Slogan desiateho ročníka festivalu Atmosféra je „Budeme spolu“. Organizátori sa ním snažia vyjadriť radosť zo stretnutia bez výraznejších protipandemických opatrení. A nebude to maličké stretnutie – v programe je viac ako 30 hudobných interpretov.

Atmosféra sa bude konať na lúke neďaleko Hontianskych Nemiec 5. až 7. augusta. Finálny výber účinkujúcich prebiehal v troch líniách. Organizátori vyberali tých, ktorí sa za posledné roky stali súčasťou festivalu a návštevníci si ho bez nich nedokážu predstaviť. Preto príde napríklad Martin Geišberg a skupina Para.

Rovnako oslovili interpretov, ktorých koncerty boli výnimočnými zážitkami a návštevníci na ne spomínajú niekoľko rokov. Aj kvôli tomu pozvali speváčku Janu Kirschner. V neposlednom rade Atmosféra chce priniesť výnimočné spojenia na pódiu. Predstavia sa teda napríklad zoskupenia ako Zvíře jménem Podzim, Václav Havelka so zborom Elpida či Jakub Ursíny s projektom Modrý vrch live.

„Po dvoch rokoch pandémie a neistoty chceme, aby návštevníci zažili na lúke pocity spomalenia, vďačnosti, uvoľnenia a zábavy. Tomu sme sa rozhodli prispôsobiť tohtoročný program, ktorého súčasťou sú známe aj menej známe mená,” vysvetľuje hlavná organizátorka Atmosféry Gretka Pavlovová.

Vizuál tohto ročníka festivalu pripravila ilustrátorka Tina Minor. Témou je slovné spojenie Buďme spolu. Vo vizuále sa preto objavuje partnerské objatie, osobná blízkosť, o ktorú sme boli posledné roky ukrátení, ale aj motív zraniteľnosti a bezpečnosti. „Práve posledné mesiace si uvedomujeme, že pocit bezpečia a pohody nie je samozrejmý. A keď ho máme, treba zaň byť vďačný,” uzatvára Pavlovová.

Gretka Pavlovová bola jednou s prednášajúcich na Týždni vedy a techniky FMK 2019. Porozprávala, ako dokázala z malého podujatia pre jednu obec vytvoriť veľký festival pre niekoľko tisíc ľudí. Chcete poznať príbeh Atmosféry? Pozrite si záznam prednášky jej hlavnej organizátorky /od 50. minúty/.

Atmosféra navyše ponúka zaujímavú možnosť aj pre študentov. Môžu sa stať dobrovoľníkmi a na rôznych pozíciách pomáhať pri príprave festivalu. Ide o jedinečnú šancu naučiť sa pracovať v tíme a zistiť, ako to chodí pri organizácii veľkého eventu. Stačí sa prihlásiť.