Na Slovensku je vyhlásený núdzový stav. Pre ľudí, ktorí cestujú zo zahraničia, sú pripravené centrá, v ktorých môžu absolvovať 14-dňovú karanténu. Prvé karanténne centrum vzniklo v Gabčíkove.

Ak ste momentálne v cudzine a máte záujem pricestovať domov transportom, ktorý zabezpečuje Slovenská republika, je potrebné, aby ste kontaktovali príslušné veľvyslanenctvo v krajine, v ktorej sa nachádzate. Tento krok je dôležitý preto, aby bolo možné určiť počet cestujúcich a následne priradiť čas a formu, akou bude preprava prebiehať. Presuny občanov Slovenskej republiky má na starosti ministerstvo zahraničných vecí.

Občania, ktorí využijú takúto dopravu, sú povinní absolvovať 14-dňovú karanténu v zariadeniach ministerstva vnútra. V súčasnosti je k dispozícii niekoľko zariadení a ich počet sa neustále zvyšuje. Najnovšie k nim pribudli aj Bardejovské Kúpele. Možnosť využiť karanténne centrá majú aj občania, ktorí pricestovali na Slovensko sami a povinnú karanténu nechcú realizovať v spoločnej domácnosti so svojimi rodinami alebo blízkymi. Pre tento účel je potrebné volať tiesňovú linku 112.

Po príchode je každý klient zaregistrovaný do elektronického systému, ktorý umožňuje online sledovanie stavu v karanténnom centre, ako aj priebežné informovanie kompetentných orgánov,“ priblížil Petar Lazarov, hovorca Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pre televíziu Ta3.

Karanténne centrum v Gabčíkove a jeho kvalita

Mnohí ľudia sa na kvalitu zariadenia v Gabčíkove sťažujú. Na internete sa objavujú fotografie jedál a izieb, s ktorými nie sú spokojní. Všimla som si fotky kúpeľne a záchoda s popisom, že sú otrasné. Podľa mňa ale bolo všetko čisté, hoci nie nové. Keďže som prišla z Afriky, toto mi príde skôr ako luxus v porovnaní s tým, ako ľudia žijú tam,“ vyjadrila sa Dominika Šimonffyová.

Ďalším faktorom, s ktorým sú mnohí nespokojní, je strava. O 07:00 prinesú do strediska raňajky, no kým sa ku mne dostanú, je 9:00. Vyžaduje si to určitý čas, keďže nás je tu veľa a kapacita ľudských zdrojov je obmedzená. Nie je preto ale dôvod na nervozitu. Obed sa začína rozdávať o 12:00  a večera o 18:00,“ hovorí Vladimír Maďorán. Strava je prispôsobená aj pre vegetariánov a ľudí s alergiou na lepok alebo laktózu. Pobyt v zariadení je síce zdarma, no poplatok vo výške 13 € si pri odchode zo zariadenia musí každý zaplatiť sám.

karanténne centrum v Gabčíkove
Zdroj: Facebook.com/Richard Ábela

Batožina, s ktorou občan pricestuje, mu ostáva. V prípade, že nevyhnutne potrebuje hygienické potreby alebo lieky, môže zavolať na registráciu v Gabčíkove a požiadať o ne. „Dal som si priniesť lieky na alergiu, osušku a šampón,“ hovorí o svojej skúsenosti Vladimír Maďorán.

V karanténnom centre v Gabčíkove môžu klienti prijať aj balíček od rodiny alebo blízkych. Ten po odovzdaní na registráciu kompetentní donesú pred dvere izby, v ktorej sú ubytovaní. Túto možnosť využila aj Dominika: Mám notebook vďaka kamarátom, ktorí mi ho sem doniesli a tiež vďaka ochotným hasičom, ktorí mi ho priniesli z registrácie.“

Ako postupovať po prekročení hraníc?

Ak chce občan Slovenskej republiky prísť domov vlastnou dopravou, no nechce absolvovať povinnú karanténu vo vlastnom dome alebo byte, môže ju stráviť aj v karanténnom stredisku. Je však dôležité kontaktovať centrum pre zdravotnícke informácie na čísle +421 800 221 234. Podobne urobil aj Vladimír Maďorán. S kolegami pricestoval z Belgicka osobným automobilom.

14-dňovú karanténu sa rozhodol dobrovoľne absolvovať v štátnom zariadení: Tri hodiny pred príjazdom k hraničnému priechodu Jarovce som kontaktoval centrum pre zdravotnícke informácie a požiadal som o dobrovoľnú karanténu v stredisku Gabčíkovo. Chcel som totiž predísť prípadnému nechcenému šíreniu nákazy a nechcel som ohroziť ľudí, na ktorých mi záleží.

Podobná situácia nastala aj u Dominiky Šimonffyovej, ktorá spolu s kamarátmi cestovala na Slovensko z Afriky. Cestu absolvovali letecky s viacerými prestupmi a následne ich na letisku v Rakúsku vyzdvihol príbuzný. Pri hraničnom prechode im taktiež zmerali teplotu. Na tiesňovej linke 112 požiadali o dobrovoľnú karanténu v stredisku Gabčíkovo. „Do karanténneho centra som prišla s kamarátom o druhej v noci, kedy prebehla aj registrácia,“ hovorí Dominika.

karanténne centrum v Gabčíkove
Zdroj: Facebook.com/Filip Fifo Drska

Transport, ktorý zabezpečila Slovenská republika, využila aj Jana Brišáková, ktorá pricestovala z Rakúska autobusom. Na hraničnom prechode sa k nim pripojili aj policajné zložky a sprevádzali ich až do Gabčíkova. Cestujúci vraj boli málo informovaní: Ocenila by som lepšiu komunikáciu hlavne pri preprave,“ hovorí Jana. Mali sme výbornú stravu a úžasných ochrankárov a hasičov, ktorí s nami komunikovali normálne a snažili sa nám vo všetkom vyhovieť,“ dodáva napokon.

Čas strávený v karanténe môže byť aj zábavou

Viacerí ľudia v karanténnom centre Gabčíkovo sa vyjadrili, že kvalitnú WiFi sieť tam nájdete len veľmi ťažko. Postupne si namiesto internetu vymysleli vlastnú zábavu. Inšpirovali sa Talianskom a na balkónoch často znie smiech, spev a aj potlesk našim hrdinom. Vytvorili si aj vlastnú skupinu na Facebooku, kde medzi sebou komunikujú a navzájom si poskytujú oporu.

Na internete je mnoho vtipných fotiek a videí o tom, ako ľudia trávia čas doma. Karanténne centrum v Gabčíkove sa stalo dočasným domovom aj pre Majstra N (Adama) a Wonder Woman (Dominiky). Tí ukázali, že na zábavu je potrebná len kreativita a dobrá nálada. Rozhodli sa, že ostatným spríjemnia čas menšími vystúpeniami

Želala by som si, aby sme si uvedomili, že my nie sme tí ľudia, ktorí potrebujú najviac pozornosti a pomoci. Potrebujú ju chorí a zdravotníci, ktorých nesmieme ohrozovať. Prospela by lepšia informovanosť pre ľudí, ktorí sa sem chystajú alebo tu už sú, aby si udržali pokoj a aby zbytočne nestresovali,“ dodala slovenská Wonder Woman.