Čo je to Pole dance?

3Mnohí ľudia si pod pojmom tanec pri tyči predstavia polonahé dievčatá v zafajčených baroch. Pre Tami Adamíkovú, zakladateľku tohto tanečného umenia na Slovensku, je to životná láska. „Pole Dance je novodobý druh športu, ktorý vznikol v Indii, kde to bola čisto mužská záležitosť. Neskôr sa pretransformoval do dnešnej podoby tanca pri tyči a rozšíril sa do celého sveta. Toto umenie sa spojilo s akrobaciou, gymnastikou a strečingom,“ vysvetľuje. Cestu k tejto netradičnej záľube si našla v rodnom meste Soči v Rusku. Ako opisuje Tami, kamarátka ju vzala na skúšobnú hodinu. V tej dobe to tam bol už pomerne rozšírený šport, aj keď na Slovensku o ňom ešte nikto nič netušil. Tami po mesiacoch tvrdých tréningov získala lektorské kurzy v Moskve a Berlíne, čo ju viedlo k otvoreniu prvej Pole Dance akadémie na Slovensku. „Vďaka tomuto úspechu nás začali nasledovať iné európske štáty, s ktorými sme spojili sily a založili prvú Európsku Pole Dance Federáciu,“ opisuje. Je to združenie, ktoré vzniklo ako podpora a pomoc presadiť sa našim slovenským športovcom ako v Európe, tak aj vo svete. Pod záštitou organizácie sa združujú profesionálne akadémie na celom území Slovenska a organizujú súťaže a mnohé iné akcie a eventy. Tento šport sa u nás doma ujal natoľko, že v súčasnosti sa pripravuje už 6. ročník Majstrovstiev Slovenska v Pole Dance.

 

Často som sa stretávala s predsudkami ľudí, no nič ma nezastavilo v splnení si svojho sna.”

 

Kto sa môže prihlásiť?

4Ak sa niekto chce venovať tomuto umeniu, je potrebné absolvovať špeciálne cvičenia zamerané na hmat ruky, silové a kondičné cvičenia. Ľudia, ktorí sa predtým venovali akémukoľvek tancu alebo gymnastike, majú veľkú výhodu. Majú správne držanie tela a ohybnosť. Napredovanie s takýmto základom je jednoduchšie a rýchlejšie, ale podmienka to určite nie je. Vekové obmedzenie neexistuje. Tami vysvetľuje: „Môj osobný názor je, že ľudské telo má neobmedzené možnosti. Vo vyššom veku však mnohým ľuďom ubúda elán a chuť do života. Práve vďaka športu môžete tieto stratené hodnoty získať späť, napríklad pomocou Pole Dance. Vo svojej profesionálnej kariére som sa stretla so ženou, ktorá mala 65 rokov a mužom vo veku 69 rokov a obaja sa aktívne venovali tomuto športu, čo je obdivuhodné. Mnohé ženy si Pole Dance obľúbili natoľko, že začali na hodiny vodiť aj svoje deti. Vo svete je to už síce bežné, že existujú špeciálne kurzy pre deti  a taktiež kategórie Junior v súťažiach, no na Slovensku je to pomerne rarita vidieť cvičiť tento druh tanca mladšie ročníky.

 

„Pole Dancu sa zväčša venujú ženy, aj keď na tyči treba kondičku a silu, ktoré paradoxne príroda nadelila viac mužom.”

 

Ako vyzerá klasický tréning?

Kurzy sa rozdeľujú na rôzne úrovne podľa náročnosti. Hodina sa začína rozcvičkami, aby sa predišlo úrazom zo stuhnutého svalstva. Nasleduje samotný tréning, ktorý je neskôr zakončený veľmi dôležitým strečingom, pri ktorom si namáhané svalstvo oddýchne. Na hodinách sa uvoľníte s priateľkami a zároveň objavíte svoju ženskú zmyselnosť. Tiež je to poriadna „makačka“. Už po prvej hodine budete cítiť také svaly, o ktorých ste doteraz ani netušili, že ich máte. Tami hovorí, že jej Pole Dance veľmi pomohol pri chudnutí nadbytočných kilogramov a formovaní postavy. Zaujal ju predovšetkým tým, že spája zábavu, tanec a šport. Všetky cviky sa učia postupne a ich náročnosť má pevnú nadväznosť. 

1

„Po otvorení prvej tanečnej školy neprišiel úspech hneď.”

 

Cesta k úspechu

Každá cesta k vytúženému snu má aj svoje tŕnisté stránky. V začiatkoch svojej kariéry sa Tami stretávala s nepochopením a predsudkami. Polrok od otvorenia nezvládala platiť nájom a rozmýšľala nad zavretím. Spomína: „Keďže som bola zakladateľka Pole Dance na Slovensku, musela som ho aj predstavovať. Využila som Facebook a niektoré periodiká v rámci reklamy a kurzy sa mi začali plniť. Dnes sa k nám nové dievčatá musia hlásiť v dostatočne veľkom časovom predstihu, lebo kurzy máme beznádejne plné. Fungujeme niekoľko rokov aj napriek veľkej konkurencii. Práve tá nás núti zlepšovať sa a ponúkať našim zákazníkom niečo viac ako iní. Naše klientky sa u nás cítia ako doma, sme taká jedna veľká Pole Dance rodina. Teším sa z týchto úspechov a som rada, že som to v ťažkých začiatkoch nevzdala a dokázala doma, na Slovensku, presadiť toto kontroverzné umenie.

5


Autor: Tamara Adamíková,  Radka Bumbálová
Foto: Tamara Adamíková