Multifunkčná. Taká je Vlastina Svátková. Začínala recitovaním na pohreboch, dnes ju živí najmä herectvo, ktoré nikdy neštudovala. Zahrala si čašníčku, ktorá otrávila Jamesa Bonda. Tvrdí, že tam, kde je dnes, je preto, lebo sa dopredu ničoho nebála. Na ktorého vyučujúceho zo štúdia na FMK si spomína dodnes?

Po maturite ste sa rozhodli odísť na leto do Bratislavy. Čím ste sa tam živili?

Tie dva mesiace, kým mi začala vysoká škola, som brigádovala ako čašníčka v reštaurácii. Keď mi začala škola, nočné zmeny som už nezvládala a venovala som sa iba štúdiu.

Vedelo sa tam mladé dievča o seba samé postarať?

Vedelo. Som najstaršia z troch súrodencov. Som zvyknutá byt samostatná a nezávislá. Vybaviť si všetko sama a poradiť si v ťažkých situáciách.

Pochádzate z Myjavy. Ako často chodievate na návštevu k rodičom? Trávia tam čas aj vaši synovia?

Snažím sa raz za mesiac. Teraz som nakrúcala seriál Kukučka, exteriéry sa točili blízko Myjavy, takže som chodila častejšie. Synovia si to tam užívajú, lebo rodičia majú starý dom s veľkou záhradou, psami, mačkami a občas cez zimu máme v kúpeľni aj ježkov, ktoré mama zachraňuje.

„Duša 18-ročného dievčaťa je krehká ako krídla motýľa.“

Už dlhé roky žijete v Prahe. Ako ste sa tam dostali?

Odišla som na stáž počas prázdnin a nakoniec zostala na trvalý pracovný pomer. Robila som redaktorku v magazíne a obe vysoké školy som doštudovala diaľkovo.

Bolo pre vás náročné používať v seriáli slovenčinu alebo ste ju využívali pravidelne aj doteraz?

Slovensky samozrejme rozprávam. S rodičmi a aj so slovenskými kamarátmi, ktorých mám v Prahe dosť. Ale je pravda, že som v nej dlho nehrala a mala som rešpekt, strach a trému. Takže som poctivo pilovala, aby nebol ani trochu cítiť prízvuk.

Napísali ste aj pár blogov. Neprekáža vám, že sa v nich nachádzajú gramatické chyby?

Aha? To ani neviem, nikto ma na chyby neupozornil. Ale slovenskú gramatiku ovládam, skôr používam českú klávesnicu, píšem rýchlo a už si to po sebe nečítam. Inak by som nič nezverejnila. Čím viac to po sebe čítam, tým viac mi to príde hlúpe.

Zdroj: archív V.S.

Koľko kníh vám vyšlo? Viete priblížiť, o čom sú?

Vyšli dve – Moara a Sama sebou. Sú to krátke príbehy zo života, o láske, vzťahoch, materstve, detstve, chybách, lekciách aj odpustení.

Hrávate stále aj v reklamách?

Reklamy už veľmi málo, ale určite áno. V dobrých reklamách sa herectvo nelíši od filmového. Rovnako vyžaduje prirodzenosť, ale je nutné všetko zachytiť v rýchlom tempe, bez slov, iba rečou očí a mimikou. Aj tu ide o emócie.

Pár sekúnd ste sa objavili aj v Bondovke Casino Royale ako čašníčka, ktorá priniesla Danielovi Craigovi otrávený drink. Ako prebiehalo nakrúcanie?

Klasicky ako v hollywoodskom veľkofilme. Na všetko bolo veľa peňazí aj času, takže aj ja so svojou mini rolou som bola na pľaci asi 12 dní. A bolo o mňa kráľovsky postarané.

„Som zvyknutá byť samostatná a nezávislá. Vybaviť si všetko sama a poradiť si v ťažkých situáciách.“

Spomínate si na vaše študentské časy na FMK?

Spomínam, napríklad na pána Chovanca, ktorý nás učil právo. Boli to ťažké skúšky! A pamätám si na prijímací pohovor. Prijali ma určite vďaka ústnemu pohovoru, vyrozprávala som im tam zaujímavé historky zo svojho života.

Ako dlho ste pracovali ako redaktorka? Viete si predstaviť, že sa raz vrátite k novinárčine?

Ako redaktorka som vystriedala viacero médií, začala som už na Myjave v miestnej televízii, pokračovala v Bratislave v magazíne a skončila v Prahe v Elle. A možno sa vrátim, tak ako teraz môj kamarát Šarkan, ktorý sa stal šéfredaktorom Brejku.

Prečo ste sa rozhodli vyštudovať masmediálnu komunikáciu aj pedagogiku?

Nevedela som, čím budem. Vždy ma bavilo veľa vecí, prijímala som to, čo prichádzalo v ten moment. Keď mi ponúkli miesto redaktorky, ani chvíľu som neváhala. Keď prišli na gymnáziu do našej triedy hľadať dievča, ktoré bude recitovať na pohreboch, prihlásila som sa. Keď ma pozvali na prvý casting, išla som. A preto som dnes tam, kde som. Pretože som sa dopredu ničoho nebála. Dnes ma síce živí herectvo, ale okrem toho som napísala dve knižky, spievam, mám online obchod s vintage oblečením a možno budem kamarátkam zariaďovať interiéry bytov, to ma veľmi baví.

Ste známa tým, že dosť odkrývate svoje súkromie. V súvislosti s vami sa hovorilo  o bulímii aj o tom, že vás psychicky týral bývalý priateľ. Ako to bolo?

Nijak zásadne. Iba som počas maturít výrazne schudla. Bola som v strese z toho, či ich urobím a ešte mi môj vtedajší priateľ povedal, že mám veľký zadok. Duša 18-ročného dievčaťa je krehká ako krídla motýľa. V prípade priateľa išlo o prejavy žiarlivosti v extrémnej forme, ktoré som vtedy ešte nevedela identifikovať. Myslela som si, že je to láska a musí ma strašne milovať, keď ma chodí kontrolovať na internát. Životné skúsenosti a vek vás zocelia a na manipulátorov si potom dávate pozor. Takže všetko zlé je na niečo dobré.

Zdroj: Jan Silvar

Ako to zvládate sama s dvoma deťmi? Vedia hovoriť plynule aj po slovensky?

Rozumejú, plynule nerozprávajú. Dnešné deti sa v škole vysmievajú každej chybe, všetkému, čo je iné a keby syn občas priplietol do češtiny nejaké slovenské slovíčko, už by sa mu smiali, že nevie rozprávať. Zvládam to. Nič iné mi neostáva. A či som sama alebo nie, to iba dedukujú novinári, keďže o žiadnom vzťahu nerozprávam.

Je Vlastina vaše oficiálne meno?

Je moje oficiálne neoficiálne. Už ma tak volajú dlhé roky a na iné nepočujem.

Vlastina Svátková (33)

Vyštudovala dve vysoké školy – pedagogiku v Bratislave a masmediálnu komunikáciu na FMK v Trnave. Pracovala ako redaktorka, vyšli jej dve knihy, napísala zopár blogov, spieva, má internetový obchod s oblečením. Ako herečka pracovala doteraz zväčša v Prahe. Hrala vo viacerých seriáloch aj filmoch. V septembri mal premiéru český film Gangster Ka, kde hrala hlavnú ženskú úlohu.  Dnes ju už poznajú aj slovenskí diváci zo seriálu Kukučka. Vyrastala neďaleko Myjavy, dnes žije v Prahe. Je rozvedená a má dvoch synov. 

Autor: Diana Veizerová