Hoci radi cestujú lietadlom či autom, snažia sa planéte pômôcť inak. Greenfluenceri Michal Sabo, Andrea Zahurancová a Milan Bez Mapy sa podelili o svoje skúsenosti a názory.

Naša generácia má silu zachrániť planétu ešte predtým, ako bude neskoro. Existuje veľa klimatológov, odborníkov a ďalších vedcov, ktorí nás na túto problematiku upozorňujú už pridlho. Posledných pár rokov sa k nim pridávajú aj influenceri.

Pýtali sme sa na ich cestu k zelenšiemu životu, triky a tipy. Prečítajte si o tom, ako pomáha planéte kreatívna riaditeľka Eyerim Andrea Zahurancová, ako reaguje na vyrývanie spoluzakladateľ iniciatívy Klíma ťa potrebuje Michal Sabo a čoho sa nechce vzdať Milan Bardún alias Milan Bez Mapy.

Kedy ste sa začali venovať ekológii? Čo vás k tomu priviedlo?

„Nežijem úplne zero-waste, mám veľa prehreškov. V mnohých otázkach sa však riadim sedliackym rozumom a intuitívne nakupujem menej a lokálne,“ hovorí Andrea Zahurancová. Okrem toho preferuje presúvanie sa peši a ak nájde nejaký odpad na zemi, nenechá ho tam ležať, ale zodvihne ho.

influenceri o ekologii
Andrea Zahurancová vyčistila aj okolie stromov vysadených na želanie Márie Terézie. Zdroj: Andrea Zahurancová

Michal Sabo sa ekológii venoval už dávno, veľký zlom však prišiel minulý rok: „Bol som súčasťou iniciatívy Vezmi si ma!, na ktorú som mal na svojom profile skvelú odozvu a záujem. To ma presvedčilo premeniť môj profil na zásobáreň informácií a taktiež inšpirovalo aj môj environmentálny podcast The Big Waste Talk.“

Milan Bez Mapy si prvýkrát začal všímať problém s odpadkami v Bratislave po návrate z Austrálie, ktorá je preslávená ako čistá dokonalá krajina: „Môj príchod domov bol ako prebudenie z austrálskeho čistého sna. Bolo mi ľúto, koľko odpadkov sa v mojom rodnom meste povaľuje. Preto som v roku 2017 zorganizoval prvé zbieranie smetí s mojimi sledovateľmi. Vznikol z toho zvyk. Robíme to dvakrát ročne na jar a na jeseň. Považujem to za akýsi teambuilding.“

Čo bola prvá vec, ktorú ste vo svojich životoch zmenili?

„Od malička som vyrastala na chate v lesoch Slovenského raja. Určite ma formovalo spojenie s prírodou a aj to, že sme s mamou a bratom chodili upratovať lesy a okolité luky,“ hovorí Andrea Zahurancová. Vysvetľuje, že niektoré ekologické zvyky si intuitívne osvojovala a konala prirodzene.

Michal Sabo považuje za kľúčovú zmenu v jeho živote vegetariánstvo: „Donútil ma k tomu zdravotný stav a k jedeniu mäsa by som sa už nevrátil.“

Keď Milan Bez Mapy začal zbierať odpadky, bolo to u nás niečo nové: „Mnoho ľudí to vtedy nerobilo, no mojim sledovateľom sa tá myšlienka páčila.“ Milan si myslí, že dnes je zbieranie odpadkov akýmsi marketingovým manévrom, na čom však záleží, je pekný cieľ. 

 

Radšej nech deväť  ľudí cestuje lietadlom, ale zbiera odpadky, akoby to robil poriadne iba jeden.

Máte pocit, že obsah, ktorý zdieľate a vaša aktivita v súvislosti s ekológiou otvára oči ohľadom stavu Zeme aj vášmu publiku?

„Mnohí to berú ako samochválu či smiešny jav – odfotiť sa s odpadkami,“ hovorí Andrea Zahurancová, „ja však vidím, aký domino efekt to vie vyvolať, koľko ľudí sa mi ozve, zamyslí sa a chodí do lesov s vrecami tiež. Teším sa z toho. Sociálne siete majú veľkú silu a myslím, že tento obsah má zmysel.“

Michal Sabo vidí na svojom profile silný dopyt: „Nie je to pre mňa len satisfakciou, ale aj hnacím motorom robiť viac.“

Milan Bez Mapy má travel blog a hoci veľa lieta, snaží sa to kompenzovať práve zbieraním odpadkov: „Na mojom profile sa často objavujú komentáre typu, že tých pár plastových fliaš, ktoré vyzbieram, nenahradia ani jeden let do Milána. Toho som si samozrejme vedomý, no mám na vec iný názor. Radšej nech deväť  ľudí cestuje lietadlom, ale zbiera odpadky, akoby to robil poriadne iba jeden.“ Milan tiež dodáva, že netreba byť dokonalý vo všetkom.

Zelenšie Slovensko

Ako reagujete na ľudí, ktorí nesúhlasia s vaším postojom?

Andrea aj Michal sa zhodli na tom, že ak vidia potenciál sa s takýmto človekom porozprávať, idú do toho.Keď vidím, že človek jemne vyrýva, ale dá sa s ním diskutovať, začnem sa s ním o problematike rozprávať. V takomto prípade to často končí ospravedlnením z druhej strany,“ hovorí Michal Sabo. 

Vyjadrovanie svojho názoru je samozrejme skvelé. Mrzí ma však to, že môj protiargument už na nich nemá žiadny vplyv a nedosiahnem ním ani len to, aby sa zamysleli,“ prezradila Andrea Zahurancová svoj pohľad na  vec.

Milan sa zatiaľ s takýmto nepochopením dobrej veci nestretol: „Ľudia ma skôr kritizujú za to, že lietaním tvorím uhlíkovú stopu,“ doplnil.

influenceri o ekologii
Michal Sabo pri trojhodinovom októbrovom zbieraní odpadkov. Zdroj: Michal Sabo

Smerujeme k lepšiemu a udržateľnejšiemu životu aj na Slovensku?

Trojica greenfluencerov sa zhodla na tom, že smerujeme k udržateľnejšiemu životu aj u nás. Nemáme na výber, situácia nás k tomu dotlačí. Uvedomme si, že tu máme brutálnu generáciu, ktorá má v problematike jasno. Patríte do nej aj vy, študenti. Spoločenská zodpovednosť je podľa mňa tak dobre nastavená, že pre mladých ľudí je automatické robiť veci správne,“ hovorí moderátor Sabo. 

Podľa Andrey je neuveriteľné, ako veľmi sa téma udržateľnosti začala posledné roky riešiť. „Na Instagrame som už asi tri roky a niekedy boli tieto témy úplne zamlčiavané,“ vysvetľuje svoju skúsenosť.

„Páči sa mi, že ľudia začínajú vnímať ekológiu stále viac a netýka sa to len zbierania odpadkov. Ide aj o elektrické autá, šetrenie vody či energie. Ľudia začínajú situáciu vnímať stále viac a viac, čo je podľa mňa prirodzený vplyv zo zahraničia,“ vyjadril sa Milan. 

 

Ľudia jesť mäso neprestanú nikdy, sme totiž všežraví.

Dôležité je sa z toho nezblázniť

Mnoho ľudí si stále myslí, že od nich všetci greenfluenceri chcú, aby prestali používať auto, jesť mäso a živočíšne produkty. Čo by ste poradili niekomu, kto chce začať so zelenším životným štýlom, no nevie ako začať?

Andrea si myslí, že každý jeden maličký krok k zelenšiemu životu a malej zmene sa ráta: „Ani ja nie som vegán, jazdím autom, lietam a mám veľa ďalších prehreškov.“ Má zo seba radosť a teší ju jej priateľský vzťah k prírode a planéte.

„Informácií a inšpirácií ako začať je na internete veľa, či už sledujete mňa, alebo iných ľudí, ktorí sa tejto téme venujú. Netreba sa z toho zblázniť a chcieť robiť hneď všetko dokonale,“ odkazuje Michal Sabo. Odporúča si aj premyslieť, čo by človek vedel zmeniť. Dôležité je podľa neho začínať postupne.

Milan Bardún si myslí, že by sme sa nemali vzdávať výdobytkov modernej spoločnosti: „Nemám veľmi rád, keď ide niekto do niečoho cez mŕtvoly. Som toho názoru, aby sme naďalej využívali moderné prostriedky, ktoré nám táto doba poskytuje. Mali by sme však zmeniť spôsob, akým riešime pohonné hmoty. Ľudia jesť mäso neprestanú nikdy, sme totiž všežraví.“

influenceri o ekologii
Milan Bez Mapy chodí odpadky zbierať pravidelne k Malému Dunaju. Zdroj: Milan Bez Mapy

Aké sú najväčšie zbytočnosti, ktoré robíme alebo vlastníme, bez ktorých by sme sa pokojne zaobišli a ešte by sme tým aj pomohli planéte?

Andrea hovorí, že by sme mali prestať kopiť a bezhlavo nakupovať oblečenie. Michala zas hnevá, keď vidí pri školách auto na aute: „Často sa pýtam, čo je také náročné na programe študentov, že sa musia presúvať autom.“

Milan je zas proti plastovým obalom: „Všetko je zabalené v plaste, dokonca aj potraviny, ktoré by pokojne mohli byť v papierových obaloch. Hlavne teraz, cez pandémiu, keď fungujú donášky, sú obaly na jedlo úplne všade.“

Akú činnosť, ktorá je k prírode omnoho šetrnejšia, ste začali robiť úplne inak ako ostatní?

Andrea si ako prvé osvojila zbieranie odpadu. Michal sa okrem ostatného snaží limitovať svoje presuny autom: „V tom by som chcel ešte pritvrdiť a obrátiť pomer na viac dní bez auta ako s ním.“ Podľa neho to funguje tak, že keď ľudia už raz s osvojovaním si nových zvykov začnú, ide to čím ďalej tým jednoduchšie a nakoniec ich robia úplne automaticky.

klíma ťa potrebuje
Michal Sabo spolu s ďalšími aktivistami vytvorili petíciu Klíma ťa potrebuje. Zdroj: Michal Sabo

Milan sa teší najmä tomu, že v roku 2017 začal so zbieraním odpadkov, kedy to robilo ešte veľmi málo ľudí. „S Andreou Zahurancovou sme mali aj kampaň, v ktorej sme vyzývali ľudí chodiť zbierať smeti. Následne sme to spoločne zdieľali na Instagrame a zapojilo sa nás naozaj veľa,“ doplnil.

Bolo niečo, čo je síce dobré pre planétu, ale vy ste si na to nevedeli zvyknúť a dodnes to nerobíte?

„Je toho viac – napríklad cestovanie či dobré pohodlné tenisky na cesty. So živočíšnou stravou som išla rapídne dole, aj keď stále si ju dám,“ hovorí Andrea. 

Michal rád šoféruje, auto sa však snaží používať len počas zaneprázdnených dní, kedy musí byť časovo efektívny: „Stále s tým bojujem a hľadám spôsob, ako byť rýchly a nechať ho doma. Je však otázka času, kedy jazdu autom obmedzím.“

„Cestovanie. Dá sa argumentovať, že môžem chodiť vlakom. Som ale názoru, že ľudia lietať už neprestanú a ja tiež nie som ochotný prestať,“ povedal Milan Bez Mapy. Prezradil však, že keby mal na výber lietadlo poháňané na elektrinu a lietadlo, ktoré lieta na kerozín, určite by si vybral prvú možnosť.

 

Klimatická kríza je postupná. To je najväčší dôvod, prečo ju ľudia nereflektujú.

Dnes má veľa z nás otvorené oči

Akým spôsobom by mohli ľudia viac porozumieť tomu, v akej situácii sa naša Zem nachádza?

„Ľudia situáciu neustále sledujú a zdieľajú, médiá o nej zas píšu. Čoraz viac vidíme zlynčované lesy, požiare či povodne. Myslím, že mnohí začínajú chápať a všímať si situáciu okolo seba. Ak tento trend zotrvá, bude nás stále viac a viac,“ povedala Andrea. Taktiež odporúča pokračovať v šírení osvety tak, ako sa to momentálne na sociálnych sieťach robí.

Mnohí si myslia, že sa ich ekológia netýka, opak je, však, pravdou. „Pandémia nám ukazuje, že ľudia reagujú na akútnu hrozbu, niečo čo je citeľné a blízke. Klimatická kríza je postupná. To je najväčší dôvod, prečo ju ľudia nereflektujú. Akútne suchá a každoročné záplavy sú následkom zmeny klímy,“ hovorí Michal Sabo.

Milan si myslí, že ľudia si počas pandémie uvedomili situáciu okolo seba. Argumentuje to tým, že počas prvej vlny sa k nám dostali napríklad informácie, že sa v niektorých krajinách prečistil vzduch. „Ľuďom to podľa mňa otvorilo oči. Na druhej strane sme, bohužiaľ, začali používať oveľa viac plastov. Po zemi na uliciach sa často povaľovali rúška. Niekedy premýšľam, či si ľudia vôbec zaslúžia druhú šancu.“

#vezmisima
Milan  s Andreou spustili na Instagrame výzvu #vezmisima, ktorá mala viesť ľudí k zbieraniu odpadu. Zdroj: Milan Bez Mapy

Je nejaká osoba, ktorá má na vás vplyv a inšpiruje vás v tom, ako robiť pre planétu viac?

Andreu Zahurancovú inšpiruje napríklad Jane Goodall, britská etologička, ktorá dnes motivuje milióny ľudí k udržateľnému postoju k našej Zemi. Ďalším je David Attenborough, britský prírodovedec, ktorý má na konte niekoľko dokumentov. Medzi jeho ostatné snímky patrí Život na našej planéte.

„Všetci moji priatelia, ktorí sú so mnou v iniciatíve Klíma ťa potrebuje, ale taktiež mnohí ďalší známi. Výraz: „Čo vyžaruješ, to priťahuješ,“ je mantra, v ktorú verím a musím povedať, že vo svojom okolí nemám ľudí, ktorí by robili všetko zle,“ prezradil Michal Sabo. Ten za svoju inšpiráciu považuje každého, kto je ochotný vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

„Mňa inšpiruje Andrea Zahurancová, s ktorou sa poznáme osobne a mali sme spoločnú kampaň o zbieraní smetí,“ hovorí Milan Bez Mapy.