V dnešnej dobe si pod pojmom influencer väčšina predstaví známu osobnosť, celebritu alebo instagramovú (pseudo)hviezdu. Prečítajte si o tých, ktorí ovplyvnili ľudí aj bez Instagramu a nazbierajte inšpiráciu na čítanie.

Ľudia, ktorí niečo zmenili, niečomu napomohli alebo o niečom dokázali ostatných presvedčiť či už v dobrom, alebo v zlom slova zmysle. Práve o nich som sa rozhodla čítať a verte mi, že som nebola sklamaná. Aj keď možno nie ste obľúbencami tohto žánru, nasledujúcich päť životopisov rozhodne stojí za prečítanie.

Irving Stone: Smäd po živote

Keď som si túto knihu kupovala, predavačka sa pozrela najskôr na ňu, potom na mňa a napokon sa spýtala: „Ste si istá, že ju chcete? Vraj je dosť ťažká na čítanie.“ Napriek varovaniu som ju ale kúpila. Veľmi milo ma prekvapilo, ako jednoducho a rýchlo som sa cez ňu dokázala „prelúskať“. Príbeh o ryšavom umelcovi, ktorý celý život netúžil po ničom inom ako po pochopení a akceptovaní druhými, si udržal moju pozornosť od pochmúrneho začiatku až do smutného konca.

5 životopisov Van Gogh
Mnohí si pri mene Van Gogh asociujú jeho vlastnoručne odrezané ucho. Slovenská hudobna skupina Elán sa ním inšpirovala pri  názve jednej zo svojich skladieb. Zdroj: Kristína Hírešová

Autor približuje čitateľovi život Vincenta van Gogha na základe jeho obrazov, korešpondencie a spomienok iných. Postupne nás prevádza cez jednotlivé obdobia umelcovho života. Od kázania v baníckej dedinke Borinage, život s prostitútkou v Haagu, stretnutie s uznávanými umelcami v Paríži, bývanie v ústavu Saint Rémy až po jeho skon v Auvers.

Vincent si prešiel mnohým. Pohŕdali ním, ponižovali ho, zlomili mu srdce, považovali ho za blázna. Napriek tomu sa celý život usiloval zlepšovať v tom, v čom ako jedinom videl skutočný zmysel svojej existencie – v umení. „Vincent už netúžil po úspechu. Pracoval, lebo musel, lebo pri práci toľko netrpel, lebo ho rozptyľovala. Zaobišiel sa bez ženy, bez domova a detí; zaobišiel sa aj bez lásky, priateľstva a zdravia; zaobišiel sa aj bez Boha. No nemohol žiť bez čohosi, čo bolo väčšie ako on sám, čo mu bolo životom – bez sily a schopnosti tvoriť,“ opisuje Irving.

Vincent už netúžil po úspechu. Pracoval, lebo musel, lebo pri práci toľko netrpel, lebo ho rozptyľovala.

Autor životopisu vás majstrovsky vtiahne do príbehu, o ktorom ste si ani nemysleli, že ho budete chcieť počuť. Van Gogh, muž so srdcom skutočného umelca, si zaslúži zostať v našom povedomí nielen ako ten, čo si odrezal ucho, ale ako človek, ktorý napriek všetkým prekážkam šiel za svojím snom. A hoci za svoj život neovplyvnil veľa ľudí, po jeho smrti už o tom nemožno pochybovať.

Michelle Obamová: Môj príbeh

Ďalší typ z môjho výberu životopisov je iný – je to jediná autobiografia. Michelle bola pre mňa vždy iba manželkou bývalého amerického prezidenta. Po prečítaní tejto knihy si ale myslím, že si zaslúži oveľa viac pozornosti. Napriek pomerom, z akých pochádza, vyštudovala Harvard a zamestnala sa v právnickej firme, kde stretla svojho manžela Baracka Obamu. Podporovala ho v politických ambíciách, vychovávala s ním dve dcéry a sama rozbehla viacero projektov na pomoc iným. Nebola obyčajnou figúrkou na šachovnici. Ona ten šach naozaj hrala a povedala by som, že excelentne.

Michelle Obamová 5 životopisov
Michelle Obamová nie je iba manželkou bývalého amerického prezidenta. Študovala na Harvarde a spustila viacero charitatívnych projektov na pomoc iným. Zdroj: Kristína Hírešová

Samotná kniha je rozdelená na tri časti. Moja cesta popisuje, ako sa Michelle narodila do chudobnejšej rodiny v South Side v Chicagu. Jej milujúci rodičia robili všetko preto, aby s bratom Craigom získali vzdelanie. Sama to však kvôli farbe pleti nemala jednoduché: „Nemám na to. Boli to pochybnosti vyplývajúce z toho, odkiaľ pochádzam a čo si o sebe myslím. Boli ako zhubný nádor, pri ktorom hrozí, že sa začne šíriť, až kým nenájdem spôsob, ako ho zastaviť.“ Po úspešnom ukončení štúdia mala našliapnuté na slušnú kariéru. Stretla ale Baracka a celý svet sa jej obrátil hore nohami.

V druhej časti Naša cesta spoznávame okolnosti ich zoznámenia i Baracka samotného. Michelle ho prirovnáva k jednorožcovi, pretože bol podľa nej tak nevšedný, až sa jej ani nezdal skutočný. Opisuje jeho cestu k prezidentskému kreslu, všetky atribúty i odriekania spojené s kampaňami a aj to, koľko času a vytrvalosti si to vyžadovalo.

Nemám na to. Boli to pochybnosti vyplývajúce z toho, odkiaľ pochádzam a čo si o sebe myslím.

V poslednej časti Cesta pokračuje sa dostávame do Bieleho domu. Dozvedáme sa o živote v ňom, o povinnostiach prezidenta i prvej dámy. Michelle rozpráva o projektoch, ktorým sa začala venovať. Pomoc vojnovým veteránom, podpora vzdelávania mladých dievčat po celom svete a boj za rovnoprávnosť znevýhodnených skupín. Využila svoje postavenie, aby niečo zmenila. Tomu sa hovorí inšpiratívna žena!

Gerald L. Posner, John Ware: Mengele – Úplný životný príbeh

Kniha obsahuje aj tie najmenšie podrobnosti o živote „anjela smrti“. V dvadsiatich kapitolách sledujú autori krok za krokom jeho púť od nadšeného študenta cez nekompromisného auschwitzského doktora a utečenca pred spravodlivosťou až po cez plece sa obzerajúceho, vystrašeného, chorľavého starého muža.

Mengele
Josef Mengele vykonával v koncentračnom tábore na väzňoch rôzne medicínske experimenty. Zdroj: adabookbook.blogspot.com

Dodnes nevieme pochopiť neschopnosť úradov dolapiť ho. Na mieste je aj hnev a rozhorčenie z toho, že za svoje ohavné činy v koncentračnom tábore v Poľsku nebol nikdy potrestaný. „Fakt, že Josef Mengele do dnešného dňa žije na slobode a že nebol nikdy postavený pred súd, z neho robí žijúci symbol holokaustu, ktorý nemôžeme tolerovať. Odpustiť alebo zabudnúť na zločiny Josefa Mengeleho by znamenalo priamo vzdať sa nášho svedomia a našej pamäte,“ uvádzajú autori biografie.

Vďaka vplyvným priateľom a kontaktom sa mu pod rôznymi menami darilo ukrývať až do svojej smrti v roku 1979. Na výlete do Bertiogy dostal počas plávania mŕtvicu. Tomu, že je mŕtvy sa však uverilo až po odhalení hrobu a dôkladnej analýze jeho pozostatkov, čo bolo takmer 6 rokov po jeho smrti.

Odpustiť alebo zabudnúť na zločiny Josefa Mengeleho by znamenalo priamo vzdať sa nášho svedomia a našej pamäte.

Nemožno pochybovať o tom, že doktor Mengele zasiahol do života mnohých. Jeho obete, ktoré zneužíval na lekárske experimenty, na neho budú vždy spomínať s hrôzou a opovrhnutím. Faktom však zostáva, že jeho syn Rolf ho nikdy nedokázal skutočne nenávidieť. Rodina ho celý čas na úteku finančne podporovala a ľudia, ktorí ho schovávali sa priznali až po jeho smrti, aj to pod nátlakom. Väčšina z nich totiž odmietala uveriť tomu, že by bol takých zverstiev, z ktorých ho obvinili, naozaj schopný. A možno sa len báli toho, čo by to znamenalo pre ich svedomie.

Lesley-Ann Jonesová: Freddie Mercury – Bohémska rapsódia jedného života

„Vyslov názov Queen a to, čo sa ti vybaví, nie sú štyri rockové hviezdy, ale jedna. Tou hviezdou je Freddie Mercury, okázalo efektný zjav, ktorý sa stal svetovo známym: tesné džínsy zdôrazňujúce jeho urastené svalnaté telo, priliehavé biele tielko, hladko pričesané vlasy a husté fúzy,“ píše Jonesová. Presne takto ho všetci poznáme. Čo sa ale skrýva za starostlivo vybudovaným imidžom? Aký bol v skutočnom živote? Bol rovnaký na pódiu i mimo neho?

Freddie Mercury
Freddie Mercury sa pôvodne volal Farrokh Bulsara. Zdroj: Kristína Hírešová

Odpovede nájdeme v tejto dosiaľ najkomplexnejšej knihe o kontroverznom spevákovi. Autorkine postrehy a úvahy sú doplnené výpoveďami ľudí, s ktorými sa počas života stretol. Zo Zanzibaru, rodného mesta obyčajného chlapca Farrokha Bulsaru, prichádzame do Londýna. Zoznamujeme sa s ostatnými členmi kapely aj s jeho životnou láskou Mary Austinovou.

Sledujeme pomalú cestu za slávou i cenu, ktorú za ňu zaplatil. Z knihy na mňa doslova až dýchala energia z koncertov a nekonečná radosť fanúšikov, keď sa hudobníci kapely Queen objavili na pódiu. Rovnako z nej vychádzal aj hlboký obdiv a úcta k nadanému umelcovi, ktorý nás opustil v novembri 1991. Ako Lesley-Ann píše, Freddie Mercury bol plný kontrastov – dokázal byť sebavedomý a zároveň neistý, hrubý i láskavý, skromný aj arogantný.

Človek Freddie Mercury odišiel. Ale jeho hlas i legenda žijú v miliónoch bezmenných sŕdc a ich spomienkach.

Khalaf, ktorý pravdepodobne videl viac koncertov Queen ako ktokoľvek iný, ho považuje za mimoriadne pozoruhodnú osobnosť v tom zmysle, že nebol jedným z nás. Bol hviezdou. A keby ňou nemohol byť, tak by prosto neexistoval. Hlavným dôvodom, prečo Freddie robil to, čo robil, je podľa neho to, že nemohol robiť nič iné. Jim Hutton naňho zase spomína ako na neustále tvoriaceho človeka. Ak práve neskladal hudbu alebo nepísal text, tak plánoval. Pokojne aj na mesiace dopredu.

„Hlboké vody túžob Freddieho Mercuryho sú teraz tiché. Už nikdy nevtrhne na scénu, aby okúzlil publikum, vyzdvihol nás do nekonečných, potom prestúpených výšin a prinútil nás visieť na každom jeho pohybe, bradu zdvihnutú v extáze. Človek Freddie Mercury odišiel. Ale jeho hlas i legenda žijú v miliónoch bezmenných sŕdc a ich spomienkach,“ píše autorka.

Virginia Vallejová: Pablo Escobar – Nenávidený a milovaný

Sériu životopisov uzatvárame príbehom lásky. Meno slávneho narkobaróna z Medellínu pozná snáď každý. Nikto o ňom však nevedel viac ako autorka tejto knihy, krásna kolumbijská hlásateľka a „milovaná puma“, ako ju on sám nazýval. Obaja boli inteligentní, rozhľadení a dobre informovaní, čo bolo možno dôvodom, prečo sa jej zveroval takmer so všetkým.

Pablo Escobar
Autorka knihy o Pablovi Escobarovi bola jeho milenka. Mafián ju nazýval „milovaná puma“. Zdroj: Kristína Hírešová

Escobar bol schopný predvídať a dôkladne sa pripraviť na obranu či útok, avšak pramálo hľadel na dôsledky svojich činov. Hoci si medzi prostými ľuďmi vybudoval imidž hrdinu, svojím konaním prispieval k úplne inej povesti – pašeráka, vraha, manipulátora.

„Viem len, že som obyčajná, bezmocná žena. Že odteraz mi bude čoraz cudzejší, každým dňom menej môj. Že sa mi bude vzďaľovať, miznúť. Že v ňom bude pud sebazáchovy prebúdzať čoraz väčšiu krutosť, čoraz krvilačnejšiu túžbu po pomste. A že oddnes už vždy bude každý jeho mŕtvy mojím mŕtvym a že mať ich všetkých na svedomí je asi mojím jediným osudom,“ píše Virginia potom, ako Pablo ušiel po vražde ministra spravodlivosti a nechal ju napospas nepriateľom, ktorí sa jej vyhrážali smrťou i znásilnením.

Viem len, že som obyčajná, bezmocná žena. Že odteraz mi bude čoraz cudzejší, každým dňom menej môj.

Lásku k nemu pomaly, ale isto nahrádzala nenávisť, lenže kokaínový kráľ sa z jej života nikdy celkom nevytratil. Či sa skrýval na opačnom konci sveta, trávil čas vo väzení, ktoré si dal sám postaviť, alebo ležal mŕtvy na zemi, celý čas jej dýchal na krk zvieraný strachom.

Pablo Escobar zamiešal osudové karty mnohým. No bola to práve ona, kedysi tak žiadaná a úspešná žena, ktorej život sa po stretnutí s ním otočil o 180 stupňov. Táto kniha vás prevedie neskutočným príbehom nielen o drogách, úplatkoch a vraždách z vypočítavosti, ale aj o odvahe čeliť tomu všetkému z lásky k neobyčajnému mužovi. A takým on rozhodne bol.

Inšpiroval vás aspoň jeden z vyššie uvedených životopisov? Verím, že áno! Ak ste nejakú (auto)biografiu už prečítali, budeme radi, ak sa s nami o tú vašu obľúbenú podelíte. Neváhajte a dajte nám vedieť, ktorí influenceri svojej doby práve podľa vás stoja za prečítanie. Ak by ste nevedeli niektorú knihu zohnať, vyskúšajte Čarovnú poličku.