Sociálny život patrí k najčastejším výdavkom vysokoškolákov. Chcú byť finančne nezávislí a šetrenie považujú za samozrejmosť.

Dôležitosť finančnej gramotnosti sa dostáva čoraz viac do popredia. Jeden z prieskumov uvádza, že mladí ľudia do 24 rokov patria k najohrozenejšej skupine Slovákov. Študenti UCM nám opísali, ako sa snažia narábať so svojimi financiami, pričom uvedené výdavky nezahŕňajú jedlo a nájom.

Lukáš, 3.Bc. TEDI

Moje mesačné výdavky, pokiaľ nerátam jedlo a nájom, sa pohybujú v rozmedzí 100 až 200 eur. Najčastejšie míňam na cigarety, občas na „skiny“ (pozn. red. vylepšenia) do hry League of Legends či na cestovanie vlakom, ak sú bezplatné lístky vypredané.

Peniaze získavam zo streamov, komentovania e-športových podujatí a občasných spoluprác. Snažím sa odkladať si ich, avšak závisí to aj od toho, aký mám príjem v daný mesiac. Zväčša ide o sumu od 50 do 250 eur.

Prvú brigádu som mal v roku 2018. Išlo o umývanie fariem v Nórsku pre bratovu firmu. Myslím si, že je dôležité, aby si mladí ľudia odkladali financie, ale je rozdiel, či ich investujú alebo premrhajú na zbytočnosti.

finančná gramotnosť
Zdroj: archív Lukáš Višvader

Žaneta, 1.Mgr. FSV

Mesačne miniem približne 350 eur. Ide o bežné veci ako cigarety, tankovanie, paušál či stretnutie s kamarátmi na káve. Momentálne sa k mojim výdavkom pridali aj vianočné nákupy.

Dokážem si odložiť približne 50 eur za mesiac a okrem toho investujem aj do ETF fondov. Myslím si, že ľudia by si mali odkladať peniaze už len kvôli psychickej pohode, nakoľko je lepšie mať našetrené.

Momentálne pracujem prostredníctvom dohody o brigádnickej práci študenta, ale sú mesiace, kedy na brigádu nejdem. Financie získavam aj z výživného a študentských dávok.

finančná gramotnosť
Zdroj: Archív Žaneta Sloviaková

Sofia, 3.Bc. KOMU

Najčastejšie nakupujem, ak sa potrebujem cítiť lepšie. Zväčša ide o oblečenie, kozmetiku, knihy či kultúru, ale nikdy nejde o príliš veľkú čiastku. Do „second handu“ chodím napríklad vtedy, keď im ceny klesnú na minimum.

To, koľko miniem mesačne, som už prestala počítať. Sporím pri platbe kartou, čo znamená, že pár percent mi odíde na sporiaci účet. Okrem toho si odkladám z výplaty, ale vždy ide o rôznu sumu. Brigádujem v rôznych odvetviach, napríklad ako promotérka alebo animátorka voľného času. V neposlednom rade mi ale finančne pomáhajú aj rodičia.

Myslím si, že celkové narábanie s peniazmi sa môže ukázať ako osobná filozofia jedinca. Prvú prácu som mala v 15-tich, mojou motiváciou boli vlastné financie.

finančná gramotnosť
Zdroj: archív Sofia Klebanová

Tereza, 1.Bc. MARK

Moje mesačné výdavky sa pohybujú od 20 do 60 eur. Zahŕňajú nákup oblečenia, dáta, cestovanie a tréningy. Snažím sa nemíňať veľa a mesačne si dokážem ušetriť približne 100 eur. Pracujem pre jedného člena rodiny v podobe online práce. Okrem toho mi prispievajú aj rodičia.

Zaujímam sa o online podnikanie, čo mi príde ako dobrá investícia. V súčasnosti peniaze, ktoré len tak „stoja“, strácajú na hodnote. Prvú brigádu som mala ako 16-ročná, išlo o prácu v gastre. Zaplatila som si za ňu dovolenku.

finančná gramotnosť
Zdroj: archív Tereza Hrušková

Dávid, 3.Bc. KOMU

Peniaze míňam na každodenný život, ktorý zahŕňa tankovanie a socializáciu. Zväčša ide o sumu pohybujúcu sa do 300 eur. Okrem toho sa snažím si odkladať, nakoľko nikdy neviem, do akej situácie sa dostanem. V minulosti som aj investoval, ale v súčasnosti na to nemám možnosti. Nepracujem, nakoľko aktuálny rozvrh nedokážem skombinovať so zamestnaním, v ktorom som doposiaľ pracoval.

Držím sa názoru, že je potrebné byť od mladého veku dostatočne finančne gramotný. Môže nám to do budúcnosti pomôcť s finančnou nezávislosťou.

finančná gramotnosť
Zdroj: archív Dávid Podmanický

Miška, 3.Bc. KOMU

Pravidelne si platím Spotify, občas si kúpim kozmetiku alebo knihu. Snažím sa nemíňať veľa a vždy si premyslím, či danú vec naozaj potrebujem. Sú mesiace, kedy miniem viac, ale zväčša ide o sumu pohybujúcu sa okolo 40 eur. Čo sa týka investovania, nevyznám sa v tom, avšak v budúcnosti možno skúsim investíciu napríklad do zlata.

Momentálne nepracujem, nakoľko mi to školské povinnosti nedovolia. Peniaze získavam od rodičov alebo z darčekov na narodeniny či na Vianoce. V budúcnosti si však plánujem nájsť prácu, aby som bola finančne nezávislá. Počas strednej školy som pracovala na mestskom úrade v mojom meste, pretože som si chcela niečo zarobiť pred nástupom na univerzitu.

finančná gramotnosť
Zdroj: archív Michaela Okapalová

Tatiana, 1.Mgr. FSV

Míňam na veci, ktoré dokážu spríjemniť bežný nudný život. Zväčšia ide o kozmetiku, rastliny, veci z ezoterických obchodov a oblečenie, ktoré kupujem viac-menej v „second handoch“. Niektoré výdavky sa neopakujú každý mesiac, ako napríklad vystúpenia obľúbených interpretov, tetovania či pomôcky na robenie nechtov. Suma, ktorú mesačne miniem, sa pohybuje okolo 400 eur.

Zarábam si tým, že predávam svoje staré veci, avšak pomáhajú mi aj rodičia. Šetrím si na horšie časy, ak by som náhodou zostala úplne bez príjmu. Pokiaľ si chcem kúpiť niečo hodnotnejšie, odkladám si mimo toho.

Ako každé dedinské dieťa som sa počas základnej školy snažila si privyrobiť zberom a predajom čučoriedok. Neskôr v 16-tich som mala prvú reálnu prácu ako čašníčka v reštaurácii. Mojou motiváciou bolo zarobiť si na vodičský preukaz.

finančná gramotnosť
Zdroj: archív Tatiana Valčuhová

Adam, 2.Mgr. TEDI

K mojim pravidelným mesačným výdavkom patria pohonné hmoty a vo všeobecnosti údržba auta. V poslednej dobe som začal aj s kúpou starších vzácnejších časopisov a hier. Pred Vianocami zvyknem míňať viac, avšak bežne ide o čiastku do 300 eur.

Peniaze sa snažím si odkladať, plánujem si začať šetriť na bývanie. Prispievajú mi rodičia, ale privyrábam si aj sám brigádou. Pracujem na dohodu, ale čoraz viac rozmýšľam nad živnosťou. Prvú prácu som mal v 16-tich, pričom motiváciou bola kúpa auta.

V budúcnosti by som si chcel šetriť na súkromný dôchodok. Rezerva je dôležitá, ísť úplne do nuly je nerozvážne.

trnavskí študenti
Zdroj: archív Adam Kysler

Dominika, 2.Mgr. KOMU

Okrem nájmu a stravy najviac míňam na kozmetiku a oblečenie. Spolu so všetkými položkami mesačne miniem v priemere 350 eur. Okrem toho mám v banke nastavený trvalý príkaz, čo znamená, že z výplaty mi každý mesiac odíde na sporiaci účet 100 eur. Pracujem v rámci brigádnickej dohody ako webová editorka.

Momentálne si nešetrím na nič konkrétne. Držím sa názoru, že pokiaľ mám pravidelný príjem, vždy je lepšie si vytvoriť finančnú rezervu. V súčasnosti ale ešte nemám šancu šetriť na zabezpečenie sa do budúcnosti. Avšak, o peniazoch treba rozmýšľať aj v dlhodobom „merítku“.

trnavskí študenti
Zdroj: archív Dominika Zvercová