Inovatívny model e-športovej ligy vznikol tento rok v susednom Česku. Hlavným cieľom autorov bolo rozhýbať hráčov. Pre tento účel pridali fyzické aktivity inšpirované hrou. Okrem merania síl v elektronickom futbale si tak zahrali aj ten skutočný.

Úvodné písmeno „G“ v názve GSPORT ligy vychádza z anglického pojmu „gaming“, teda hranie, čím sa výrazne odlišuje od známeho e-športu (elektronického športu, pozn. red.). Problematikou nedostatočného pohybu u mladých sa zaoberajú odborníci aj rôzne organizácie. Ako organizátori hovoria, počas pandémie Covid-19 u mladých prudko klesol záujem o šport a naopak vzrástol dopyt po hraní hier.

Neoficiálne 3. miesto chcú v ďalšej sezóne vylepšiť hneď dva naše tímy. Zdroj: e4sczech.cz

Kreatívne spojenie hier a fyzických aktivít sa ukázalo ako úspešné riešenie problému, o čom svedčí aj záujem o podujatie z celého sveta. Organizátori v budúcej sezóne očakávajú až 36 tímov rozdelených do 6 skupín, medzi ktorými sa zaregistrovali už tímy z Anglicka a Francúzska. Podľa magazínu Forum o projekt GSPORT liga prejavili záujem aj univerzity z Japonska, Azerbajdžanu či Angoly.

Premiéra TEDI Bears

Pilotného ročníka sa zúčastnila aj naša fakulta s tímom TEDI Bears, ktorý si odniesol neoficiálne 3. miesto v celkovom hodnotení. Počas 5-týždňovej online fázy, ktorá prebiehala od apríla do mája 2023, sa našim darilo. V hre CS:GO mali na konte štyri víťazstvá a v hre FIFA23 skončili víťazne tri zápasy z piatich.

Online fáza spočívala tiež v pálení kalórií fyzickou aktivitou, ktorá bola zaznamenávaná prostredníctvom aplikácie Strava. Každý týždeň musel tím spáliť 25 210 kcal, čo napríklad predstavuje zhruba 7 hodín behu na každého člena.

Hráči si v aplikácii zapli akúkoľvek aktivitu a tá im počítala spálené kalórie, aby splnili spoločnú métu tímu. Na forme pohybu nezáležalo. „Mohlo ísť o silový tréning alebo aj prechádzku do obchodu,“ vysvetľuje manažér univerzitného tímu UCM TEDI Bears, Martin Paučin. Ak cieľ splnil aj súper, počítal sa výdaj nad potrebný limit. Podľa Paučina sme v plnení kalorických cieľov dominovali každý týždeň.

GSPORT liga
E-šport sa stal veľmi žiadaným aj na akademickej pôde. Zdroj: e4sczech.cz

Silná konkurencia

Do offline finále v Prahe tak postúpili štyri univerzitné tímy. Dva z Českej republiky, jeden z Fínska a jeden zo Slovenska v zastúpení našich TEDI Bears. Na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Karlovej sa uskutočnili zápasy v malom futbale a následne v hre FIFA23.

Konkurencia bola silná. V malom futbale nás zdolali z Univerzity Pardubice. Podľa Paučina je to: „hviezdny tím, ktorého členovia hrávajú aj za národnú reprezentáciu.“ Následne sme prehrali aj zápas v digitálnych hrách FIFA23 a CS:GO.

Podľa Paučina boli na súpiske najmä hráči, ktorí aktívne športujú pre ľahšiu prípravu na fyzické aktivity. Zdroj: e4sczech.cz

Sobotné semifinále uzatvárala GSPORT prekážková dráha, v ktorej sme opäť dominovali. V rámci disciplín hráčov otestovala streľba z laserovej pušky, šplh, preskok cez prekážku a tiež beh studeným potokom. Organizátori sa touto disciplínou snažili priblížiť dianiu v hre CS:GO. Dráhu sme zvládli vyhrať s najlepším časom víkendu, čo však na postup do absolútneho finále nestačilo.

„Hráči boli z tohto formátu nadšení,“ hovorí manažér univerzitného tímu. Súpiska pozostávala najmä z tých, ktorí boli aktívni aj v bežných športoch. Na pilotnú sezónu sa pripravovali individuálne, avšak plánovali sme aj tréning, pri ktorom by si spoločne zahrali futbal. To sa žiaľ nepodarilo zorganizovať pred zahájením turnaja.

Prípravy na novú sezónu

„Na sezónu 2024 už sú prípravy v plnom prúde,“ hovorí Paučin. Počet tímov za fakultu alebo univerzitu nie je obmedzený, a preto tentokrát plánujú postaviť až dva silné družstvá s názvami Indigo a Echo. Majú aj o čo bojovať. Organizátori výhru navýšili z pôvodných 1 000 € na 10 000 €, s možnosťou získať ďalších 2 000 € v prvej časti turnaja.

GSPORT liga
Podľa slov Paučina chcú v ďalšej sezóne UCM TEDI Bears ukázať, kto je ten dominantný tím. Zdroj: e4sczech.cz

Najbližšia sezóna prináša viaceré novinky. Okrem už spomínaného navýšenia výhry bude tiež početnejšia konkurencia. Do pražského finále teraz postúpi až 8 tímov, ktoré budú medzi sebou bojovať vyraďovacím spôsobom. V prípade remízy rozhodne piata extra disciplína – BlazePod, ktorej presné pravidlá organizátori ešte predstavia.

Ďalšou zmenou, ktorú tento ročník prinesie, je meranie fyzickej aktivity v prvej fáze. To bude prebiehať prostredníctvom smart hodiniek alebo fitness náramkov, ktoré podporujú aplikáciu Strava. Toto je podľa Paučina mierna komplikácia, ktorú budú musieť vyriešiť ešte pred začiatkom. „Nie všetci hráči majú takýto tracker,“ dodáva.

Do prípravy chcú tentoraz okrem individuálnych aktivít zaradiť aj tímový tréning vo futbale, ktorý sa naposledy nepodarilo dohodnúť. Na novú disciplínu (BlazePod) pri nerozhodnom stave však ešte TEDI Bears netrénovali. Paučin odhaduje, že tieto prípravy začnú až niekedy v lete.

GSPORT liga štartuje už v októbri 2023 online časťou. Offline segment sa uskutoční koncom mája 2024. Pre aktuálne informácie a správy blížiaceho sa ročníka sledujte našich TEDI Bears na Instagrame @ucmtedibears a Facebooku TEDI Bears.

Hráči ako riziková skupina

Pohyb a fyzická aktivita sú pre hráčov hier, ktorí strávia dlhé hodiny v sedavej polohe, veľmi dôležité. Podstatnú úlohu zohrávajú cvičenia na chrbát a celé telo. Tie treba pravidelne naťahovať a precvičovať. Neaktivita a zlé držanie tela môže viesť k rôznym svalovým a nervovým poruchám.

Cieľom GSPORT ligy bolo zvýšiť popularitu fyzického športu u mladých. Zdroj: e4sczech.cz

Podľa fyzioterapeuta je tiež veľkým rizikom skolabovanie pľúc u e-športových profesionálov. Americký hráč League of Legends, Hai Du Lam, sa v roku 2014 práve kvôli kolapsu pľúc dostal do nemocnice. Nezabránilo mu to však trénovať aj z nemocničného lôžka na dýchacom prístroji, aby sa dokázal udržať vo forme a nebol tak nahradený v tíme.

Ak ste hráč alebo trávite veľa času za počítačom, mali by ste myslieť aj na cviky na zápästie a prsty. Jedným z najbežnejších zranení pri tomto type športu sú práve zranenia zápästia. V roku 2015 sa kvôli takémuto problému musel vzdať kariéry v tíme Cloud9 Hai Du Lam. Je to presne ten istý hráč, ktorého rok predtým dostali do nemocnice slabé pľúca.

Pohyb však nemá len zdravotné benefity vo forme predchádzania rôznych ochorení. Pravidelné 30 – 60 minútové cvičenie každý deň môže pozitívne vplývať aj na psychický stav. Ten je najmä pri aktivite, akou je hranie hier, významný pre výkony hráča.

Pravidelný pohyb môže zlepšovať rýchlosť rozhodovania a spracovávania informácií a tiež znižovať stres. Pre kompetitívne hranie sú to veľmi dôležité aspekty, ktoré tiež dokážu zlepšiť efektivitu tréningu. Zaradenie takýchto aktivít do procesu tréningu tak môže zvýšiť výkonnosť a stabilitu celého tímu.