Okrem drahšieho nájomného míňajú študenti čoraz viac peňazí na stravu a bežné vysokoškolské fungovanie. Inflácia sa dotkla aj ich.

Dôsledky energetickej krízy a inflácie už začínajú pociťovať aj študenti UCM. Niekoľkí z nich, ktorí bývajú v podnájmoch, nám v krátkosti opísali, v akých oblastiach to badajú najviac.

študentka
Zdroj: atteliér / Natália Ševčíková

Nikola, KOMU

Tento rok som sa presťahovala do nového podnájmu v Trnave, kde bývam v izbe s kamarátkou. Mesačne každá platíme 120 eur. Majiteľ bytu nám povedal, že uvidí, ako sa budú zvyšovať ceny energií a podľa toho od 1. januára prispôsobí sumu, ktorú platíme.

Zároveň pociťujem aj infláciu. Za naozaj malý nákup, kedy si kúpim dokopy päť vecí, zaplatím aj nad 10 eur.

študentka
Zdroj: archív Natália Zemeková

Natália, KOMU

Do školy dochádzam z Bratislavy, kde bývam v podnájme s ďalšími dvoma babami. Každá z nás má samostatnú izbu. Mesačne platím 200 eur plus 4 eurá za internet. Majiteľ nezvyšoval ceny ani neinformoval, že by tak plánoval urobiť. Len poplatok za internet zdvihol o euro, čo je zanedbateľné. Dostali sme od neho ešte e-mail, v ktorom nás poprosil, aby sme používali energie s rozumom, napríklad, aby sme nevetrali a zároveň nekúrili.

Ťažko povedať, či sa mi náklady na život výrazne zmenili. Kupujem stále tie isté potraviny a vnímam, že o pár desiatok centov išlo všetko hore. No v aktuálnej situácii, keď pracujem aj popri štúdiu, to nie je nič tragické, čo by ma nejakým spôsobom zruinovalo.

študenti v podnájmoch
Zdroj: archív Marek Tvarožný

Marek, KOMU

Bývam v podnájme v centre Trnavy s ďalšími ôsmimi ľuďmi. V jednej väčšej izbe sme štyria chalani. Mesačne platím 120 eur. S majiteľom máme dohodu, ktorá je obsiahnutá aj v zmluve, že pokiaľ presiahneme stanovené množstvo energie, mesačne doplatíme ďalších 30 eur. V spojitosti s energetickou krízou navýšil cenu nájmu o 20 eur v porovnaní s minulým semestrom.

Okrem iného išla hore aj cena obedov v jedálni. Najviac teda utrácam za jedlo a potraviny a potom samozrejme za kultúrny život, keď idem so spolužiakmi na nejaké pivko.

študenti v podnájmoch
Zdroj: archív Roland Muráň

Roland, TEDI

Predtým som býval štyri roky v podnájme v dome s ďalšími štyrmi chalanmi. Na jednej izbe sme boli dvaja. Keďže sme študenti na odbore TEDI, poloha v blízkosti Skladovej nám vyhovovala, lebo tam mávame väčšinu hodín. Tento posledný rok som sa rozhodol bývať sám a našiel som si garsónku. Platím 380 eur na mesiac. Viem, že majiteľ z predchádzajúceho podnájmu nemenil ceny, lebo si vážil, že sme tam bývali štyri roky. Neohlásil zmenu ani do blízkej budúcnosti. Dokonca, počas pandémie sme nemuseli platiť pod podmienkou, že sa vrátime aj po koronakríze. Zaujímavé je, že ani môj nový majiteľ neavizoval zvyšovanie v spojitosti s rastúcimi cenami energií.

Osobne najviac utrácam za potraviny a elektroniku, ktorú si viem kúpiť bez DPH, takže to nie je hrôza. Narastajúce ceny potravín si ale všímam. Mám pár vecí, ktoré si stále dookola kupujem a tam som zbadal, že posledné mesiace idú sumy hore.

študenti
Zdroj: atteliér / Natália Ševčíková

Alžbeta, KOMU

Bývam v podnájme v Bratislave, odkiaľ dochádzam do Trnavy. V dvojizbovom byte som sama a dokopy platím 900 eur vrátane energií, internetu a parkovania. Nájom mi za posledné obdobie nenavýšili a ani majiteľka neupozorňovala na zmeny.

Náklady na život sa mi naopak zvýšili. Vidím to najmä pri potravinách či kozmetike. Nadštandardné služby sú určite drahšie.

študentka
Zdroj: atteliér / Natália Ševčíková

Skarlet, IM

Podnájom mám v mestskej časti Trnavy v Modranke. Vzhľadom na lokalitu platím mesačne 80 eur. Na izbe sme päť dievčat vrátane mňa. S majiteľom sme sa zatiaľ nerozprávali, či bude reagovať na zvyšovanie cien energií aj zmenou sumy nájomného.

Keďže som prváčka, nemám s čím porovnať náklady na vysokoškolský život. Avšak infláciu určite pociťujem. Myslím, že ako väčšina študentov, najviac na jedle a potravinách.

študenti v podnájmoch
Zdroj: atteliér / Natália Ševčíková

Tadeáš, KOMU

Bývam v štvorizbovom byte v Trnave. Je to zmiešaný byt, čiže sme tam chalani aj baby. Izbu zdieľame dvaja a platíme 110 eur. V porovnaní s minulým rokom nájom zdražel o 10 eur. Majiteľ bytu je naozaj milý a okrem tohto mierneho navýšenia nás neinformoval, že by uvažoval nad ďalším zdražovaním.

Infláciu som zatiaľ nejakým výrazným spôsobom nepocítil. Celkovo ale hodnotím študentský život ako finančne náročný.

študentka
Zdroj: atteliér / Natália Ševčíková

Jana, IM

V Trnave bývam na ubytovni, kde nás je asi desať na jednom poschodí. Na izbe sme dve a každá platíme 115 eur mesačne. O zvyšovaní nájmu sme sa s majiteľkou nerozprávali. V zmluve však máme určené pravidlá, kedy by sme nemali používať spotrebiče nad určité volty.

Na strednej škole som bola na internáte v Nitre. Keď porovnám tieto dve mestá, život v Trnave ma určite vyjde drahšie. Napríklad ceny za jedlo sú vyššie, takže s istotou môžem povedať, že za posledné obdobie utrácam viac ako predtým.