13
Na treťom ročníku Student Regaty v roku 2012 tvorilo flotilu regaty až 21 plachetníc.

Čo je to Student Regata?

Student Regata je športovo-rekreačná akcia pre študentov a mladých ľudí, ktorí majú radi more, dobrodružstvo a spoznávanie nových vecí. Je to dovolenka na jachte spojená so súťažou v jachtingu. Vyplýva to už z názvu, pretože slovo regata znamená závody v jachtingu. Akcia sa koná raz ročne, vždy v Chorvátsku. Týždňová plavba je každý rok naplánovaná inou trasou. V septembri tohto roku sa uskutoční už 6. ročník a budeme sa plaviť cez národný park Kornati a jeho ostrovy.

Na čo sa účastníci môžu tešiť?

Účastníci Student Regaty sa môžu tešiť hlavne na nové zážitky, krásne scenérie, objavovanie jachtingu, oddychovanie a na spoznávanie Chorvátska z inej perspektívy. Týždeň strávený na lodi prináša veľa zážitkov. Kotvenie v prístavoch, romantické nocovanie na bójkach v tichých zátokách, návšteva obývaných i neobývaných ostrovov a v neposlednom rade závody, kedy posádky v zápale adrenalínu spolu niekoľko dní súťažia. Celý týždeň je veľmi rozmanitý a myslím si, že každý si v ňom nájde to svoje naj.

V roku 2012 bolo na Student Regate 150 účastníkov, preto musel Michal regaťákom  hlásiť organizačné pokyny do megafónu.
V roku 2012 bolo na Student Regate 150 účastníkov, preto musel Michal regaťákom hlásiť organizačné pokyny do megafónu.

Čím je Student Regata výnimočná oproti iným športovo-rekreačným akciám?

Táto akcia je výnimočná tým, že spája dokopy oddych a pre Slovákov nie veľmi typický šport – jachting. Teda účastníci zažijú dovolenku na jachte a aj fun jachtingové závody. A zároveň je to príležitosť spoznať nových ľudí, pretože každý večer sú na mólach a v zátokách diskotéky, kde účastníci regaty spolu trávia večery. V neposlednom rade je Student Regata jedinečná vďaka svojmu pestrému programu. Počas celého týždňa každý deň regaťáci zažívajú nové veci a vidia nové miesta. Čas strávený na lodi, na mori, plynie úplne inak než pri bežnom oddychovaní na pláži. Preto Student Regata nie je pre tých, ktorí sa radi nudia, ale predovšetkým pre tých, ktorí radi objavujú.

Jachting nie je len šport, jachting je jednoducho životný štýl.

Ste zakladateľom tejto akcie. Čo vás viedlo k tomu, aby ste ju vôbec vytvorili?

Hlavný dôvodom je to, že som si tento šport doslova zamiloval. Vyskúšal som ho v roku 2003 a odvtedy je more môj druhý domov. Napadlo mi, že obyvatelia krajín, kde je more, majú oveľa viac možností v oblasti jachtingu než my Slováci. No na druhej strane som si povedal, že to, že my nemáme more, nemusí byť prekážkou. Preto som vymyslel projekt, ktorý práve študentom a mladým ľuďom ponúka tú možnosť vyskúšať si jachting a zažiť dovolenku na jachte za prijateľnú cenu v blízkom Chorvátsku. Chcel som sa jednoducho o svoju vášeň k jachtingu podeliť aj s ďalšími. Dnes ma veľmi teší, že je tento projekt úspešný a že sa ročne na Student Regate zíde priemerne 100 účastníkov. Ako som už spomínal, tento rok v septembri ide už o 6. ročník.

Kapitán Michal vysvetľuje svojej posádke ako sa navíja lano na kľuku pri práci s plachtami.
Kapitán Michal vysvetľuje svojej posádke ako sa navíja lano na vinšňu (zasekávací naviják na laná).

Je možné robiť jachting aj na Slovensku, kde nemáme more?

Samozrejme. Na Slovensku nemáme síce more, ale máme väčšie priehrady ako napríklad Liptovská Mara či Oravská priehrada, na ktorých sa každý víkend počas letnej sezóny konajú regaty, čiže závody v jachtingu. Závody sa konajú dokonca aj na Žilinskom vodnom diele, kde nájdete aj mňa, s menšími prestávkami, od apríla do októbra.

Aj vy ste skúsený jachtár. Pamätáte si na svoje jachtárske začiatky?

K jachtingu ma priviedol môj otec a aktívne som sa mu začal venovať od roku 2003. Od roku 2005 vlastním aj prvý kapitánsky preukaz. Od tej doby som však absolvoval aj ďalšie kurzy a momentálne robím aj inštruktora na všetkých kapitánskych kurzoch, ktoré je možné na Slovensku absolvovať. Závodnému námornému jachtingu som sa začal venovať v roku 2009 v jachtárskom klube Trim Zvolen. Chlapci mi dali veľmi dobré základy, z ktorých ťažím doteraz. Medzi moje najväčšie úspechy patrí 2. miesto na Majstrovstvách SR v lodnej triede First 45 z roku 2011, ďalej 1. miesto na Student Regate v roku 2012, 1. miesto na Team Regate v rokoch 2013 a 2014, ako aj 1. miesto na Trend Regate 2014 a prvé miesto na najväčšej českej regate Champagne Cup 2014. Mojou srdcovou záležitosťou je však Student Regata, kde sa zapájam organizačne. Student regata má pre mňa výnimočnú atmosféru. Jednoducho je to festival na mori.

Prvý ročník Student Regaty v roku 2010 vyhrala posádka Michala Kelemena.
Prvý ročník Student Regaty v roku 2010 vyhrala posádka Michala Kelemena.

 Čím Vám jachting najviac učaroval?

Jachting je výnimočný v tom, že vás nikdy neomrzí. Ponúka neskutočné možnosti a ten pocit slobody a dobrodružstva je neopísateľný. A hlavne vy ste pánom svojich možností a času. Je len na vás, kde a ako dlho strávite svoj deň. Navštívite zátoky, ostrovčeky a miesta, kde by ste sa ako bežní turisti nikdy nedostali. Spoznáte tak pravú kultúru, miestnych ľudí i kuchyňu vybranej destinácie. Jachting nie je len šport, jachting je jednoducho životný štýl. Ponúka romantiku, voľnosť, ale aj adrenalín. Hovorí sa, že tí, ktorí jachting skúsia, si ho zamilujú navždy. A ja som toho živým príkladom.

Čo je potrebné na to, aby sa človek stal jachtárom?

Presný postup a návod neexistuje. Je viac možností ako s jachtingom začať. Človek si môže vyskúšať jachting práve na Student Regate, kde jachtárske znalosti nie sú potrebné. A ten, koho jachting chytí za srdce, môže následne absolvovať kapitánsky kurz a získať tak vlastný „vodičák“ na jachtu. Na moria je to kurz Vodca námorného rekreačného plavidla a na vnútrozemské vody kurz Vodca malého plavidla. A potom je dôležité „trénovať“ a mať veľa naplávaných míľ, počas ktorých sa každý jachtár zdokonaľuje.


DSC_0016b

Michal Kelemen sa narodil  25. novembra 1980 v Žiline. K jachtingu ho priviedol jeho otec a  aktívne s ním začal  v roku 2003. Od  roku 2005 vlastní kapitánsku licenciu. Športovo sa  venuje  námornému aj kajútovému jachtingu v lodnej triede Micro 550. Je inštruktorom  kurzov jachtingu a organizátorom regát. Oboplával mnohé európske i svetové destinácie ako  Chorvátsko, Taliansko, Grécko, Sicíliu, Sardíniu, Korziku, Ibizu, Španielsko, Giblartár, Maroko,  Kanárske ostrovy, Kuba, Karibské ostrovy, Tahiti, Bora Bora, Thajsko či Seychely.