Študentov FMK magisterského stupňa sme požiadali, aby poradili nováčikom, na čo si dať pozor pri štúdiu a čomu sa vyvarovať. Pridali pre nich aj pár odporúčaní, ako si užiť študentský život a čo by si v Trnave nemali nechať ujsť. Z vlastných skúseností nám uviedli príklady tých najlepších podnikov, najvýhodnejších tlačiarní a taxislužieb.

Jakub Kovalík, KOMU, 2. Mgr

Pri štúdiu si treba dať pozor hlavne na termíny (viem z vlastnej skúsenosti). Venovať sa tomu, čo človeka najviac zaujíma a učiť sa aspoň pár dní pred skúškami. Prváci nech sa neboja pýtať starších študentov, určite by sa mali zúčastňovať aj školských akcií, hlavne kvôli kontaktom. Trnava je zaujímavá a z podnikov sa mi najviac páči Amnesia Trnava a Synagóga Café majú tam najlepšie raňajky. Najlepší taxík sú vlastné nohy.

Martina Grejtáková, KOMU, 2. Mgr

Ak si budete plniť povinnosti tak, ako to od vás vyučujúci vyžaduje, nebudete mať určite s ničím žiaden problém. Zapájajte sa do školských aj mimoškolských akcií, zapíšte sa do rôznych kabinetov. Postupne si nájdete to svoje, čo vás bude baviť a kam sa budete ďalej uberať. Nenechajte si ujsť študentské párty, beánie, ale aj TVaT a rôzne workshopy, ktoré sa počas roka určite vyskytnú. Barov a kaviarní je tu naozaj veľa, medzi moje obľúbené patrí ArtKlub, Čajka, Ten Podnik, Paleta, Synagóga Café, Thalmeiner. Preferujem tlačiareň Riko a z taxíkov najviac Team Taxi a Smart Taxi.

Adam Szabó, KOMU, 1. Mgr

Pri štúdiu si treba dávať pozor na spôsob komunikácie s pedagógmi a na dodržiavanie termínov odovzdania či už seminárnych alebo záverečných prác, keďže tvoria podstatnú časť známky. Študenti by nemali používať plagiáty alebo techniky typu ctrl+c ctrl+v, skôr by mali využiť svoju kreativitu a intelekt na vytvorenie vlastných prác, čo by sa dalo označiť za základ vysokoškolskej zrelosti. Keďže sme na FMK, určite by som odporučil, aby sa zapojili do práce v univerzitnom médiu, ktoré ich môže zdokonaliť a pridať im užitočné skúsenosti do budúcnosti. Trnava je mesto s množstvom podnikov, v ktorých sa dá dobre zabaviť na rôznych typoch akcií, napr. študentské stredy v Relaxe, karaoke night v Cerveze alebo beánie univerzít.

Bianca Lehocká, KOMU, 1. Mgr

Pri štúdiu si treba dávať pozor na to, aby mal aspoň niekto z ročníka poznámky z daného predmetu, keďže na niektoré skúšky sa nestačí učiť len z akéhosi „výcucu. Často študentov nachytajú na otázkach, o ktorých si myslia, že sú banálne, a preto sa do tohto výcucu“ (z ktorého sa učí väčšina študentov) nedostanú, no v poznámkach z hodiny určite sú. Trnava je mesto študentov, preto by ste si určite nemali nechať ujsť akcie, ktoré pre vás ponúka. Či už open semester párty a beánie, ale tiež rôzne kultúrne podujatia, všetko, čo sa spája s vašimi záujmami. Určite vyskúšajte kaviareň Verdon na Trojičnom námestí, majú tam vynikajúce zákusky, tortičky aj čaje.

Mária Lubasová, KOMU, 1. Mgr

Dajte si pozor na čas, pretože ten ubehne veľmi rýchlo. Škola nám dáva veľa priestoru venovať sa tomu, čo nás baví, tak prečo ho nevyužiť?! Popritom, samozrejme, nezabúdať na prípravu do školy a nespoliehať sa na ostatných, pretože bojujeme každý sám za seba. Prvákom odporúčam v prvom rade využiť možnosti, ktoré nám škola ponúka a v druhom rade si hľadať pracovné hniezdočko prostredníctvom praxe už počas štúdia. Mali by si vychutnať výhľad z mestskej veže, navštíviť Divadlo Jána Palárika, študentské akcie a jednoznačne vianočné trhy. Najvýhodnejší je pešotaxík a keď potrebujete využiť služby tlačiarne, určite navštívte Minicopy.

Matej Mikula, KOMU, 1. Mgr

Už v prvých dňoch na škole spoznáte mnoho ľudí, s ktorými budete prežívať študentské radosti, ale aj občasné starosti. Spoznáte ľudí, s ktorými rok čo rok zažijete nejedno dobrodružstvo, vytvoríte si kamarátstva, na ktoré budete ešte dlhé roky spomínať, budete sa zabávať na akciách, po nich následne prespávať prednášky, zisťovať, ako sa čo najrýchlejšie naučiť na skúšku a všetko, čo patrí do toho správneho študentského života. Určite sa nebojte skúšať nové veci, aj keď sa vám to môže na prvý pohľad zdať ako úplné šialenstvo! Budujte si vzťahy, buďte sami sebou a robte to, čo vás baví a čomu sa chcete venovať. Do študentského života patria aj seminárky, ktoré si, samozrejme, musíte dať niekde vytlačiť a zviazať. Hneď pár krokov od hlavnej budovy UCM sa nachádza tlačiareň Unicopy, kde vám vytlačia, zviažu, vyrobia, čo budete potrebovať, dokonca aj záverečné práce. No a potom sú tu ešte tradičné miesta, ako sú univerzitné či fakultné knižnice.

Veronika Čokinová, KOMU, 1. Mgr

Hovorí sa, že študentský život patrí k tým najkrajším etapám v živote. Ako štvrtáčka už viem, že roky strávené na VŠ sú bezpochyby posledným bezstarostným obdobím, ktoré je potrebné užiť si dosýta. Našim nováčikom by som určite odkázala, aby sa už v prvom roku štúdia zapájali do rôznych aktivít, kabinetov, ateliérov, a učili sa tak aplikovať teoretické poznatky do praxe. Dôležité je, aby sa postupne formovali v oblasti, ktorá ich najviac baví. Naša škola ponúka veľa možností, ako nabrať skúsenosti, určite by som sa vyvarovala ničnerobeniu. Za veľkú výhodu FMK považujem fakultné médiá, ktorými sú FMK TV, rádio Aetter či časopis Atteliér. Ak máte radi tímovú prácu, ste tvoriví, plní nápadov a chuti pracovať, určite by ste tieto možnosti nemali ignorovať. Na oplátku získate množstvo neopakovateľných zážitkov, veľa úsmevných spomienok a kamarátstiev na celý život. Pekný podnik, príjemná atmosféra a milá obsluha je u mňa na prvom mieste. Chutné raňajky vám veľmi radi pripravia v Thalmeineri. Osladiť si život cheesecakom môžete v priateľskom Caffe Verdon. Na poobednú kávu po škole sa oplatí ísť do Synagóga Café. V Pastise si určite užijete večer s priateľmi pri pohári dobrého vína a o odvoz sa postará spoľahlivý Green Taxi.

Patrik Muszka, KOMU, 1. Mgr

Dajte si pozor na čas. Ani sa nenazdáte a vysoká škola bude už len predmetom zábavných historiek a zážitkov. Prvé tri roky štúdia na uni sú pre mňa tými najlepšie strávenými rokmi v živote. Avšak ubehli tak rýchlo, že mám pocit, akoby trvali tri mesiace. Netreba zabúdať, že s časom treba narábať aj v prospech vašej budúcnosti. Myslím to tak, aby sa zážitky z utorkového večera v podniku striedali s prácou v strižni alebo v ateliéri, kde ste sa naučili niečo užitočné. Užite si každú sekundu vysokoškolského času. Odporúčam vám využiť všetky výhody, ktoré naša škola ponúka a najmä fakultné média. Keďže utorky sú v Trnave tzv. študentskými dňami, odporúčam stráviť jeden utorok v Tom Podniku, ďalší v Miragi a v neskorších hodinách si zatancovať na retro party v Artklube, Monkey či Relaxe. Svojich spolužiakov som totiž stretol práve v spomínaných podnikoch a vďaka nim sme zažili nezabudnuteľné chvíle.

Jana Paveleková, MARK, 1. Mgr

Na čo si dať pozor pri štúdiu je veľmi náročná otázka, pretože každý máme inú motiváciu, prečo sme tu. Určite je potrebné pripravovať sa priebežne, sem-tam navštíviť aj knižnicu a dávať pozor na hodinách. Veľa sa dozviete. Pre marketérov sú kameňom úrazu marketingové stratégie, tam odporúčam veľa trpezlivosti a sebazaprenia pri učení! Tie hodiny nad knihami zúročíte nielen pri skúškach, ale aj pri štátniciach a v živote. V Trnave by som išla do Synagóga Café na raňajky. So spolužiačkami sa tam chodíme pravidelne učiť. Dokonalé menu, obsluha aj atmosféra. Inak sa určite choďte prejsť do Kamenného mlyna k rybníkom.

Kamil Šlosár, MARK, 1. Mgr

Prvákom by som poradil, aby si ustrážili absencie na prednáškach, kde je potrebná účasť. To je podľa mňa základný kľúč k úspechu pre prváka. Taktiež by som odporučil nájsť si dobrých kamošov v skupine a utužovať partiu už od prvého ročníka. Budete to spolu ťahať 3 alebo 5 rokov, treba si zvyknúť. Ak si futbalový fanúšik ako ja, určite sa choď pozrieť na zápas Spartaku, ideálne proti rivalovi z Bratislavy. Atmosféra je fakt super. Ja ako prvák som rád navštevoval kaviareň Pastis, odvtedy som tam ale nebol. Určite treba pozrieť Ten Podnik a klasiky ako Čajka, Synagóga Café alebo Thalmeiner. Využívam prevažne Green Taxi, pretože boli prví, na ktorých som v Trnave narazil a prišli ma vyzdvihnúť za relatívne krátky čas.

Michaela Sluková,  MARK, 1. Mgr

Treba si dobre premyslieť, čo idete študovať a čo na konci s titulom v ruke chcete. Je zbytočné chodiť roky do školy a na konci byť v podstate tam, kde pred piatimi rokmi. Ja študujem marketingovú komunikáciu a v práci sa odo mňa očakáva veľmi veľa rozmýšľania a štúdia navyše. Je to oblasť, ktorá sa neustále zdokonaľuje, a tak treba mať prehľad a stále sa učiť. Nájdite si teda niečo, čo vás z celého učiva najviac baví, v tom sa zdokonaľujte a tomu sa venujte.

 

Autor: Juraj Rakučiak, Michaela Lehotská.