Dominika, angličtina v odbornej komunikácii
100-150€/mesiac
Za ubytovanie neplatím nič, nebývam v Trnave. Sem-tam nejaké tie knihy.
Míňam okolo 100€, niektoré mesiace možno až 150€. To zahŕňa benzín, jedlo, knihy a tiež ŠEVT.

Alexandra, Pedagogická fakulta , Katolícka univerzita
alexandra
Platím mesačne 47€ za ubytovanie, čo nie je veľa. Do školy chodievam autobusom, ale to sú drobné, možno 10€ mesačne. Jedlo si nosím aj z domu a často si varím obedy. Nie je to lacnejšie, ale v jedálni mi nechutí. Momentálne nebrigádujem. Snažím sa peniaze nerozhadzovať.

Katarína, angličtina v odbornej komunikácii
200€/mesiac
Je to zhruba tých 200€ mesačne. Bývam doma a dochádzam každý deň, čiže stále cestujem. Najhoršie je, že medzi hodinami máme aj trojhodinové okná, ktoré musím nejako prečkať. Vtedy si ideme so spolužiačkami posedieť do reštaurácie alebo kaviarne.

Lucia, FMK
zhruba 220 €/mesiac
lucia
Kvôli práci a priateľovi bývam v Bratislave na priváte, ktorý ma stojí 100€ mesačne. Zarábam okolo 250€, ale dosť míňam na jedlo, tiež chodievam do kina a divadla. Do Trnavy musím dochádzať, a keď zrátam vlak, desiatu, taxík alebo autobus, vyjde ma to 40€ týždenne.

Lucia, angličtina v odbornej komunikácii
nevie
Knihy a materiály do školy mám v notebooku, takže ma nestoja nič. Najväčšia položka je cestovné a jedlo. Neviem presne, koľko míňam, mení sa to každý mesiac.

Lucia, angličtina v odbornej komunikácii
400€/mesiac
Dochádzam až z Bánoviec nad Bebravou, takže asi míňam viac ako priemerný študent. Cestovné na jeden deň ma stojí 10€. Moje mesačné výdavky sú okolo 400€. Do toho som už započítala aj knihy a výdavky na štúdium. Desiate si nosievam so sebou z domu.

Martin, FMK
zhruba 250 €/mesiac
martin
Domov nechodím často, takže ušetrím na cestovnom. Bývam na internáte, za ktorý platím 50€ mesačne. Do školy chodím pešo. Občas brigádujem, ale nezarobím veľa. Moje výdavky na stravu a iné maličkosti sú v priemere okolo 50€ na týždeň, nesťažujem sa.

Monika, AMES
150-180 €/mesiac
Míňam okolo 150€, niekedy aj 180€, záleží na tom, ktorý mesiac. Ubytovanie ma vyjde 80€, keďže bývam na priváte. Keď som v škole, dosť míňam na jedlo. Knihy ma veľa nestoja, zaplatím iba raz ročne za knižnicu.

Adriana, AMES
nevie presne
Často cestujem, bývam v Štúrove. Ale cesta ma veľa nestojí, preto dochádzam domov a nebývam v Trnave. Obedy ma stoja okolo 2€ na deň v školskej jedálni, čo je mesačne približne 24€. Kupujem si aj desiatu, pitie a sladkosti, ale to nemám zrátané.

Natália, Dejiny umenia, Trnavská univerzita
zhruba 200 €/mesiac
natalia
Som z Prievidze a každý týždeň chodím domov, cesta stojí do 3€. Za intrák platím mesačne 50€ a zvyšných 120€ dávam na živobytie, jedlo a iné výdavky. Školu mám od pondelka do piatka, takže nebrigádujem. Najviac ušetrím na knihách, najmenej na posedeniach s kamarátmi.

Martin, FMK zhruba
300€/mesiac
Rodičia mi prispievajú približne 150€ mesačne, z čoho si platím nájom. Faktúry za telefón si platím sám. Zarábam zhruba 150€, takže nežijem ako chudák, ale rozhadzovať sa tiež nemôžem. Žijem taký bežný život, opijem sa v pondelok, utorok a celý týždeň potom nemám čo jesť (smiech). Doprava ma veľa nestojí, ale sem-tam chodím taxíkom na Skladovú.

Eva, ekonomická fakulta, Univerzita Koménskeho
Zhruba 120 €/mesiac
Ubytovanie ma stojí presne 58€, dosť ušetrím, keďže bývam na intráku. Po meste chodím autobusom alebo električkou, čo ma stojí 14€ mesačne. Taxíkom nechodím, lebo v Bratislave sú dosť drahé. Na moje záujmy a voľný čas mi zvyčajne stačí 50€ mesačne. Škola je najmenšia položka, pretože väčšinou ma nestojí takmer nič.

Autor: Zuzana Nechajová
Foto: Júlia Kampfová