Investigatívni novinári z BBC odhalili, že moderátori OnlyFans neuzatvárajú účty tvorcom, ktorí uverejňujú nelegálny obsah okamžite. Najskôr im posielajú mnoho upozornení.

Interné dokumenty, ku ktorým sa dostala BBC News, ukazujú, ako platforma nariaďuje moderátorom postupovať pri zverejnenom nelegálnom obsahu. Ten býva hneď odstránený. K jeho tvorcom má však platforma pomerne benevolentný prístup.

Manuály OnlyFans odporúčajú takýmto účtom posielať tri upozornenia s vysvetlením, prečo bola ich tvorba odstránená a upozorňujú, že ďalšie porušenie pravidiel platformy môže viesť k uzatvoreniu účtu.

Podrobné inštrukcie sa odlišujú podľa toho, ako veľmi populárny je konkrétny účet. Účty s veľkým počtom sledujúcich, ktoré porušujú pravidlá, môžu dostať aj dodatočné upozornenia. Naopak účty s nízkym počtom sledujúcich by mali podľa dokumentov riešiť „bežným postupom“ a v prípade núdze obmedziť či odstrániť.

„Dochádza tu k diskriminácii medzi účtami. Ukazuje sa, že peniaze sú najväčšou prioritou,“ hovorí investigatívny novinár z BBC. „Platforma OnlyFans nie je ochotná si úplne znepriateliť tvorcov odstránením účtov. Dokonca ani tých, ktorí vytvárajú nevhodný alebo dokonca nelegálny obsah.“

Zdroj: Statista.com, Graf: Barbora Kolejáková

Účet si môže ľahko vytvoriť aj neplnoletý

OnlyFans zakazuje vytvárať účty neplnoletým osobám a má systém overovania veku, kedy sa používateľ musí preukázať osobným dokladom. Napriek tomu sa na platforme nachádza množstvo účtov vytvorených tínedžermi či deťmi.

Článok od BBC News opisuje príbeh sedemnásťročnej Leahi, ktorá si vytvorila účet vďaka falošnému vodičskému preukazu a predávala explicitné videá. Iné štrnásťročné dievča zas dokázalo použiť heslo a detaily platobnej karty svojej babky na predávanie pornografických fotiek.

OnlyFans tvrdí, že odvtedy sprísnili opatrenia a vylepšili svoj systém overovania veku, aby dokázali predísť podobným prípadom. Americký detektív však upozornil, že pri svojom vyšetrovaní dokázal v priebehu jednej hodiny nájsť na internete desať zobrazení sexuálne zneužitého dieťaťa, ktoré boli pôvodne vytvorené na platforme OnlyFans.

Je presvedčený, že všetky materiály vznikli v priebehu posledného pol roka. „Najmladšia mala päť rokov, ostatné mali okolo dvanásť. Aktuálne zabezpečenie platformy, nech je podľa OnlyFans akokoľvek dobré, má trhliny, cez ktoré ľudia dokážu prekĺznuť,“ uviedol detektív pre BBC.

Hrozbou je aj pre Slovensko

Popularita siete OnlyFans rastie aj na Slovensku, na platforme pribúda stále viac tvorcov obsahu a sledovateľov. Podrobnejšie sa fungovaniu OnlyFans medzi Slovákmi venovali v podcaste denníka SME Dobré ráno redaktorky Nikola Šulíková Bajanová a Soňa Jánošová.

V rozhovore upozorňujú na existenciu náborových agentúr, ktoré zastrešujú a spravujú niekoľko účtov OnlyFans. Funguje to tak, že agentúry oslovia prevažne ženy, ktoré už majú OnlyFans účet či zdieľajú explicitnejší obsah na sociálnych sieťach a chcú rýchlo zarobiť. Ženy potom agentúram posielajú fotografie alebo videá a tie sa postarajú o spravovanie účtu, uverejňovanie obsahu a četovanie s fanúšikmi.

Agentúry často ponúkajú svoje služby aj na portáloch pre mamičky, kde lákajú ženy na vidinu zárobku veľkých peňazí. Dochádza k vykorisťovaniu, kde väčšinu profitu získava agentúra.