Kde bolo, tam bolo žila raz jedna princezná v zamknutej veži, čakajúca na svojho princa na bielom koni… Alebo aj nie?

Keď som mala dvanásť rokov, prvýkrát som spoznala aplikáciu Wattpad. Čítala som amatérske poviedky o mladých hrdinkách, ktoré si získal neuveriteľne príťažlivý princ na bielom koni. Práve vďaka nim som si myslela, že na strednej škole na mňa čaká rovnaký osud.

Medzi novými spolužiakmi som ho nenašla. Vo vyššom ročníku však bolo zopár chlapcov, ktorí mi padli do oka. Nádej ožila. Moje naivné pubertálne predstavy sa nedali zastaviť. Rozmýšľala som, ako za mnou príde chlapec so slovami, že si ma nemohol nevšimnúť. Nestalo sa.

Teraz mám takmer 21 rokov a patrím medzi ľudí, ktorí ešte nezažili romantický vzťah. Keď som prišla na vysokú školu, zistila som, že nie som sama. S mojimi novými kamarátkami sme boli ako tri mušketierky, ktoré ešte neokúsili čaro lásky.

Mušketieri majú svoje známe heslo: „Jeden za všetkých a všetci za jedného!“ Dovolím si tvrdiť, že sme sa ho držali aj my. Lenže ako čas plynul, heslo strácalo význam. Prvá z nás spoločenstvo mušketierok opustila presne na deň svätého Valentína – neskutočné klišé.

Nezavrhli sme ju, z jej šťastia sme sa tešili spoločne. Stále sme boli v presile a ani mi nenapadlo, že raz ostanem na internátnej izbe sama.  Avšak krátko na to do vôd lásky spadla aj druhá mušketierka, čím sa naše spoločenstvo rozpadlo nadobro.

Naša komnata teda zostáva čoraz dlhšie ľudoprázdna. Dlhé hodiny bývam jej jediným okupantom ja. V ohlušujúcom tichu som vystavená napospas svojim dotieravým myšlienkam. V tých chvíľach si hovorím, že ma nikto nepripravil na tú samotu, ktorej budem čeliť.

Minúty sa menia na hodiny, tma strieda svetlo. A s tmou sa zakráda aj smútok, ktorý oblápa svoje studené pazúry okolo mojej lebky. Jediným svetielkom nádeje je lampička, ktorá očakáva príchod bývalých mušketierok.

romantický vzťah
Keď sa naše bývalé spoločenstvo mušketierok znovu stretne, komnatami sa zas ozýva smiech. Zdroj: unsplash.com

Po priznaní osamelosti prichádzajú rady typu: „Vyskúšaj Tinder.“ Nie sú pre mňa. Nikdy som nenašla obľubu v lovení a zbieraní Pokémonov. Vraj nemôžem byť sama navždy. Ale prečo by som mala podľahnúť tlaku okolia a skočiť do vzťahu s prvým možným človekom?

Nemať vzťah má svoje výhody. Nemusím vymýšľať a kupovať darčeky. Dôležitejšie však je, že mám priestor a čas zamerať sa na seba. Môžem sa pomaly hľadať a hojiť rany z minulosti. Či už rodinné traumy alebo tie spôsobené od princov-hercov. Neponáhľam sa, chcem byť pripravená.

Romantické vzťahy sú prirodzenou súčasťou ľudí. A je v poriadku ho nemať. Som chodiacim príkladom. Nebudem klamať, občas si zo samoty poplačem a smútim za tým, čo som nikdy nemala. Je ťažké zrazu zostať napospas osudu a čeliť osamelosti. Sú dni, kedy som to len ja proti celému zamilovanému svetu. A musím sa naučiť žiť sama so sebou.

Na princa na bielom koni som prestala čakať. Mal prísť už dávno. Moje naivné predstavy zo strednej školy vychladli. Počkám si na kráľa, ktorý priletí na čiernom drakovi a znovu ich podpáli plameňom.