Nedávno som sa z takejto stáže vrátil. Bol som na prednáške predsedu Europarlamentu, spoznal neskutočne skvelých ľudí a dokonca som sedel aj v kresle, na ktorom predo mnou sedel Michael Schumacher. Po takýchto zážitkoch som vždy túžil. Spravidla sú stáže u slovenských europoslancov na jeden mesiac, no môžu trvať až päť mesiacov. Ja som bol na mesiac a niekto si určite povie, že čo sa dá za taký mesiac stihnúť, veď to ubehne veľmi rýchlo. S takouto teóriou nesúhlasím. Pre mňa to nebol ,,len“ mesiac, ale 30 dní určených na spoznávania europarlamentu a ďalších európskych inštitúcií, Belgicka a mnohých zaujímavých ľudí.

Ako sa dostať do Európskeho parlamentu
Možností ako sa dostať na stáž do Bruselu je hneď niekoľko.Najjednoduchšie je napísať e-mail jednému z europoslancov, resp. jeho asistentom a čakať. Tento spôsob je ale veľmi riskantný a poslanci majú často veľa žiadostí. V neposlednom rade sú tu mládežnícke politické organizácie. Tých je na Slovensku niekoľko, každá väčšia politická strana na Slovensku má aj svoju mládežnícku organizáciu, cez ktorú je možné dostať sa aj na stáž do európskych inštitúcií. Na najdlhšiu (5-mesačnú) stáž je možné dostať sa cez oficiálnu prihlášku na stránke Európskeho parlamentu. Na tú sa však hlásia tisíce mladých ľudí z celej EÚ. Počas môjho pobytu v Bruseli som spoznal aj niekoľkých Slovákov, ktorí práve na takejto stáži boli. Uspieť vo výberovom konaní na takúto stáž nie je určite jednoduché, ale ani nemožné. Vo všeobecnosti je potrebné neustále sa zaujímať o tieto organizácie, projekty, či mládežnícku politiku.
P1030274
Jazyky, jazyky, jazyky
Školy, zamestnávatelia, či dokonca rodičia nám prízvukujú, že ovládať cudzie jazyky je podstatné a v Bruseli tomu nie je inak. Využívajú sa na každom kroku, nakoľko je v Bruseli vytvorené medzinárodné a multikulturálne prostredie. Ľudia v Bruseli a teda aj v Európskom parlamente sú nielen z krajín EÚ, ale prakticky z celého sveta. Európske inštitúcie sú najväčšími zamestnávateľmi tlmočníkov na svete. Angličtina je samozrejme základom, ale mnoho asistentov a poslancov ovláda aj francúzštinu. Tej som sa vo frankofónnom Bruseli napočúval dosť. Nemčina je tiež veľmi podstatným a aj používaným jazykom. Najväčšiu jazykovú skupinu podľa počtu poslancov tvorí práve nemecký jazyk. V európskom parlamente sa ale používa všetkých 24 jazykov európskej únie. Všetky podstatné dokumenty a nariadenia musia byť preložené do týchto jazykov. Skrátka, každý jazyk, ktorý ovládate na požadovanej úrovni, je pre vás len výhodou.

Pivo, wafle, čokoláda
Ochutnal som už mnoho pív, ale belgické pivo mi zachutilo najviac. V centre Bruselu sa nachádza aj obchod, v ktorom môžete nájsť viac ako 600 druhov piva. Typické sú Leffe, StellaArtois, či Duval, – všetky treba jednoznačne ochutnať. Čo sa týka čokolády, asi to vyznie ako klišé, ale belgická čokoláda je najlepšia. Najkvalitnejšia, najjemnejšia, skrátka milovníci čokolády si v Belgicku určite prídu na svoje. Nejde len o čokoládu, ktorú si môžete kúpiť v bežnom supermarkete. Tradičné rodinné čokoládovne s čokoládou všetkých možných druhov a tvarov sú veľmi populárne a sú naozaj na každom kroku. Existujú čokoládové wafle, ale aj čokoládové pivo. Wafle sú v každom obchode a aj v špeciálnych nonstop otvorených stánkoch s waflami. Teda, ak by ste na ne mali chuť napríklad o tretej ráno.

Výbory, delegácie, politické skupiny, konferencie
V parlamente sa nikdy nenudíte. Teda, pokiaľ nie sú všetci poslanc ia ich asistenti na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu. Vtedy to v parlamente žije najmenej. Základných výborov je 22 a spravidla každý poslanec je v niektorom z nich.Každý výbor má na starosti konkrétnu oblasť a má v rámci parlamentu najväčšie právomoci. Potom sú tu delegácie, ktoré majú na starosti diplomatické vzťahy Európskej únie k ostatným štátom sveta. Najpodstatnejšími delegáciami v súčasnosti sú tie, ktoré tvoria možné budúce krajiny EÚ. Politických skupín je v parlamente 7 a každá z nich sa v parlamente stretáva pravidelne. Konferencií sú mesačne desiatky, každý deň sa koná jedna a niekedy dokonca aj viacero v tom istom čase. Každá konferencia je zameraná na konkrétny problém. Niektoré konferencie sú výročné, kde sa uzatvára nejaké obdobie a sleduje sa vývoj do budúcnosti, iné konferencie riešia nejakú krízu, alebo polemizujú medzinárodné vzťahy. Europarlament zamestnáva rôznorodý personál a veľmi podstatnými sú aj čašníci. Tí sú prítomní prakticky na každej konferencii, kde vám neustále núkajú kávu, čaj alebo minerálku. Spríjemnili mi aj niektoré pre mňa nie veľmi zaujímavé konferencie.

Slováci sú všade
Vždy keď sa dvaja Slováci stretnú náhodne v zahraničí, pomyslia si, aký je svet malý. V Bruseli to platí dvojnásobne. Stretol som Slovákov ako stážistov v Europarlamente, asistentov, potom takých, ktorí pracujú v ostatných inštitúciách Únie. Dokonca aj niekoľko mladých ľudí, ktorí v Bruseli žijú a pracujú pre rôzne firmy. Skrátka, stretnúť Slováka v Bruseli nie je až také namáhavé. Ak sa vyberiete kdekoľvek do sveta, hoci aj na Nový Zéland, rátajte s tým, že je veľká šanca stretnúť niekoho aj z vášho mesta, či dediny.

Meniť politiku
Posledné dni mojej stáže boli najnamáhavejšie. V kancelárii europoslankyne sme museli získať viac ako 40 podpisov na etické dodatky k stanovisku výboru JURI. Nebudem zachádzať do detailov, ale dodatky (ang. amendments) sú v parlamente na dennom poriadku. Upravujú konkrétny zákon, alebo nariadenie. Ak poslanec získa požadovaný počet podpisov od ostatných poslancov, ktorí ho podporia, celá záležitosť sa posunie ďalej do Štrasburgu na plenárne zasadnutie. Dostali sme deadline a začali sme podpisy zbierať. Najprv si danú problematiku musíte naštudovať, potom telefonovať a mailovať poslancom a ich asistentom a dať im najavo, že potrebujete ich podporu. Mnoho poslancov je prakticky stále mimo parlamentu a preto bolo veľmi ťažké ich zastihnúť. Našli sa aj mnohí, ktorí dodatky nechceli podporiť, čo celú situáciu komplikovalo. Navyše, ak na to máte len jeden alebo dva dni. Nakoniec sa nám na poslednú chvíľu podarilo získať viac ako 50 podpisov a návrh sa posunul do Štrasburgu. Vtedy som mal naozaj pocit, že som aj ja aspoň takou malou súčasťou európskej politiky.

A čo mi táto stáž dala? Veľa. Posunula ma vpred, rozšírila moje obzory, nazbieral som nové kontakty a aj zažil Belgicko na vlastnej koži. Každého, koho zaujíma politika a najmä tá európska takúto skúsenosť jednoznačne odporúčam.

Na čo nezabudnúť pred odchodom

    najpodstatnejšie je ubytovanie, ktoré vybavuje zvyčajne kancelária europoslanca, no sú aj prípady, kedy si ubytovanie musíte zháňať sami
    cestovné poistenie
    zoberte si oblek, alebo šaty, skrátka slušné oblečenie
    mapu Bruselu
    francúzsky slovník (v prípade, ak neviete po francúzsky)

Autor: Viktor Kudzia

TOP 5 miest v Bruseli

1. Waterloo1.waterloo
Asi každý z nás si pamäta z hodín dejepisu rok 1815 a bitku pri Waterloo. Miesto sa nachádza na okraji Bruselu a okrem múzea môžete výstupiť na vrch, na ktorom sa nachádza levia mohyla. Podľa legendy víťazné vojská nechali odliať 28 tonového leva z diel, ktoré zostali na bojisku po porazených Francúzoch.

2. Atómium2. atomium
Atómium je asi najznámejším symbolom moderného Bruselu. Molekula železa zväčšená 165 miliárd krát láka najmä milovníkov architektúry a dizajnu. Nenachádza sa to v síce v centre, ale určite to odporúčam. Je to pre mňa ,,must-see“ symbol belgickej metropoly.

3. Palais de justice3. palais de justice
Palác spravedlnosti v Bruseli ma úplne očaril. Nevedel som, čo mám očakávať a bol som veľmi prekvapený. Je to najväčšia stavba postavená v 19.storočí na svete a je skutočne obrovský. Aj keď posledné roky chátra, pre fotografov je to úplný raj.

4. The Grand PlaceTapis de fleurs 2012 de la Grand-Place à Bruxelles
Grand place, alebo po flámsky Grote Markt je hlavné centrum Bruselu. Nachádza sa na ňom mnoho čokoládovní a podnikov, dokonca aj múzeum čokolády. Každé dva roky tam Belgičania v auguste rozložia obrovský koberec vytvorený z kvetov. Rokmi sa z toho stala miestna, veľmi populárna tradícia.

5. Európske inštitúcie5. europsky parlamane
Napriek všetkému sú v Bruseli dominantné európske inštitúcie – Parlament, Komisia, Rada EÚ a ďalšie a celé mesto z nich profituje, prakticky nimi žije. Aj ten, koho veľmi nezaujíma politika, by mal určite zavítať do priestorov aspoň niektorých inštitúcii, aby videl ich fungovanie a zmysel.

Náklady pre stážistu v Bruseli
Európska únia spravidla dáva stážistom grant na pokrytie nákladov. Ten je zvyčajne vo výške 1000 eur, ale sú aj stážisti, ktorí dostávajú len 500 eur na mesiac a dokonca aj takí, ktorí majú neplatenú stáž a všetky náklady si hradia sami.

Ubytovanie: 400-600€. Záleží na tom, či bývate sám alebo s viacerými ľuďmi.
Letenky: cca 100€ + spiatočný transfer z letiska 30 eur

Doprava: 1jazda/2€, 210 jázd/ 13€, mesačník/47€
Na metro, električky a autobus platí jeden typ lístka.

Strava: 5€- obed v parlamente, 10-15€ v reštaurácii v meste. Mesačné náklady na stravu- 150-250€