Pýtali sme sa

  1. Čo je podľa vás sexuálne obťažovanie?

  2. Zažili ste sami niekedy sexuálne obťažovanie?

Lucia Ondrejčíková, 3.Bc., FSV, verejná správa

Osobne nie a sexuálne obťažovanie sa mi spája predovšetkým s mužským pohlavím, ktoré si myslí, že má dominantné postavenie vo svete a v pracovnom prostredí. Patria tam sexuálne narážky, letmé dotyky, ktoré neskôr môžu prejsť až k fyzickému kontaktu, za predpokladu, že sa to zainteresovanej osobe nepáči.

Nikola Predná, 1. Mgr., KOMU

Stretla som sa s niečím podobným, ako keď sa chlap lepí na ženu až príliš, ale dalo sa to ukorigovať a chlap dal pokoj. Podľa mňa je sexuálne obťažovanie čokoľvek, čo je žene najmä fyzicky, ale aj psychicky nepríjemné. Keď teda najmä muž, ale aj žena prekročí hranice alebo osobný priestor, poprípade má rôzne dvojzmyselné narážky, ktoré sú danému človeku nepríjemné.

 

Jana Horváthová, 1.Mgr., MARK (anonymná fotka)

Áno, stretla som sa s ním. Keď som mala 15, boli sme s kamarátom a so strýkom plávať. Ten kamarát bol o dosť starší a keď sme stáli vedľa seba, vkuse ma chytal. On to bral ako srandu. Ja som plávala inde, on však išiel stále za mnou.
Myslím, že to je sexuálne obťažovanie. Keď nechceš a nemáš záujem, aby sa ťa niekto dotýkal alebo približoval sa a on to aj tak robí.

 

Marianna Urmínová, 1. Mgr., MARK

Ja považujem za obťažovanie hlúpe narážky chlapov, najmä tých, okolo ktorých prejdem. Stalo sa mi to už viackrát. Alebo keď sa idem raz za čas zabaviť do baru, tam si zvyknú chlapi dovoľovať viac – tým myslím najmä chytanie zadku, a podobne. S týmto sa ja stretávam najčastejšie, pohľady mužov nerátam, sú to muži a zvyknú si obzerať opačné pohlavie, takže to rešpektujem.

Nikola Lietavová, 1, Mgr., KOMU

Za sexuálne obťažovanie považujem či už sexuálne narážky prostredníctvom internetu, alebo fyzicky, pokiaľ mi to nie je príjemne a je to proti mojej vôli. Myslím si, že keď povieš nie, mala by to druhá strana pochopiť a pokiaľ v tom aj napriek upozorneniu pokračuje, považovala by som to za sexuálne obťažovanie. Osobne som ho ešte nezažila, ale prostredníctvom internetu áno.

 

Anna Benčová, 1.Bc., KOMU

Za sexuálne obťažovanie považujem, keď ženu obťažuje chlap, dotýka sa jej, napr. v autobuse sa na ňu lepí, nepríjemne sa správa, dáva jej neprimerané a nevhodné návrhy, obchytkáva ju a pod.
Zažila som obťažovanie v autobuse. Prisadol si ku mne pripitý chlap. Najskôr sa len vypytoval trápne otázky a zisťoval, kde bývam. Neskôr sa na mňa začal lepiť a byť nepríjemný. Keď som vystúpila z autobusu, snažil sa ma presvedčiť, aby som s ním šla do bytu. Po viacerých odmietnutiach sa mi ho podarilo zbaviť.

František Latinák, 2.Bc., KOMU

Myslím si, že ide hlavne o nevhodné správanie, ktoré obsahuje sexuálne narážky, gestá či neprimerané dotyky, ktoré sú nepríjemné osobe, ktorú sexuálne obťažujú. Ja som ho nezažil, ale poznám ľudí (ženy aj mužov) ktorí boli sexuálne obťažovaní – spomínané dotyky či gestá, oplzlé reči, dokonca poznám dievča, ktorej chalan posielal nechutné videá a fotky.

 

Autor: Juraj Rakučiak, Kristína Galová

Foto: archív respondentov