Nám študentom sa počas rokov, ktoré strávime v škole, zíde každé euro. Aj preto trávi väčšina z nás kopec času na brigádach. Skúsim vám ale predstaviť alternatívny spôsob, ako si zarobiť a zároveň robiť to, čo vás baví. Ako dostávať peniaze za niečo, v čom ste dobrí a získavať tak cenné skúsenosti. Vitajte vo svete mikroprác.

Mikropráca – znie to trochu zvláštne a pravdepodobne sa toto slovo ani nenachádza v a chránia ich peniaze. Šanca, že vás niekto oklame, je minimálna. Slovenský trh je v porovnaní so zahraničným stále celkom chudobný na podobné portály. Najnavštevovanejší je určite web jaspravim.sk, na ktorom je aj najviac predávajúcich a kupujúcich. Ďalší, ktorý stojí za zmienku je taskit.sk. Ide o celkom mladú webstránku, ktorá pochádza z Česka. Tam ju poznajú pod menom Stovkomat. Samozrejme, existujú aj ďalšie služby ako mikropraca.eu, rychlapraca.sk či microjob.sk. V tomto prípade ide len o obyčajné inzertné stránky, ktoré ponúkajú iba zverejnenie vašej ponuky bez výhod.

Ako to celé vlastne funguje?

Vy ako predávajúci, si nahráte inzerát so službou. Povedzme, že chcete ponúkať kreslené slovníku. Vychádza z anglického slova „microjob” a znamená jednorazovú prácu. Jedna strana potrebuje napísať článok, spraviť logo alebo naprogramovať aplikáciu, zaplatí vám a vy to urobíte. Žiadne záväzky, práca na dlhšie, len si spravíte svoj džob. Jednoduché, nie?

Portálov s mikroprácami je viac

Ponuky mikroprác nájdete na viacerých miestach. Nezameriame sa na obyčajné inzertné portály, ktoré len spájajú dvoch ľudí. Pozrieme sa na weby, ktoré fungujú na trochu inom princípe. Nielen prepoja kupujúceho a predávajúceho, ale zabezpečia aj zmluvu medzi nimi portréty na mieru. Ak niekoho vaše portréty zaujmú, objedná si ich a zaplatí za ne. Peniaze však neputujú rovno na váš účet, ale zostanú u tretej strany na nejaký čas. Dohodnete sa s druhou stranou, aký portrét si praje, nakreslíte ho a odošlete. Ak je kupujúci spokojný, potvrdí objednávku a nechá pozitívne hodnotenie. Následne ešte počkáte nejakú dobu, kým sa vám peniaze konečne pripíšu na účet. Tá sa pohybuje od 6 do 14 dní, v závislosti od vašich skúseností. Potom už peniaze konečne dorazia tam, kam majú.

Celý tento proces je zaužívaný preto, aby ochránil vás aj druhú stranu. Nestane sa, že si niekto objedná vašu službu a potom nezaplatí napriek tomu, že ste mu ju dodali. Rovnako nikto nezaplatí za niečo, čo potom nedostane. Na druhej strane, za túto „ochranu“ si portály účtujú určitú províziu. V prípade jaspravim.sk je to napríklad 12 až 15%, v závislosti od toho, koľko zarobíš. V prípade taskit.sk sa provízia pohybuje okolo 30%.

Ďalší dôležitý prvok týchto služieb, ktorý treba spomenúť, je, že žiadna z týchto prác nie je len tak „na ruku“. Kupujúci aj predávajúci majú k dispozícii automaticky vygenerované faktúry a v prípade, že zarobíte viac ako 500 eur ročne, musíte z nich odvádzať daň. Preto si dajte pozor, aby vám jedného dňa nezaklopali na dvere páni z daňového.

Čo tam teda môžem predávať?

Mikropráce sú oblasť, v ktorej si môže nájsť to svoje takmer každý. Nájdeme tam klasické ponuky, ako napríklad písanie článkov, preklad textov, grafické úpravy fotografií, tvorba loga alebo plagátu, predaj „lajkov“ na Instagrame, doučovanie, ale napríklad aj marketingové poradenstvo. Popri klasickejších inzerátoch sú plné aj, nazvime to, originálnejších ponúk. Máte problém s nájdením si frajera či frajerky? V tom vám pomôže inzerát, ktorý ponúka poradenstvo pri balení opačného pohlavia. V prípade, že zlyhá, nájdete tam aj ponuku dievčaťa, ktoré sa bude tváriť ako vaša frajerka na Facebooku. O okienko ďalej ponúka neznámy predávajúci „vyrozprávačské služby“ alebo výklad vášho sna či informáciu o tom, čo ste boli v minulom živote. Perla na záver bola možnosť objednať si služby “králičieho psychológa”.

V skratke, na stránkach s mikroprácami môžete ponúkať čokoľvek, čo má aspoň ako takú kúpnu silu. Treba sa len zamyslieť nad tým, v čom vynikáte a čo z toho by niekoho mohlo zaujímať.

 

Kľúčové je zaujať…

Dobre. Už viete, čo by ste mohli na jaspravim.sk ponúkať? Ako to ale dostať medzi ľudí a ako zabezpečiť, že sa váš inzerát nestratí medzi ostatnými? Podobné portály sú plné rovnakých inzerátov, nie vždy je jednoduché medzi nimi preraziť. Preto by ste sa v prvom rade mali zamerať na získanie referencií. Málokto zverí úlohu do rúk človeka, ktorý nemá žiadne hodnotenia. Preto odporúčam ponúkať svoje služby spočiatku pod cenu, skôr za symbolickú sumu. Získate cenné referencie a samozrejme aj skúsenosti.

Po tom, čo máte za sebou prvé práce za podpriemernú cenu, môžete začať skutočne zarábať. S inzerátom si dajte aspoň trochu práce. Nech sa vaša služba nestratí v návale rovnakých. Je jasné, že s nadpisom „Ja spravím super článki“ a obrázkom o veľkosti 200×200 pixelov asi veľmi nezaujmete. Snažte sa byť originálni, pripravte si inzerát, na ktorý by ste aj vy sami klikli, ak by ste niečo podobné hľadali. Vyhrajte sa aj s popisom, ten rozhoduje, či si vás záujemca objedná alebo pôjde inde. Snažte sa im v pár vetách dokázať, že vy ste tí, ktorých hľadajú.

 

Nie je to len o zarábaní

Doteraz som písal hlavne o možnosti zarobiť si cez jednotlivé portály ponúkajúce mikrojoby. Je to ale zároveň skvelé miesto, kde nájsť šikovných ľudí a ušetriť čas aj peniaze. Možno pracujete na projekte, v ktorom potrebujete navrhnúť plagát alebo napísať reklamný PR text. Alebo si neviete rady s tvorbou webovej stránky. S ľuďmi na jaspravim.sk vás to vyjde mnohonásobne menej, ako keby ste si zaplatili profesionálov. Ako študentov vás môžu podobné portály zachrániť aj počas písania bakalárskej práce. Nemyslím teraz nechať si ju napísať celú copywriterom (aj keď aj také inzeráty existujú), skôr využiť služby niektorej z množstva korektoriek a byť si tak istý, že vaša práca nebude plná gramatických chýb. Jaspravim, taskit a podobné portály sú skrátka miestom, vďaka ktorým si môžete dobre zarobiť, ale zároveň vám vedia zachránia kožu, ak niečo potrebujete spraviť vy. Pre veľké firmy to asi nebude to pravé miesto, ale rôzne malé projekty, a hlavne študenti, si tam nájdu svoje. Tak na čo ešte čakáte? Ide sa makať!

Čo si myslia o jaspravim.sk naši študenti?

Otázky:

 1. Ako si sa dozvedel o jaspravim.sk a odkedy na ňom pôsobíš?
 2. Čomu sa venuješ?
 3. Čo si myslíš o mikroprácach?
 4. /nepovinné/ Koľko si si na jaspravim.sk zarobil/a?

Martin, MARK

 1. Asi pred dvoma rokmi som sa o tom dozvedel od môjho kamaráta. Poradil mi, že sa cez to dá celkom fajn zarobiť. Pôsobil som tam, ale len pár mesiacov.
 2. Písanie krátkych článkov a drobné grafické práce.
 3. Myslím si, že mladí ľudia si tu majú celkom šancu privyrobiť, ak sú snaživí. Aj keď si myslím, že portály strhávajú dosť vysokú sumu.

Marek, MARK

 1. S jaspravim.sk som začal v roku 2013. Dozvedel som sa o ňom náhodou, keď som prechádzal internetom.
 2. Grafické práce, strih videa, odborné konzultácie ohľadom počítačov.
 3. Na jaspravim.sk už nepôsobím. Nevyhovovalo mi to kvôli niektorým ľuďom, ktorí sa tam vyskytovali. Kupujúci tam idú tvrdo po cene a hľadajú čo najlacnejšiu prácu aj za cenu horšej kvality. Niektorí „grafici“ tam celkom kazia naše remeslo. Ponúkajú odpad a ľudia na to skočia.
 4. Priamo cez jaspravim.sk sotva 100 eur. Vďaka získaným kontaktom to bolo ale asi 500 eur.

Matúš, KOMU

 1. Od spolužiaka, ktorý na vtedajšie pomery zarábal celkom dosť. Bolo to už dávno.
 2. Počítačová grafika.
 3. Je to fajn miesto, kde sa dá zarobiť. Nepáčia sa mi však niektorí predajcovia, ktorí dehonestujú prácu grafikov a ich „výtvory” sú na smiech.

Daniela, MARK

 1. Hľadala som inzeráty na prácu copywriterky popri škole a narazila som na jaspravim.sk.
 2. Copywriting, PR články, texty na web, články pre rôzne internetové magazíny, tvorba animácií.
 3. Podľa mňa je to skvelý spôsob, ako si zarobiť popri škole. Študentovi sa zíde každé euro. Zároveň to je skvelá cesta, ako získať skúsenosti a referencie, ktoré využijem aj mimo jaspravim.sk.
 4. Približne 300 eur.

 

Autor: Dávid Baránek

Zdroje obrázkov:

mikropráce grafika Pxhere.com

Notebook s tabletom Pexels.com

jaspravim jaspravim.sk

Koľajnice:

 • Žiadne záväzky, práca na dlhšie, len si spravíte svoj džob.
 • Kupujúci aj predávajúci majú k dispozícií automaticky vygenerované faktúry a v prípade, že zarobíte viac ako 500 eur ročne, musíte z nich odvádzať daň.
 • O okienko ďalej ponúka neznámy predávajúci „vyrozprávačské služby“ alebo výklad vášho sna či informáciu o tom, čo ste boli v minulom živote.
 • Svoje služby odporúčam spočiatku ponúkať pod cenu, skôr za symbolickú sumu.

 

Zdroj: taskit.sk, jaspravim.sk