Podľa WHO na ochorenia súvisiace s fajčením ročne zomiera 3,5 milióna osôb. Ak tento trend bude pokračovať, v roku 2025 zomrie približne 10 miliónov osôb.

Každý veľmi dobre vie, ako cigarety zhoršujú zdravotný stav fajčiara i zdravie jeho okolia. Nezapríčiňujú iba dýchacie ťažkosti, ale aj srdcovocievne, pľúcne ochorenia, mozgovú porážku či rakovinu pľúc.

Keď sa fajčiar, ktorý fajčí krabičku denne, zamyslí, koľko mesačne alebo ročne vyhodí za túto závislosť, vypočíta si neskutočne vysokú sumu. Taktiež sa neraz vo svete i u nás stalo, že požiar v byte či rodinnom dome zapríčinila práve nezahasená cigareta. Napokon, zle zahasená cigareta je i jednou z pravdepodobných príčin požiaru parížskej katedrály Notre-Dame.

Je toto naozaj slabý dôvod na to, aby sme skoncovali s fajčením? Potrebujeme byť tí, ktorí zažijú hrôzy spôsobené fajčením na vlastnej koži?

Oslovili sme 30 študentov z FMK. Zaujímalo nás, aké cigarety fajčia, ako často a či plánujú (alebo niekedy plánovali) s fajčením prestať.

1. IQOS vs. klasické cigarety

Čo je lepšie, klasická cigareta alebo elektronická? Táto otázka trápi milióny ľudí na celom svete, a tak nás, pochopiteľne, zaujíma, k čomu sa viac prikláňajú ľudia z FMK. 80 % študentov, ktorých sme oslovili, preferuje klasické cigarety, pretože je to vraj overená klasika. Zvyšných 20 % vyskúšalo IQOS (značka elektronických cigariet) a hovoria o zdravšom fajčení pre seba aj ostatných prítomných.

Pri fajčení e-cigariet totiž nedochádza k procesu pasívneho fajčenia okolím, nežltnú končeky prstov, nenapáchne vám oblečenie a fajčiari nedýchajú oxid uhoľnatý. Navyše tu existuje možnosť nastavenia obsahu nikotínu, čo pomáha aj tým, ktorí chcú s fajčením nadobro skoncovať.

2. Fajčenie iba zo zvedavosti

Pýtali sme sa aj na dôvod, prečo začali fajčiť. 28 z nich nám odpovedalo, že fajčiť začali iba zo zvedavosti, a to v mladom veku. „Prvú cigaretu som si zapálila, keď som mala 15 rokov. Bolo to posledný týždeň na základnej škole. Bola som so spolužiakmi v parku a keď fajčili všetci, chcela som urobiť dobrý dojem a zapálila som si tiež. Odvtedy to už tak išlo každý deň,“ odpovedala študentka z FMK.

Vždy sa to začína tou jednou cigaretkou za jeden-dva dni, no ani sa nenazdáte a z jednej cigarety sa stane jedna krabička denne.

3. Časté fajčenie

Jedna cigaretka za deň, neskôr šesť a zrazu je to celá krabička – toto pozná každý aktívny fajčiar. Pri prieskume u študentov FMK bolo 90 % študentov, ktorí fajčia približne krabičku denne. Nielenže táto závislosť stojí veľmi veľa peňazí, ale organizmus fajčiara je oveľa viac oslabený ako organizmus nefajčiara. Koho nepresvedčí prestať s fajčením zdravší a krajší život, toho možno presvedčí suma, ktorú študenti minú za svoju závislosť.

4. Cigarety sú strata peňazí

Je veľa študentov, ktorí fajčia, ale málokto z nich si uvedomuje, koľko ich cigarety stoja za týždeň, mesiac či za rok. Každý, kto fajčí, vidí sumu cigariet za krabičku, keď si ju v obchode kúpi, ale málokto si to potom preráta.

Krabička cigariet stojí v priemere 3,50 eur. V prieskume u študentov z FMK odpovedalo až 18 študentov, že za mesiac minú na cigarety od 50 do 100 eur, čo pri ročnom fajčení vychádza 600 až 1200 eur. Takto by si za rok či dva mohli kúpiť staršie ojazdené auto a pri piatich rokoch štúdia pokojne aj dve.

fajčenie a študenti

5. Keď prestať, tak hneď

Pýtali sme sa študentov FMK, či skúšali niekedy prestať fajčiť. 27 študentov odpovedalo, že sa o to už minimálne jedenkrát pokúšali. Asi 2/3 z nich odpovedali, že s týmto sebazaprením chceli začať od pondelka. To však nie je ten najlepší spôsob, pretože keď si predstavíme tých pár dní, kedy môžeme ešte fajčiť a čakáme na pondelok s tým, že skončíme, naše odhodlanie sa pomaly stráca. Následne ho vystriedajú obavy z toho, či to vôbec zvládneme.

Práve preto sa veľa ľudí k fajčeniu vráti hneď v ten týždeň. „Najlepší spôsob, ako prestať fajčiť, je neodkladať to,“ povedal jeden z nich. „Ten správny čas, kedy prestať, si musíte určiť vy sami. Keď sa rozhodnete prestať fajčiť, urobte to hneď v ten moment. Netreba to odkladať,“ pridávajú sa k názoru viacerí študenti, ktorí s fajčením prestali.

Ultimáta ako „od pondelka prestanem” vás síce upokoja, že máte ešte čas, ale vaše odhodlanie vystriedajú obavy a veľmi rýchlo si to dokážete rozmyslieť.