednávkový vlak, ktorý sa rútil do stanice Fiasko, odkiaľ sa hra dostane len veľmi ťažko. Aj napriek mojej láske k hre toto pochybenie štúdiu CD Projekt RED neodpustím.

Schválne, spýtajte sa samých seba, zaplatili ste v hre za čokoľvek formou mikrotransakcie? Kúpou kľúča do hry Counter Strike: Global Offensive s víziou získania drahého kozmetického predmetu som získal párcentový odpad. Hráči si začínajú uvedomovať, že sa to neoplatí. Taktiež to zapácha gamblingom, ako avizoval aj parlament Spojeného kráľovstva. Aj vďaka tejto forme financovania dokázal herný trh udržať cenu hier na konštantnej cene dlhodobo.

Nárast cien hier ako výsledok inflácie?

Najjednoduchšie by bolo celé to hodiť na infláciu – veď všetko teraz zdražuje, tak prečo by nemali aj hry? Tento argument ale nie je validný, nakoľko inflácia bola vždy prítomná a cena hier sa nemenila každým rokom.

Ak by to tak bolo a cena by sa menila s infláciou, v súčasnosti by ste podľa spoločnosti OMDIA za ne zaplatili až 90 €. Nakoniec je tých 70 € celkom v pohode, však?