Až keď niečo stratíš, začneš si to skutočne vážiť. Význam tejto frázy som pochopila pred dvoma rokmi, kedy som sa presťahovala na Slovensko a opustila rodnú krajinu.

Zažili ste situáciu, keď ste deň pred cestou nakúpili všetko najdôležitejšie? Keď ste si zabudli urobiť spoločné fotky s vašimi najbližšími a počas presunu dookola opakujete základné frázy v cudzom jazyku, len aby ste sa nedostali do problémov v inej krajine? Ja áno. Ak ste pochopili, o čom hovorím, potom presne viete, aké to je nechať TAM minulý život a začať TU budovať nový.

V sedemnástich rokoch som sa rozhodla presťahovať na Slovensko. Moje detstvo sa skončilo priskoro. Povedať, že som to veľmi chcela, by bolo klamstvo. Všetko sa vyvinulo tak, že som skôr musela.

Silnou motiváciou bol lepší život v Európe, o ktorom som len počula od rodičov. Slovensko sa stalo prvou krajinou, ktorú som navštívila, a zároveň prvou krajinou, ktorá ma zlomila. Iný jazyk, neznámi ľudia, mentalita, jedlo, zákony, pravidlá. Myslela som na to každý raz, keď som volala domov svojej rodine. Pamätám si, že som plakala tak silno, až mi jedného dňa prestal fungovať zvuk na mobile a musela som ho vyčistiť od sĺz.

Odvtedy prešli dva roky. Keď sa ma ľudia pýtajú, ako som sa dostala na Slovensko, hanbím sa odpovedať. Čím viac času však ubehlo, tým viac som si začala vážiť a milovať krajinu, v ktorej som sa narodila a vyrastala a zároveň, ktorú som kedysi opustila pri hľadaní lepšej budúcnosti. Dnes však určite viem, že po dokončení štúdia sa vrátim domov, do mojej Ukrajiny.

Uvedomila som si, že nie je nič hodnotnejšie ako objatia blízkych v ťažkých situáciách či rodný jazyk. Môžete ním ľahko hovoriť o láske, hnevať sa, tešiť sa, všetci vás pochopia, keď poviete vtip, a nebudete sa musieť ospravedlňovať za nesprávne vyslovené slovo. Vďaka tomu vás nebude neustále bolieť hlava, ktorá sa postupom času stane akási verzia Google Translatora. Zrazu začnete akceptovať aj nevýhody svojej krajiny. Pochopíte, že dokonalé miesto neexistuje.

Slovensko síce nie je krajina s najvyššou úrovňou života, čelí mnohým problémom, na ktorých treba zapracovať. V súčasnosti veľa mladých ľudí stojí pred voľbou či sa presťahovať, alebo zostať. Verte ale, že po príchode do inej krajiny, zistíte, že aj ona má svoje nedostatky.

Len sa pozrite na nádhernú slovenskú prírodu. Máte veľa možností na cestovanie bez prekážok. Mladí ľudia majú množstvo príležitostí, kedy môžu pracovať na sebe a majú veľkú šancu ukázať, čo sa v nich skrýva. Stále ale nechápem, ako si niektorí Slováci nevážia svoju krajinu a benefity, ktoré ponúka, ako napríklad bezplatné školstvo. Možnosť študovať, kde chcete a stať sa tým, kým chcete bez akýchkoľvek obmedzení, znie ako sen. Obyvatelia iných krajín môžu takúto príležitosť len závidieť.

V psychológii a karmológii existuje výstižné slovné spojenie – bezpodmienečná láska. Keď milujete v dobrom aj v zlom stave. Keď neľutujete, ale snažíte sa zlepšiť. Keď nehľadáte lepší život, ale nové poznatky a skúsenosti. Rozhodnutie milovať svoju krajinu a vidieť jej silné stránky by sa malo stať vaším osobným víťazstvom, rovnako ako sa nedávno stalo aj mojím.