„Byť či nebyť, to je otázka: Are you art?!“ Jemne provokatívny seriál podujatí v trnavskom Malom Berlíne tentokrát predstavuje tvorbu mladého umelca Marcusa Olivera Oberta. Kurátori vernisáže, Sub:tearz crew, priniesli 22. februára už tretie pokračovanie projektu.

Marcus Oliver Obert je študentom 2. ročníka na Vysokej škole výtvarných umení – odbor Fotografia a nové médiá. Vystavované práce boli ukážkou jeho doterajšej umeleckej tvorby. Vernisáž sa niesla vo forme interaktívnej výstavy s viacerými digitálnymi a svetelnými inštaláciami, ktoré doplnil autentický hudobný podmaz od Sub:tearz crew. O príjemnú večernú atmosféru sa postaral bar Zelený kríček. Celá udalosť pôsobila komornejším dojmom s približne 25 až 30 návštevníkmi.

Zdroj: facebook.com/Marcus Oliver Obert

Stráca sa záujem o kultúrny rast

„Vyjadrujem nefunkčnosť kedysi živých bodov primárne alternatívnej kultúry v meste, v ktorom sa stráca zmysel pre kultúrny rast. Vizuálnou dynamikou pripomínam čas mojej generácie a naznačujem pretrvávajúci potenciál týchto už inak zaniknutých miest. Statickosť obrazu konfrontujem s analógovým zvukom, vytvoreným autentickými stopami z daných miest,“ povedal autor o jeho práci s názvom Post Potential.

Jedna z fotografií vystavená na vernisáži. Zdroj: Facebook/Sub:tearz/Marcus Oliver Obert

Prezentované projekty (statické i dynamické) poukazovali na fenomén dnešnej doby, pričom zdôrazňovali neschopnosť zaznamenať všetko, čo sa okolo nás deje. Statické vizualizácie obohatili svetelné efekty, ktoré evokovali efemérnosť a absenciu obrazov. Tematicky ladená hudba zjednotila celý koncept výstavy a navodila atmosféru, ktorú autor prezentuje ako „absenciu kultúry, intimity a mágie“.

Čo na to hovoria prítomní? „Ešte som sa nezúčastnila na podobnej akcii, a tak som spočiatku bola prekvapená, akou formou bola vernisáž pripravená. Zaujal ma koncept celého projektu, bolo to esteticky zladené a hudba dotvárala celkový dojem. Cítila som novodobé poňatie umeleckých diel, avšak menej sa mi pozdávala udalosť ako celok. Niesla sa v štýle uzavretej spoločnosti. V konečnom dôsledku sa mi atmosféra večera a vystavované práce veľmi páčili,“ opísala Lívia, návštevníčka výstavy, svoj zážitok zo svojej prvej vernisáže v rámci projektu Are you art?!.

Pozrite si aj krátku ukážku inštalácie z výstavy:

Priestor pre mladých umelcov

Základom projektu Are you art?! sú inštalácie vo forme interaktívnej výstavy. Na prvej vernisáži uviedli bakalársky projekt fotografky Emy Lančaričovej s názvom Sypká nehmatnosť smrti. Druhá výstava sa volala Metalanguage. Na nej, spolu s fotografkou prvého projektu, predstavili aj grafického dizajnéra Ervína Gejdoša a ich poňatie materiálu bez symboliky a priradeného významu.

Ďalšie podobné akcie a pokračovanie projektu Are You Art?! môžete sledovať na facebookovej stránke Malého Berlína alebo ich web stránke. Autorovo portfólio nájdete na Instagrame marcus_oliver_obert.