Polícia upozorňuje na podvodné správy, ktoré dostávajú používatelia Facebooku od svojich priateľov. Varuje ľudí, aby neklikali na link, ktorý tieto správy obsahujú.

Cieľom takýchto správ je dostať sa k osobným informáciám a prihlasovacím údajom. Obsahujú link s webovou adresou, ktorá vyzerá na prvý pohľad totožne ako prihlasovacia stránka Facebooku. Mnoho ľudí však netuší, že ide o podvodný web, cez ktorý útočníkom odovzdajú svoje prihlasovacie údaje.

,,Nerobte to. Ak tak spravíte, systém vás presmeruje na domnelú prihlasovaciu stránku Facebooku, na ktorej by ste mali zadať váš e-mail a heslo. Ak tak spravíte, útočníkovi, ktorý je zo zahraničia odovzdáte plnú kontrolu nad vašim účtom,“ radí špecializovaná oficálna stránka policajného zboru – Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Ľudia dostávajú podobné správy v súkromných konverzáciách, nájdete ich aj v rôznych skupinách. Zdroj: Barbora Držíková

Ako sa chrániť?

Po prípadnom kliknutí na link polícia odporúča okamžitú zmenu hesla. Po nej sa nezabudnite z Facebook účtu odhlásiť a znovu prihlásiť. ,,Priateľom, ktorým sa pod vašou hlavičkou odoslala správa, napíšte, že ide o podvod,“ radí ďalej polícia. Na profile je tiež dobré zverejniť informácie o kliknutí na takúto podvodnú stránku, aby tak nespravili aj ďalší.

Aby sa podobná situácia neopakovala, dôležité je tiež nastaviť si Dvojstupňové overenie pri ktorom musíte po vložení prihlasovacích údajov zadať navyše overovací kód, ktorý dostanete SMS správou. Túto funkciu si môžete aktivovať v nastaveniach v kolónke Zabezpečenie a prihlasovanie. Nájdete ju v časti Dvojstupňové overenie.

Približne 74 percent používateľov navštevuje Facebook aspoň raz za deň. Zdroj: pexels.com

Pokiaľ ste takúto podvodnú správu dostali no nenaleteli ste, nezabudnite aspoň upozorniť vašich priateľov a známych. Môžete im tým pomôcť zabrániť, aby neprišli o svoje konto. Vysvetlite priateľom, že sa môžu stať obeťou internetových hackerov a svoje konto by si mali dostatočne zabezpečiť.

Taktiež je vhodné, aby napadnutá osoba spätne varovala svoje kontakty, ktorým hackeri v jej mene rozposielali podvodné správy. Môže tým predísť ukradnutiu osobných údajov, či peňazí.