Viacerí vopred tušili, že najbúrlivejšia zmena na mediálnom trhu za posledných niekoľko rokov neostane bez odozvy. Vstup finančnej skupiny Penta do troch slovenských vydavateľstiev však vyvolal masovú hystériu nielen čitateľov, ale najmä samotných redaktorov. V denníku SME na protest okamžite odstúpilo celé vedenie redakcie a ďalšie desiatky novinárov podali výpovede.

IMG_6207
„Chcel by som robiť silný web, ktorý je schopný otvárať vlastné témy.“

Po dvadsiatich rokoch na jednom pracovnom mieste sa tak rozhodol odísť šéfredaktor novín Matúš Kostolný, ktorý vzápätí ohlásil vznik nového denníka Projekt N. Atteliér sa tak za ním vybral zistiť, ako si v roku 2014 fungovanie takéhoto periodika predstavuje. „Chcel by som robiť silný denný web, ktorý je schopný otvárať vlastné témy, prinášať priestor pre verejnú diskusiu a kvalitnou žurnalistickou prácou presviedčať ľudí, že sa oplatí tam chodiť a oplatí sa nás čítať. Radi by sme však okrem silného webu robili aj papierové noviny.“ Či to bude denník alebo týždenník vraj závisí od toho, ako úspešný bude so svojím tímom vo fáze presviedčania nielen investorov, ale aj čitateľov. Kostolný za hlavný predpoklad úspechu nového nezávislého média v roku 2014 považuje fakt, že aspoň časť čitateľov je ochotných zaň zaplatiť aj na webe.

Z webu na print

„Myslím si, že máme príležitosť úplne nanovo zadefinovať podobu novín. Zabudnite na noviny, ktoré vidíte dnes. Všetky denníky na svete, ktoré poznám sa trápia ako sa prispôsobiť situácii, keď pôvodné poslanie novín, ktorým bolo informovať, prinášať novinky je prežité a prekonané. Už samotné zmýšľanie o tom, ako Projekt N vzniká je úplne otočené oproti tradičnému vzniku médií. Našou snahou je urobiť silný spravodajský webový denník, na ktorý neskôr naviažeme print.“ Provizórnu stránku Projektu N chce Kostolný spustiť okolo 17. novembra. „Prvá vec, ktorú urobíme bude mimoriadne vydanie novín práve k 17. novembru – 25 výročiu nežnej revolúcie,“ prezrádza. Reálnu redakciu však chce vystavať až približne v januári, keď sa webový denník poriadne rozbehne. Už budúci týždeň chystajú diskusiu s bratislavskými kandidátmi na primátora. „V súčasnosti to ľudia robia zadarmo. Ja som sa bol tento týždeň napríklad prihlásiť na úrade práce,“ s úsmevom dodáva.

projekt-n-1
Predpokladaný štart Projektu N je 17.november.

Peniaze od sponzorov

K úspešnému fungovaniu nielen na webe, ale aj v papierovej podobe potrebuje peniaze z viacerých zdrojov. Od investorov, z reklamy, z predaja papierových novín, ale za kľúčový považuje príjem od čitateľov na webe. „Určite rozmýšľame o Piane. Naša skúsenosť s Pianom je veľmi pozitívna a zážitok z toho, že sa nám podarilo presvedčiť určitú skupinu ľudí, ktorí platili za obsah, je určite pre nás veľkou nádejou a motiváciou. Za obsah na SME platilo viac ako 20-tisíc ľudí,“ odhaľuje.K v kuloároch spomínanému vstupu úspešného biznismena a majiteľa Esetu Miroslava Trnku sa ešte vyjadrovať nechce. „Je to predčasné. Rokujeme s viacerými potenciálnymi investormi, ktorí nášmu projektu veria,“ hovorí Kostolný. Na otázku, či teda rozlišuje medzi jednotlivými podnikateľmi – konkrétne Jaroslavom Haščákom z Penty a Miroslavom Trnkom z Esetu hovorí jednoznačné áno. „Je to úplne hypotetická otázka ale rozdiely samozrejme vidím. Investor, ktorý je aktívny v presadzovaní svojich cieľov na politickej úrovni a vstupuje aktívne do biznisu so štátom, ktorý využíva svoju silu na presadzovanie svojich záujmov je od začiatku v konflikte záujmov,“ naráža na Pentu.

Zbohom SME!

Počas posledných týždňov pred odchodom zo SME-čka sa Kostolný stretol aj so šéfom skupiny Penta Jaroslavom Haščákom. „Na tom stretnutí na mňa pôsobil ako absolútny profesionál, pretože veľmi presne triafal tón debaty, ktorý neskĺzol do trápnosti. Pre mňa je Penta problém hlavne v symbolickej rovine. Nemyslím si, že sú to amatéri, ktorí sa nevedia správať. Problém je, že v pozícii vydavateľa nemôžu ustáť situáciu s kritickými a nezávislými médiami,“ vysvetľuje. Po oznámení vstupu finančnej skupiny hneď na druhý deň vyšiel denník SME s titulnou fotografiou prázdnej redakcie a dvoma komentármi ku novej situácii – šéfredaktora Matúša Kostolného a vydavateľa Alexeja Fulmeka. „Situácia bola tak vypätá, v zmysle symbolov a myšlienok, že vlastne som dúfal v to, že nie som veľmi patetický, čo sa mi veľmi asi nepodarilo,“ priznáva Kostolný. V komentári vraj zámerne napísal iba akési rozlúčenie s čitateľmi, pretože si myslí, že im to bol dlžný. Po tomto kroku sa začali ozývať názory na prílišne moralizovanie a prehnané reakcie z jeho strany. „Rozumiem, že to bola citlivá vec, ale dúfam, že to bolo zrejmé a nebolo to vnímané ako pokus poškodiť tým novinám. Ani náhodou to nebolo promo pre moju novú aktivitu, bol to môj príbeh spojený s denníkom,“ obhajuje sa.

IMG_6215
„Haščák na mňa pôsobil ako profesionál.“

Silné mená

Do redakčnej rady, ktorá bude nad novým Projektom N držať pomyselnú ochrannú ruku zatiaľ zavolal šesť slovenských osobností. K už avizovaným menám (Martin Bútora, Michal Kaščák, Milan Šimečka, Peter Hunčík) sa pridali aj majiteľ kníhkupectva martinus.sk Michal Meško a Zora Jaurová, niekdajšia umelecká riaditeľka projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry. Kostolný nevylučuje ani spoluprácu so známymi menami slovenskej žurnalistiky. Nielen novinárov na voľnej nohe (Tom Nicholson), ale aj tých, ktorí sa do médií vlastniacich Pentou začlenili už pred dlhším časom (viacerí ľudia z Trendu). „Samozrejme, s mnohými z nich komunikujem a jedna z vecí, ktorú by som považoval za veľmi pozitívnu, ak by sa podarila je, že by som chcel ponúknuť priestor v Projekte N všetkým novinárom aj malým internetovým stránkam, ktoré pripravujú obsah blízky našim myšlienkam. Viacerí sú moji kamaráti a robili u mňa v redakcii. To, že sa spolu rozprávame však neznamená, že to niečo znamená,“ uzatvára s potmehúdskym úsmevom Kostolný.

Celý rozhovor o emotívnom odchode zo SME po 20 rokoch, Pente či novom denníku Projekt N s bývalým šéfredaktorom SME Matúšom Kostolným nájdete v 2. čísle akademického časopisu Atteliér.