Odmalička si viedla denník a milovala písanie slohových prác. Dôkazom toho, že na FMK sú talentovaní ľudia, je aj Lucia Baťová, ktorá si písaním kníh plní svoj sen.

Veľa nervov, úsilia, odvahy a strateného času. Toto všetko a oveľa viac sa skrýva za tvorbou nádejnej spisovateľky a študentky Fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave. Lucia Baťová v rozhovore predstavila nielen svoju knihu, ale prezradila aj to, ako sa k písaniu kníh dostala a čo nové pripravuje.

Nedávno vyšla tvoja knižná prvotina s názvom Poučená životom. O čom je? 

Môj prvý román je o mladej sirote Rút, ktorá nevie, čo so svojím životom. Cíti sa byť stratená, a preto využije ponuku a odchádza do Kanady. Tam chce lepšie spoznať samú seba, nájsť prijatie a odpustenie. V Kanade stretne Matthewa, ktorý jej život skomplikuje. Príbeh vyústi okrem zaľúbenia sa hlavných postáv aj v nečakané životné situácie.

Kde je možné zakúpiť si tvoju knihu? 

Zaobstarať si ju viete cez moju internetovú stránku Lucia Baťová aj s podpisom a venovaním alebo v obchodných sieťach Martinus či Panta Rhei, ale aj v rôznych lokálnych kníhkupectvách.

Príbeh je inšpirovaný nielen fantáziou, ale aj životom autorky a jej známych. Zdroj: Roderik Končal

K samotnému vydaniu knihy vedie dlhý a náročný proces. Ako si postupovala a ktoré kroky boli dôležité? 

Veľmi mi pomohla Soňa Adamčík Borušovičová z Literárneho domu, ktorá vedie autorov pri písaní aj vydávaní kníh. Usmernila ma nielen v písaní, ale aj v rozhodnutí vydať knihu na vlastnú päsť. Bolo to síce náročnejšie, ale stálo to za to.

Dôležitým krokom bolo nájsť dobrého grafika, ktorý navrhoval nielen vnútro knihy, ale aj obálku. Táto časť bola pre mňa veľmi podstatná, pretože práve obal predáva knihu. O spomínanú grafickú úpravu sa postaral Roderik Končal, ktorý je tiež študentom FMK. Podstatnou súčasťou bola jazyková korektúra, právne úkony, obchodné podmienky a iné potrebné náležitosti, ako napríklad nájsť tlačiareň, kontaktovať distribútora a siete veľkých kníhkupectiev.

Ako si spomenula, vydanie knihy je dlhá a náročná cesta a mne veľmi pomohlo, ako samovydavateľovi, že som mala okolo seba správnych ľudí, ktorí ma podporovali a dodávali mi energiu.

Prečo si sa rozhodla vydať knihu na vlastnú päsť? 

Pôvodne som chcela ísť cez vydavateľstvo, ale ako som už spomenula, Soňa Borušovičová mi nakoniec dopomohla k rozhodnutiu, aby som si knihu vydala sama. Nielenže by som mala cez vydavateľstvo nízky zisk z knihy, ale rovnako by som nemala takmer žiadne slovo, čo sa týka knihy a jej obalu. Toto boli hlavné dôvody, kvôli ktorým som sa tak rozhodla.

Momentálne si študentkou tretieho ročníka bakalárskeho stupňa. Nie je náročné skĺbiť štúdium s písaním a vydávaním knihy? 

Vyhovuje mi, že som doma a nemusím sa presúvať takmer každý deň do Trnavy. Keby sme študovali prezenčnou formou, vydanie knihy by bolo nielen náročnejšie, ale určite by sa posunulo o čosi neskôr.

Čo ťa inšpirovalo pri písaní knihy? 

Veľa ľudí si myslí, že najmä môj život, pretože z príbehu cítia moju osobnosť. Musím však povedať, že väčšinou som použila svoju fantáziu a inšpirovala som sa skúsenosťami druhých ľudí a vytvorila z nich jeden celok.

Snívaš o práci spisovateľky? 

Kedysi to bol môj veľký sen, ktorý sa mi teraz z časti začína plniť. Priority sa však v mojom veku neustále menia a momentálne si chcem písanie kníh udržať predovšetkým ako hobby.

Lucia Baťová kniha
Fotenie autorky a obálky knihy prebiehalo v Zlatých Moravciach. Zdroj: Hana Bieliková

Je pre teba nejaký autor alebo autorka inšpiráciou? Ak áno, kto a prečo? 

Nemám najobľúbenejšieho autora. Ak si mám však vybrať, bola by to autorka Francine Rivers, ktorej štýl písania a príbehy sa mi veľmi páčia. Každý jej príbeh je iný a vždy niečím zaujímavý. Píše napínavo, pútavo, realisticky a zároveň je v príbehoch aj dávka romantiky a drámy.

Čo ťa priviedlo k písaniu kníh a aké boli tvoje začiatky? 

Odmalička som si písala denník, v ktorom som písala o svojich pocitoch a zážitkoch. Záľuba sa rovnako prejavila aj v škole, kde som mala najradšej písanie slohových prác. Keď sa k písaniu postupne pridávala moja predstavivosť a prirodzená zvedavosť, vznikol z toho príbeh. Už na základnej škole som napísala niekoľko krátkych príbehov, no nikdy som sa s tým nikomu nepochválila. Začiatky preto neboli ľahké, ale pomohli mi ľudia v mojom okolí a vo svete, o ktorých som vedela, že kráčajú za svojím snom a robia to, čo ich baví.

Pracuješ momentálne na niečom novom? 

V procese tvorby je momentálne pokračovanie románu Poučená životom. To, ako sa kniha bude volať a čo bude jej hlavná myšlienka, si zatiaľ nechám pre seba. Chcela by som, aby vyšla budúci rok.

Aké máš hobby okrem písania?

Rada čítam knihy. Ak by som si však mala vybrať záľubu mimo toho, tak je to určite beh, pri ktorom si vždy prečistím myšlienky.

Máš nejakú myšlienku, ktorej sa držíš a povedala by si ju každému začínajúcemu autorovi?  

Určite by som ľuďom odporučila, aby sa nevzdávali, ak na začiatku neuspejú. Každý pád prinesie nejaké ponaučenie a skúsenosti, z ktorých môžu neskôr ťažiť.