Učiteľka

V hlavnej súťaži sa o Krišťáľový glóbus uchádza film Jana Hřebejka – Učiteľka. Ide o slovensko-český projekt s väčšinovým podielom práve na slovenskej strane produkcie. Aj preto sa využívajú prevažne slovenskí herci a priestory Bratislavy. Dej filmu rozpráva príbeh o učiteľke, ktorá prostredníctvom svojich žiakov manipuluje ich rodičov, a tak sa dostáva k viacerým výhodám. Učiteľku stvárňuje herečka Zuzana Mauréry. Asistujú jej Csongor Kassai, Eva Bándor, Richard Labuda a ďalší.

Vlk z Královských Vinohrad

Svojrázny búrlivák nakrútil film, ktorý je výpoveďou o ňom samotnom. Autobiografický snímok Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad je komédia s melancholickým tónom. Němec sa dokončenia filmu nedožil, preto finálnu podobu projektu zveril do rúk mladému Tomášovi Kleinovi. Film vznikol ako česko-slovensko-francúzska koprodukcia.

Slnko v sieti

Priekopnícke dielo československého filmu nakrútil Štefan Uher ešte v roku 1962. Jeho inovatívna a nekonvenčná forma bola nielen základným kameňom pre definíciu pojmu ,,Československá nová vlna”, ale stala sa aj inšpiráciou pre názov slovenskej národnej filmovej ceny. Mladí Marián Bielik a Jana Beláková stvárňujú pár, ktorý charakterizuje neistota, strach a neskúsenosť, no predovšetkým odmietavý, či až kritický postoj voči spoločnosti.

5. Október

Dokumentárny film o mužovi , ktorého čaká  operácia a dozvedá sa, že má možno iba zopár mesiacov života. Vydáva sa na na “bezcieľnu” cestu, ktorá môže byť jeho poslednou v živote. 5. október je najdôležitejším dňom v jeho živote. Čaká ho ťažká operácia. Martin Kollár, režisér, tak prináša svedectvo o fyzickom i duševnom putovaní vlastného brata. Odvážny antropologický projekt plný chladnej estetiky zaujal na 45. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Rotterdame.

Eva Nová

Eva sa vracia z protialkoholického liečenia a je odhodlaná urobiť čokoľvek, aby si opäť získala priazeň človeka, na ktorom jej najviac záleží – vlastného syna. Eva je zároveň bývalou slávnou herečkou a pád na úplné dno bolí o to viac. Marko Škop, pre ktorého je to prvý celovečerný hraný film, zrežíroval dôkladnú psychologickú štúdiu ženy na pokraji spoločnosti. Evy sa zhostila významná slovenská herečka Emília Vášaryová, vo vedľajších úlohách presvedčivo hrajú aj Michal Ondrík, Anikó Vargová či Žofia Martišová. Eva Nová získala cenu medzinárodnej federácie kritikov (FIPRESCI), a to na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte. Na slovensku získala pať cien Slnko v Sieti a stala sa najúspešnejším filmom.

Ja, Oľga Hepnárová

Príbeh poslednej popravenej ženy v Československu zrežírovali Tomáš Weinreb a Petr Kazda. Snímka je sugestívnym, existencionálnym a dramatickým príbehom Oľgy Hepnárovej – osamelého človeka vymedzujúceho sa voči spoločnosti ako dôsledok spoločenského marazmu v období náročného života v Československu. Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré v roku 1973 otriasli krajinou.