Niektorí sú pevne rozhodnutí, že chcú žiť na Slovensku, iní koketovali s myšlienkou odchodu. Nakoniec vo všetkých prípadoch zvíťazilo – „chcem tu zostať“.

V spoločnosti sa dlhodobo rieši odchod mladých ľudí do iných krajín. Napriek negatívam, ktoré sa so Slovenskom spájajú, u väčšiny mladých ľudí z UCM aj tak prevažujú pozitíva. Na svoju rodnú krajinu nechcú zanevrieť a radi by tu ostali žiť aj v budúcnosti. Najväčšou motiváciou sú najmä rodina a nadobudnuté kontakty. 

Študentov UCM sme sa pýtali: 

  1. Prečo chcú zostať na Slovensku?
  2. Čo sa im najviac páči na našej krajine?
  3. Akú zmenu by na Slovensku uvítali?

Karin, 3. Bc. KOMU

Na Slovensku chcem ostať, pretože som tu vyrastala od malička. Vyhovuje mi jeho životný štýl, študujem tu a predovšetkým tu mám rodinu či kamarátov. Sme súčasťou Európskej únie, kde nie je žiadna vojna, nie je tu chudoba ako v rozvojových krajinách a celkovo môžeme povedať, že žijeme dobrý život. Vidím tu svoju budúcnosť. 

Bude to znieť ako klíšé, ale na Slovensku sa mi najviac páči naša príroda a kultúrné pamiatky. Cestujem aj do iných krajín, no tam ma ich prírodné krásy nevedia tak osloviť, ako je to u nás. Páči sa mi aj to, že sme malá krajina a dostať sa ku kamarátom na druhý koniec republiky mi nezaberie až toľko času. 

Želala by som si, aby zo spoločnosti zmizla závisť. Nepáči sa mi, že tu dokážu niektorí závidieť aj banálne veci či výhody. Táto vec ma trochu odrádza, ale dá sa s tým žiť. Stačí sa od toho odosobniť.

 

Zdroj: Karin Štribravá

Adrián, 3. Bc. KOMU

Chcem tu zostať, pretože tu mám rodinu, kamarátov a môžem hovoriť svojim jazykom či nárečim. Politiku alebo kultúrne vojny neriešim a ignorujem ich. Navyše, nezdá sa mi, že by sa tu žilo tak zle, ako niektorí hovoria.

Najradšej mám našu kultúru, prírodu a samozrejme, pivo a dievčatá. (smiech). Taktiež sa mi páči, že minimálne v kraji odkiaľ pochádzam, sa rozpráva našim typickým nárečím (šarišským), čo len posilňuje moju lásku k domovu. Tiež si veľmi cením našu gastronómiu. Páči sa mi, že ako lokálne podniky tu máme salaše, kde si môžem dať svoje obľúbené bryndzové halušky či pirohy so slaninkou. 

Nemám jednu konkrétnu vec, ktorú by som chcel zmeniť. Čo však trápi asi každého je politika. Určite by som uvítal, aby sa celé politické spektrum vymenilo, a Slováci by tak často neboli frustrovaní z toho, čo sa v parlamente deje.

Zdroj: Adrián Regeci

Silvia, 3. Bc. FF UCM

Myslím si, že do budúcna má táto krajina perspektívu na dobrý život. Teraz to tu možno nemusí vyzerať ružovo, ale verím, že to bude lepšie. Chcem prispieť k pozitívnej zmene.  

Najviac sa mi na Slovensku páči naša príroda. Je tu naozaj veľa miest, kam sa dá ísť. Sama ich rada preskúmavam. Taktiež sú to naše kultúrne pamiatky a historické budovy. Či už sú to hrady, prírodné rezervácie alebo budovy v mestách, ktoré často slúžia ako galérie a múzeá. 

Chcem, aby sa zmenila mentalita ľudí. Aby sme boli viac otvorení a menej nenávistní voči iným. Aby sa zmenili zákony a aby sa zlepšila politická situácia. Sama by som sa v budúcnosti v rámci môjho odboru chcela venovať policajnej psychológii. Myslím si, že veľa ľudí, ktorí sa hlásia do policajného zboru alebo už sú jeho súčasťou, by tam nemali vôbec byť. Častokrát sa stretávame s tým, že sú veľmi agresívni a zneužívajú svoju moc. Preto by som sa chcela zamerať na túto oblasť a zamedzovať podobným ľuďom vykonávať danú profesiu.

Zdroj: Silvia Kallová

Denis, 3. Bc. KOMU

Chcem tu zostať z dôvodu, že tu mám svoju rodinu, kamarátov a skrátka je to môj domov. Chcem sa však natrvalo presunúť na západ krajiny a nebyť viazaný na východ. Lepšie pracovné príležitosti aj lepšia infraštruktúra na západnom Slovensku je totiž jedna z motivácii, prečo chcem zostať v budúcnosti žiť tu a nerozmýšľam nad presunom do zahraničia. 

Vysoké a Nízke Tatry. V podstate celá naša príroda, keďže práve ona je našou veľkou pýchou. Je nutné vyzdvihnúť aj našu pohostinnosť, ktorú ako národ máme. Páči sa mi zvyk, že sa nebojíme cudzincov ponúknuť našim tradičným alkoholom alebo jedlom. A musím spomenúť aj našich športovcov, ktorí nás hrdo reprezentujú vo svete.

Platy. Budem rád, ak pôjdu vyššie vo všetkých odvetviach, obzvlášť učiteľom. Je to veľmi smutný pohľad, keď sa pozriem na ich platy na základných a stredných školách. Pýtam sa, že akú motiváciu majú potom mladí na štúdium tohto odboru? No a potom sú tu, samozrejme, veci ako politika, spoločenské témy a podobne. Ale to trápi asi každú krajinu. 

Chcem tu zostať boli Denisové slová Zdroj: Denis Sopko

Matej, 3. Bc. KOMU

Keďže som z dediny, tak musím povedať prírodu. Milujem to, že vyjdem z domu a do pár minút sa viem dostať do lesa alebo na lúku. Nie všade majú takú možnosť. Tiež by som tu zostal kvôli tomu, že tu mám rodinu, kamarátov a vyrastal som tu.

Cením si najviac humor, ktorý tu máme. Je jedno, či sa stretneš s človekom z východu, z Oravy alebo z Bratislavy. Vždy sa viete spoločne zasmiať a porozprávať. V zahraničí mi toto vždy chýbalo. 

Chcel by som, aby tu zamestnávatelia mali lepší prístup k ľuďom s vyšším vzdelaním. Príde mi smutné, keď sa zdravotná sestra s vysokoškolským diplomom obzerá po možnostiach v zahraničí, pretože doma ju nedokážu adekvátne zaplatiť. A tiež dúfam, že sa posunieme dopredu aj v politickej rovine. Zníženie korupcie, lepšie výsledky v ekonomike, kultúre, atď.

Zdroj: Matej Chmara

 

Leni, 1. Bc. FF UCM, psychológia

Slovensko je môj rodný kraj. Žijem tu odjakživa, mám tu svoju rodinu, svojich priateľov a viem si tu predstaviť moju budúcnosť. Samozrejme, sú tu veci, ktoré by sa určite dali vylepšiť, ale ktorá krajina je dokonalá? Žiadna.

Slovensko má krásnu prírodu. Milujem tieto jeho krásy.

Nechcem zasahovať do politiky, ale bol by som rada, ak by do nej prišli kultúrnejší a schopnejší ľudia. Ak by som mala tú moc, tak by veľmi rada prekopala politiku od úplných základov. Tiež by som privítala, aby sa zlepšila vlaková doprava, a vlaky by nemeškali tak často (smiech).

Zdroj: Leni Uhrinová

Oliver, 3. Bc. KOMU

Kvôli tomu, že tu mám rodinu a všetkých priateľov. Okrem toho aj preto, že veľkosť a poloha Slovenska mi výrazne uľahčuje moju prácu, nakoľko pracujem ako redaktor. Je pre mňa oveľa jednoduchšie vyhľadávať informácie a respondentov, prípadne za nimi prísť osobne, než by tomu bolo vo väčších krajinách. 

Veľmi sa mi páči pohostinnosť Slovákov. Osobne si pamätám, že vždy, keď k nám prišla nejaká návšteva, vedeli sme byť veľmi priateľskí a otvorení. To by sme mohli aplikovať nielen na „cudzincov“, ale aj na ľudí v našom blízkom okolí. 

Chcel by som, aby sa do spoločnosti vrátila ľudskosť. Aby sme sa vzájomne neodsudzovali kvôli odlišným politicko-spoločenským názorom. A v neposlednom rade, aby sme nezabúdali na to zlé, čo sa tu udialo a nemali pamäť ako nejaké akváriové rybičky. Toto podľa mňa najlepšie vystihuje slávny výrok T.G. Masaryka – “Demokraciu už máme, teraz by to ešte chcelo nejakých demokratov”. Osobne sa s týmto citátom stotožňujem, keďže sa považujem za demokrata. 

Zdroj: Oliver Varchol

Šimon, 3. Bc. TEDI

Zostať by som tu chcel kvôli mojej rodine a priateľom. Taktiež aj preto, že podľa mňa je život na Slovensku zlatý stred. Naša lokalita v rámci Európy je skvelá na život, keďže prírodné katastrofy nás nezasahujú do takej miery, ako to je v iných krajinách (zemetrasenia či tornáda). V lokalite teda vidím veľké pozitívum a dôvod na zotrvanie.

Mám rád výlety do prírody a práve slovenská príroda mi veľmi imponuje svojou krásou či rozmanitosťou. Páči sa mi, že tu mám možnosť natiahnuť sieť medzi dva stromy, usadiť sa do nej, a pri počúvaní zvukov prírody sledovať nočnú oblohu a relaxovať. Nie všade by to išlo.

Chcem, aby sa veci pohli dopredu, avšak je potrebné si uvedomiť, že bezhlavé preberanie riešení zo zahraničia nemusí priniesť požadovaný výsledok. Riešenia musíme prispôsobiť našim možnostiam. To, že niečo funguje v zahraničí, neznamená, že bude fungovať aj tu. Ak si toto uvedomíme, tak nás to posunie dopredu.

Zdroj: Šimon Rabatin