Si fanúšik umenia, no nechceš investovať do drahých vstupeniek? Zaujímavé výstavy spojené s fotografiami, ilustráciami či maľbou môžeš v nasledujúcich týždňoch nájsť v Bratislave, ale aj v Trnave.

Štyri z nasledujúcich výstav ti otvoria svoje brány bezplatne, na ďalšie dve si ako študent môžeš kúpiť lístky len za pár eur.

1. CityLove

Výstava sa koná v rámci Mesiaca fotografie. Zdroj: GoOut.net

Svet digitálnych technológií a rýchlych spoločenských zmien prináša nové výzvy pre pouličnú fotografiu. Českí umelci Jana Jabůrková a Jiří Turek predstavujú sériu fotografií CityLove. Vystavené fotografie približujú jedinečnú atmosféru a emócie. Zameriavajú sa na zachytenie pohybu a na bežné príbehy ulice.

Pre mladých je výstava CityLove nielen príležitosťou objaviť nový svet pouličnej fotografie, ale tiež inšpiráciou na to, aby si sami vytvorili svoje umelecké diela. Autori povzbudzujú, nech sa mladí autori nezameriavajú len na popis, ale nech odvážne zachytia náladu, dojem a emócie prostredníctvom fotografií. Navštíviť ju môžeš bezplatne, v bratislavskej Univerzitnej knižnici, do 29.11.2023.

2. Pozeraj sa! Mariupoľ!

Na začiatku ruskej agresie v roku 2014 sa Mariupoľ vďaka svojmu strategickému významu ukázal ako jedno z kľúčových miest v rusko-ukrajinskej vojne. Zdroj: TASR

Od 24. februára 2022 sa Mariupoľ stáva pravidelným cieľom ruských vojsk. Jeho obyvatelia tak pravidelne čelia podobnej hrôze, ako pri prvých ruských pokusoch o jeho dobitie z roku 2014. Návštevníci výstavy budú mať jedinečnú príležitosť priblížiť sa k miestu, ktoré sa stalo obrazom ukrajinskej odvahy a solidarity. Prostredníctvom fotografií na nej však uvidia predovšetkým to, aký zničujúci dopad má na toto východoukrajinské prístavné mesto nezmyselná vojna. Výstava je pre verejnosť prístupná bezplatne, do 31. 12. 2023 v Historickom múzeu SNM pod Čestným nádvorím Bratislavského hradu.

3. ANIMA- L

lacné tipy na výstavy
Výstavu organizuje Galéria Jána Koniarka v Trnave. Zdroj: GoOut.net

V trnavských vežiach Synagógy získala priestor Oľga Pašteková, slovenská maliarka s jej jedinečnou výstavou. Unikátna je hlavne tematikou, ktorá vychádza zo staroslovanskej mytológie a prepojenia kultu predkov, zvierat, animizmu a živlov.

Pre mladých umelcov a umelecky zvedavých je táto výstava skutočnou výzvou. Oľga Pašteková kombinuje tradičné maľovanie s experimentálnymi technikami, ako je maľba citrónom, ohňom a vypaľovaním. Výsledkom je fascinujúce spojenie prírody a zvierat v komplexnom vizuálnom prostredí. Ak hľadáš novú perspektívu v umeleckom svete a zaujíma ťa spojenie minulosti a súčasnosti prostredníctvom umenia, výstava ANIMA- L je presne pre teba. Vstup pre dospelú osobu sú 4 eurá, ako študent zaplatíš o euro menej. Výstavu môžeš navštíviť do 1. 12. 2023.

4. Malý princ

lacné tipy na výstavy
Výstava návštevníkom ponúka možnosť opustiť každodennú realitu a aspoň na chvíľu sa vrátiť do detstva. Zdroj: GoOut.net

Literárna klasika, Malý princ od Antoina de Sain-Exupéryho, ožíva v novom svetle vďaka ilustráciám Elišky Podzimkovej. Táto česká umelkyňa pripravila unikátnu interaktívnu výstavu, ktorá spája svet detí a dospelých a prináša príbeh Malého princa k divákom prostredníctvom pohyblivých ilustrácií.

Cieľom výstavy je vytvoriť magický svet, ktorý oslovuje nielen zrak, ale aj ostatné ľudské zmysly. Budeš tak môcť v pohodlí stanu počúvať audioknihu a s pomocou svetla vytvoriť tieňohru. Pre odvážnejších návštevníkov je pripravené obrovské drevené vajce, ktoré je možné vnútorne preskúmať a neskôr nakresliť. Výstava sa koná v bratislavskom Pistoriho paláci. Ponáhľať sa nemusíš, vychutnať si ju môžeš bezplatne až do 20. 12. 2023.

5. Artists from Lab of Experimental Art – Madrid & Miso Ormos: Conga !

Záujmy a vášne Miša Ormoša sú prepojené so všetkým, čo sa týka ľudskej existencie. Zdroj: instagram/Miso Ormos

Táto jedinečná výstava ponúka vzrušujúcu cestu do sveta Miša Ormoša, talentovaného umelca, ktorý sa vyjadruje rôznymi technikami, formami a žánrami. Od kresby po objekt, od videa po text, od zvuku cez maľbu, až po rap.

Jeho diela sa dotýkajú ľudskej zraniteľnosti, boja o šťastie a hľadania životného významu. Výstava nie je len pasívne pozorovanie umenia, ale ponúka aj interaktívne prvky. Môžeš ju bezplatne navštíviť do 1. 12. 2023. Nachádza sa v Bratislave, na Panskej ulici číslo 13.

6. Beautiful Accidents

lacné tipy na výstavy
Fotografiu autor vníma ako priestor, v ktorom nachádza rovnováhu a pokoj. Zdroj: GoOut.net

Martin Stranka je talentovaným umelcom, ktorý vytvára fotografické scény, ktoré prelínajú hranicu medzi skutočnosťou a snívaním. Vo svojich dielach sa venuje konzumnej tvári života a kontrastuje ju s návratom k prírode.

Beautiful accidents je séria, ktorá mapuje úzku hranicu medzi estetickou krásou a osudovými udalosťami. Jeho diela sú zámerne vizuálne nedokončené príbehy, ktoré zdôrazňujú, že jediný okamih môže zmeniť priebeh života. Výstavu nájdeš kúsok od Bratislavy – v múzeu moderného umenia Danubiana. Navštíviť ju môžeš do 28. 1. 2024. Vstup pre dospelú osobu je 10 eur, pre študenta o polovicu menej.