Začínala si hneď snowboardom?
Začínala som klasicky – lyže. Odmalička som lyžovala a v trinástich, keď bol veľký boom na Slovensku, mi mama kúpila snowboard. Vtedy som si vymyslela, že chcem snowboardovať. Tým, že som z Banskej Bystrice a okolo je veľa hôr, začala som v Nízkych Tatrách, Vysokých Tatrách, a najmä v Donovaloch a Chopku – juh. Na Donovaloch som začala aj s freestylom. Tam bol postavený aj prvý park.

Práve tam si sa rozhodla venovať sa snowboardu profesionálne?
Keď som začala snowboardowať, nevedela som, že sa to robí profesionálne. Postupne som sa učila všetko, čo sa týkalo free styleu a začala som chodiť na slovenské preteky. Neskôr som jazdila aj do Rakúska a viac po Európe. Od roku 2006 robím freestyle profesionálne.

V tomto športe si jediná profesionálka na Slovensku, nie?
Som prvá žena, ktorá to dotiahla na profesionálny freestyle snowboarding, ale je ešte jedna kočka z Liptovského Mikuláša, ktorá tiež jazdí a má sponzorov. Takže sme dve momentálne na Slovensku.

Prečo si dala prednosť TTR pretekom pred FIS? (Moja pozn. FIS – medzinárodná lyžiarska federácia – športovci majú možnosť súťažiť na olympiáde, TTR – Ticket to Ride – svetová snowboardova séria, bez tejto možnosti).
FIS sú preteky pod hlavičkou lyžiarskeho zväzu (SLZ). A keďže mňa SLZ nikdy nepodporil, preto som jazdila TTR preteky. A bola na nich podstatne väčšia zábava ako na FIS pretekoch. Ale závody už vlastne nejazdím posledné tri roky, lebo sme filmovali, a teraz sa tomu venujem.

„Ísť reprezentovať štát a platiť si to zo svojho pre mňa nemá zmysel.“

Môžeš súčasne jazdiť obidve?
Jazdci môžu robiť súčasne oboje preteky, a to hlavne pred olympiádou. Lebo FIS sa jazdia preto, aby si športovci nazbierali body na olympiádu. Lenže ja osobne si myslím, že na TTR pretekoch je väčšia konkurencia a na oveľa vyššej úrovni.

Spomínala si, že ťa štát nesponzoruje. V minulosti to bolo ako?
Opakujem, že od štátu som skutočne nič nedostala, pretože som odmietla jazdiť FIS preteky. Ale aj keď som sa ako juniorka zúčastnila MS juniorov, musela som si to hradiť sama. Vtedy sme sa s rodičmi rozhodli, že tieto preteky vôbec nebudem jazdiť.

Ako si získala svojich sponzorov? Oslovila si ich alebo si ťa vybrali na základe nejakých výsledkov?
Hlavne na základe výsledkov tým, že so jazdila EU preteky, Dostávala som sa v Európe do povedomia, najmä rozhovormi v európskych časopisoch. Spravili sme prezentáciu a s našimi distribútormi z Čiech a Slovenska sme oslovili šéfov v rámci Európy a zobrali ma. V podstate tam potrebovali niekoho z východnej Európy. Takže môžem povedať, že áno, bola som v správnom čase na správnom mieste, ale určite mi pomohli dobré výsledky. Len tak by si tam predsa hocikoho nevzali.

Ako ich prezentuješ?
Hlavne ide o coverage, fotky v časopisoch. Značka musí byť odfotená na viditeľnom mieste. Veď vďaka tomu ma sponzorujú. Ako sponzora mám automobilku, pred tromi rokmi som od nich dostala auto. Svojmu sponzorovi som zaviazaná zmluvou. Veľakrát sa stane, že mi známi napíšu, nech zdieľam takú stránku, onakú s oblečením. Bohužiaľ, nemôžem.

Viem, že točíš aj nejaké filmy. Koľko ich už bolo?
Máme európsku produkciu Lipstick production a s nimi sme teraz vydali tretí film. Okrem toho som hrala dablérku vo filme Chalet girl. Hral tam napríklad Ed Westwick z Gossip Girl, ďalej Brook Shields. Tam som veľa snowboardovala, zaskakovala som za všetkých týchto hercov.

„Trénera som nikdy nemala.“

Venuješ sa free style snowboardingu. Podľa čoho sa hodnotí súťaž?
Máme tri typy pretekov. V tom slopestyle, čo som jazdila ja, sa hodnotia triky na skoky. Rôzne rotácie od 360 až po 720 stupňov. A potom rôzne tie triky na zábradlie. Ide o celkové prevedenie triku, či bol čisto ustáty.

Máš trénera?
Nikdy som nemala. Máme tímovú manažérku, ktorá sa o nás stará. Posledné 4 roky chodíme na jeseň vždy na mesiac do Ameriky, kde nás ona koučuje. Inak som bola vždy sama a keď som sa učila niečo nové, tak vždy s kamošmi. Tí, čo jazdia FIS závody, dokonca aj Chorvátsko a Slovinsko, majú svoje „národné tímy“, kde majú trénerov a s nimi jazdia po svete. Na Slovensku to tak však nefunguje.

Koľko času tráviš mimo domova?
Ja som vlastne mimo od pätnástich. Odvtedy cestujem po celej Európe. Tým, že žijem v Bratislave, tak som od domova mimo stále. Čo sa týka sezóny, tak tá je od októbra do mája. Je fajn si dať po sezóne prestávku, lebo človek je potom motivovaný vrátiť sa päť.

Keďže svojmu koníčku sa môžeš venovať len do určitého veku, premýšľaš, čo budeš robiť neskôr?
Mám 26 a samozrejme, premýšľam nad tým. Máme baby, čo majú 31 a jazdia. Aj keď prestanem so snowboardingom, chcem ostať pracovať v tejto oblasti. Ešte dva tri roky chcem jazdiť, ale keďže všetci sa teraz vyhovárajú na krízu, neviem, či to nebude aj túto sezónu. Stále totiž čakám na zmluvu. Ale dúfam, že nie. Chcela by som dať tomu ešte nejaké dva roky, lebo mám v hlave isté veci, ktoré chcem urobiť.

Dva roky nie je až taká dlhá doba. Aj preto si sa rozhodla pre štúdium marketingu na FMK UCM?
Rozhodla som sa, lebo som mame sľúbila, že si VŠ dokončím. Veď na strednú som poriadne ani nechodila. A chcela som sa učiť. Myslím, že už je na školu najvyšší čas.Predtým som chodila na optiku, tomu som dala pol roka a skončila som, lebo sa mi nechcelo neustále cestovať do Prahy.

„Som prvá žena, ktorá to dotiahla na profesionálny freestyle snowboarding.“

Ako často mávaš súťaže?
Na súťaže už 2 – 3 roky nechodím, keďže máme vlastnú babskú filmovú produkciu. Tréningy ma vedú k neustálemu zdokonaľovaniu. Vo filmoch, ktoré točíme, musia byť každý rok nové triky. Takže to je motivácia. Aby ten film bol z roka na rok lepší a aby sa ľudia mali na čo pozerať.

Ako vyzerá tvoj bežný deň cez zimu? Napadne sneh a ty hneď berieš dosku?
Teraz počas filmovania sme si s babami spravili plán na sezónu. Dohodli sme sa, kam chceme ísť filmovať. Dva roky dozadu sme boli na Islande, Helsinkách, v Macedónii. Vždy sme čakali, kým tam nasneží, a potom sme do tých krajín šli. Keď sme na takomto výlete, vždy ráno skoro vstávame a sme osem hodín vonku. Snažíme sa z toho dňa čo najviac vyťažiť, aby sme čo najviac natočili a nafotili.

Profil
Barbora Števulová pôvodne začala študovať optiku v Prahe, čo jej vydržalo len mesiac. Potom sa rozhodla so školou skončiť a naplno sa venovať svojmu koníčku – freestyle snowboardingu. Po šiestich rokoch strávených na snehu jej napadlo opäť začať so štúdiom. Popri svojej vášni, ktorá ju živí, Barbora navštevuje prvý ročník marketingu na FMK UCM v Trnave.

Čo je freestyle snowboarding?

široká škála disciplín, trikov a techník, zmyslom ktorých je spestriť obyčajnú jazdu na snowboarde.
-skákanie
-jibbing
-jazda v U-rampe
-predvádzanie rôznych trikov na rovnej zjazdovke

Autor: Anna Augustínová