Dievčatá, slečny, dámy… Zástupkyne nežného pohlavia bojujúce o prvenstvo medzi všetkými ostatnými. Naozaj je toto príklad, aký chceme ukazovať malým deťom?

Spoločnosť v akej žijeme nám už dávno dala dosť jasne najavo, že je riadená mužmi. Od nepamäti ženám ukazuje ako sa majú správať, obliekať a prezentovať. Samozrejme, za tých pár rokov sa čo-to pozmenilo, no pointa zostáva viac–menej stále rovnaká. Aby si žena zaslúžila obdiv okolia, musí spĺňať určité kritériá nastavené tak, aby ulahodili mužskému oku. To spôsobuje to, že sa mladé dievčatá porovnávajú medzi sebou, čo môže mať katastrofálne následky ako je depresia. V najkrajnejších prípadoch dokonca aj samovražda.

Sociálne siete Instagram či Twitter v poslednom čase oblieta koláž dvoch fotografií. Táto koláž vyvolala mnoho zmiešaných reakcií a neunikla ani nám. Na fotografii vľavo môžeme vidieť 25-ročnú modelku Kendall Jenner, ktorá sa dostala do pozornosti vďaka účinkovaniu v reality show KUWTK.

Mnoho mladých dievčat ju považuje za vzor dokonalej ženy, nehovoriac o tom, že zastupuje aj prvé miesta v rebríčku krásy vytvorenom mužským pohlavím. Proste a v skratke, pozná ju a obdivuje skoro celý svet.

Kendall Jenner (vľavo) a Allysa Carson (vpravo) Zdroj: twitter.com/PlanetBGlasgow

Alyssa Carson je na druhej strane obyčajné a zároveň neobyčajné devätnásťročné dievča, o ktorom mnoho ľudí ani len netuší. Celý život snívala o tom, že sa raz stane astronautkou. Zúčastnila sa niekoľkých vesmírnych táborov a v roku 2014 sa stala prvým človekom, ktorý absolvoval „NASA Passport Program“ a navštívila všetkých 14 turistických stredísk NASA v 9 štátoch. Dokonca bola uvedená aj ako najmladšia priekopníčka v talkshow Steva Harveyho.

Okrem toho účinkovala aj v dokumente The Mars Generation z roku 2017. Svet potrebuje vidieť viac dievčat ako je mladá Alyssa. Je omnoho vhodnejším idolom a vzorom pre malé dievčatá, ako napríklad spomínaná Kendall, ktorej fotka sa stala virálnou len vďaka tomu, že má na nej oblečenú spodnú bielizeň ukazujúcu jej „dokonalú a ideálnu“ ženskú postavu.

Hrušky a jablká

Naozaj chceme, aby sme dávali mladým dievčatám takýto príklad? Aby nenasledovali svoje sny len kvôli tomu, že sa nezhodujú s predstavami „ideálnej“ ženy? A čo je vlastne ten ideál? Týmito otázkami sa zaoberali aj ľudia v komentároch pod fotkou, na ktorej boli vedľa seba spojené Kendall a Alyssa. Áno, samozrejme, že obo mladé slečny sú diametrálne odlišné a nemali by sme miešať hrušky s jablkami… Ale nespadajú náhodou hrušky a jablká do tej istej podskupiny ovocia?

Chápeme, že Kendall a Allysa žijú rozdielne životy, no predsa len majú niečo spoločné. Obe sú to ženy, ktoré nasledujú svoje vlastné sny. Čo ich rozdeľuje je to, že jedna z nich má väčšiu publicitu. Práve to je ten spomínaný problém. To je ten dôvod, prečo sa spôsob života Kendall považuje za ten „správny“. Pretože to je ten, ktorý nám médiá vedome podsúvajú.

Sociálne siete sú plné fotiek, ktoré však neodrážajú realitu. Je to niečo ako hnilé ovocie, ktorým nás kŕmia, až kým nám nie je zle. Toto ovocie chutí trpko a nesie v sebe závisť, ktorú pociťujeme pri pohľade na fotky, ktoré nám médiá ukazujú denno-denne.

Prečo nevyzerám ako ona? Prečo nemám takú postavu ako ona? Prečo nie som taká pekná? Tieto a mnohé iné otázky si mladé dievčatá po celom svete kladú každý deň.

Avšak, mnohí si neuvedomujú, že takto stále niekoho porovnávame (aj seba) a podvedome štveme proti sebe. Nespočetne veľa ľudí hlása, že ženy by predsa mali držať spolu a nie hašteriť sa a porovnávať. No práve tým, že odsudzujú ženy ako je Kendall, tak sebe vína lejú a ostatným vodu kážu.

Mali by sme sa ako ľudia zobudiť a konečne pochopiť, že nie každý z nás má rovnaké hodnoty a preferencie. Nemôžeme ostatným rozkazovať, ako majú žiť vlastný život. No čo môžeme urobiť je to, že nebudeme prezentovať a podsúvať iba jeden spôsob života a nazývať ho ideálnym.