Študentská rada UCM pripravila pre všetkých študentov UCM diskusiu prezidentských kandidátov. Pozvanie prijali Patrik Dubovský, Krisztián Forró, Štefan Harabin, Marian Kotleba, Ján Kubiš, Igor Matovič a Milan Náhlik. Diskusiu moderuje politológ z UCM Jozef Lenč.

19:15 Kandidáti minuli svoj čas, diskusia je u konca. Zakončil ju moderátor Lenč. Prezidentskí kandidáti si navzájom podali ruky.

19:13 Prvé kroky Mariana Kotlebu ako prezidenta by boli, že by sa šiel pokloniť Pamätníku černovských martýrov a odstránil by vlajky Európskej únie z Prezidentského paláca .

19:04 Marian Kotleba uviedol, že prezidentská kandidatúra by sa mala brať vážne. Reagoval tým na Matoviča, ktorý si myslí, že dosiahne percentá polotučného alebo plnotučného mlieka. Očakáva, že získa medzi 1,5 a 3,1 percentami hlasov.

18:53 „Ja by som rozmýšľal odvážnejšie, že by som neodpísal vôbec. Rozumnému človeku ale vedela vysvetliť, prečo to podpísala,“ povedal Matovič o rozhodnutí prezidentky Čaputovej podpísať novelu Trestného zákona.

18:42 Od študentov prišla otázka zameraná na prvé zahraničné cesty. Patrik Dubovský by ako jediný išiel najprv na Ukrajinu. Kotleba vymenoval po poradí tieto krajiny: Česko, Maďarsko, Rusko. Rovnako odpovedal aj Milan Náhlik.

18:35 Podľa Mariana Kotlebu je potrebné, aby Slovensko vystúpilo z Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

18:31 Patrik Dubovský by chcel ako prezident apelovať, aby došlo k duchovnej reformácie Európskej únie. Podľa neho by sa mala vrátiť k svojim kresťanským koreňom. Zároveň chce klásť dôraz na to, aby sa viac pomáhalo chudobným.

18:29 Ján Kubiš tvrdí, že Slovensko patrí do štruktúr Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Ekonomickú spoluprácu so štátmi BRICS však nepopiera.

18:25 Milan Náhlik označil Európsku úniu za potápajúcu loď. Budúcnosť Slovenska vidí medzi krajinami zoskupenia BRICS. Ide o organizáciu, v ktorej sa nachádza Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika.

18:18 Reagovať sa rozhodol aj Patrik Dubovský. Som trikrát zaočkovaný, dal som zaočkovať celú rodinu, dodal po tom, čo povedal, že na covid zomrel jeho priateľ. Od študentov získal potlesk.

18:17 Marian Kotleba sa na poznámku Igora Matoviča rozhodol reagovať. Opäť spochybnil kroky Matovičovej vlády pri riešení pandemickej situácie.

18:14 Igor Matovič slovne zaútočil na Mariana Kotlebu. Znak, že niekto zošaliel môže byť aj to, keď si niekto nahrá video, v ktorom hovorí, že mieša Brómhexín s vodkou,povedal.

18:10 Ján Kubiš kritizuje komunikáciu súčasnej prezidentky. Nepáči sa mu, že prezidentka Čaputová sa nevyjadrila k nominácií šéfa Slovenskej informačnej služby. Nominovaný je Pavol Gašpar, syn bývalého prezidenta polície Tibora Gašpara.

18:05 Podľa lídra Aliancie Krisztiána Forróa by prezident mal mať možnosť predkladať návrhy zmien zákonov do parlamentu.

18:02 Marián Kotleba počas debaty opäť spochybnil pandemické opatrenia. Prezident mal podľa neho vtedy zasiahnuť a povedať, že nemôžu brať národu jeho práva.

18:00 „Niektoré kompetencie by som prezidentovi ubral, napríklad udeľovanie amnestií. Nie je dobré, aby bol prezident korektor a rozhodoval, komu milosť dá a komu nie,“ tvrdí Igor Matovič.

17:50 Igor Matovič rozosmial študentov.  „Ak by bol prezidentom pán Kubiš, mali by sme prezidenta s krásnym zvonivým hlasom. Ak by pán Forró bol prezidentom, to by bol iný fór. Mali by sme prezidenta maďarskej národnosti, ktorý by hovoril krajšou slovenčinou ako predseda Slovenskej národnej strany,“ povedal.

17:45 Podľa Jána Kubiša je problém v ekonomike. Uviedol to na príklade, keď bol on mladý a získal jednoducho hypotéku. Dnešní mladí dospelí podľa neho túto možnosť nemajú.

17:41 Patrik Dubovský hovoril o odlive mladých do zahraničia, Krisztián Forró vidí problém v rozdieloch medzi regiónmi . Aj Marian Kotleba vidí problém v odchode mladých do zahraničia.

17:39 Študenti sa môžu pýtať otázky prostredníctvom služby Slido. Kandidáti boli vyzvaní, aby povedali jeden problém, o ktorom si myslia, že trápi mladé generácie.

17:30 Milan Náhlik tvrdí, že Slovensko sa musí vydať vlastnou cestou. Hovorí, že mu nezáleží na tom, čo si o ňom bude myslieť Európska únia, Spojené štáty americké alebo Rusko. Moderátor poznamenal, že podľa najnovšieho prieskumu by v prvom kole získal viac percent ako Andrej Danko.

17:23 Igor Matovič opäť potvrdil dôvod jeho kandidatúry. „Do prezidentskej kampane som si prišiel zakampaňovať a možno trošku zatrollovať,“ povedal.

17:20 Prvá otázka bola smerovaná na Mariana Kotlebu. Ten tvrdí, že do boja o post hlavy štátu sa rozhodol ísť, pretože nechce, aby jeho 7-ročný syn musel utiecť z domova kvôli vojne na Ukrajine.

17:14 Moderátor Lenč predstavil prítomných kandidátov. Štefan Harabin nakoniec neprišiel.

17:12 Moderátor Jozef Lenč vysvetľuje ako bude diskusia prebiehať. Každý z diskutujúcich má k dispozícii 12 minút, ktoré môžu voľne využiť naprieč štyrmi blokmi diskusie.

16:50 Sála sa pomaly plní študentmi. Na mieste už je Marian Kotleba, Ján Kubiš a Krisztián Forró. Na ostatných kandidátov organizátori čakajú.