Prečo hra Druh: Žena? Čo vás zaujalo práve na tejto hre a primälo vás  povedať si áno, do tohto idem, toto chcem režírovať a spracovať?

Už dlhšie sme sa s pánom riaditeľom Greššom a aj s umeleckým šéfom pánom Sprušanským dohadovali, že by som do Nitry s niečím prišla a tak sme hľadali vhodný titul. Keďže pán Sprušanský  niektoré moje komédie, ktoré som režírovala v iných divadlách videl, povedali si, že v rámci ich dramaturgického plánu, by chceli nejakú súčasnú komédiu. Preto sme hľadali na aktuálnom európskom dramatickom trhu a spoločne nás zaujala práve táto hra Druh: Žena.

Takže zavážila pri výbere aj téma feminizmu, ktorá v hre vystupuje a  začína sa sama o sebe akoby znovu rozoberať a dostávať do popredia?

Ani nie. Pre mňa je základnou otázkou pre celú tuto inscenáciu to, na čo vlastne tých divákov budem pozývať. Aj mužov, aj ženy. Otázka znie: „Čo je úlohou dnešnej ženy? Aká má žena byť aby bola dobrá, spoločensky uznaná a aby bola zároveň šťastná?“ Toto je pre mňa taký hlavný claim.

Aký máte názor na feminizmus? Keby stretnete Margot Mason, hlavnú hrdinku, čo by ste na nej  ako na feministke vyzdvihli a naopak, na čo by ste jej povedali: „Margot, toto zmeň.  Myslíš to dobre ale takto to nefunguje.“

Dobrú otázku ste si pripravili, múdro (smiech). Ešte keď sme skúšali, tak sme sa s hercami veľa rozprávali o tom, že napríklad, keď čítate časopisy, nie len tie ženské ale aj mužské, tak tam nájdete veľmi veľa všelijakých instantných rád tipu 10 krokov ako byť šťastná, 10 krokov ako nájsť ideálneho muža… Na jednej strane to čítam, pretože to je oddychovka a na druhej strane si z toho robím žarty. Preto, keby som stretla Margot Mason, tak by som s ňou určite išla do vášnivej debaty, ktorá by možno skončila aj trhaním si vlasov. Pred pár rokmi to však u mňa takto nebolo. Mala som veľmi jednoznačný názor na to, aká by žena mala byť. Mala by byť úspešná, dosahovať výsledky a mať väčší priestor než dostáva ale rokmi sa tie hrany obrusujú. Dnes si myslím, že každá žena má právo vybrať si svoju cestu. Niektorá sa cíti dobre v pozícii iba milujúcej matky a chce byť doma, celý svoj čas a priestor venovať rodine. Iná sa rozhodne, že je výnimočná v niečom pracovne a tak dá prednosť práci. Ale ako aj v hre postava Molly hovorí: ,,Možno budem budhistickou horolezkyňou alebo budem spievať v kapele,“ každá žena má právo vybrať si svoju individuálnu cestu a kráčať za tým svojím šťastím. Nepodliehať vonkajšiemu vplyvu a mať možnosť rozhodnúť sa sama za seba. Toto je pre mňa nejakým spôsobom zásadné.

Ako prebiehal konkurz na výber hercov do hlavných postáv? Mali ste už nejakú predstavu, odporúčania alebo to bol skôr beh na dlhé trate?

Minulú sezónu som sa chodila pozerať na hercov a ich repertoárové inscenácie a už som vedela, že máme tento text. Tých najvhodnejších kandidátov, ktorých som hľadala som si v podstate vyberala z umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre plus pozvali sme aj jedného hosťa a tým je slečna Danica Matúšová. Takže som sa rozhodla na základe toho. Vedela som, že úplný ideál na hlavnú postavu Margot Masonovej je pani Pavlíková. Vedela som, že prijímajú novú členku súboru, mladú Janku Kovalčíkovú, takže tá ideálne, nielen vekovo ale aj svojim temperamentom  náleží k  postave Molly. Skormútenú a frustrovanú postavu Tess pre mňa veľmi dobre reprezentuje slečna Matúšová a pri mužoch to bolo jasné od prvého momentu.

Stres pred premiérou – ako ho ventilujete?

Po hlavnej skúške som mala pocit, že to je v pohode a všetko dáme ale potom mi zovrelo hrdlo.  Nemohla som spať. Je toho samozrejme veľa. Na jednej stránke vidíte, že hra už má nejakú fázu ALE –  potrebujete ju ešte dopracovať aj po zložke svetelnej, aj po zložke technickej stavby, po zložke hudobnej aj zvukovej, samozrejme doladiť samotnú hereckú akciu. Aj keď to tak vyzerá, že režisér už len tak sedí, pravdou je, že hlava najviac pracuje práve posledné dva týždne pred premiérou. A navyše, už  viac nie je tá fáza zábavy, kedy vtipkujeme a vymýšľame ako to zahrať. Aj pre hercov to je únavné, lebo zábava sa už mení na drinu. Javisko je veľké, musia ho ubehať, uchodiť, do toho veľmi veľa textov. Aj ja už mám takú ich energiu, preto teraz rýchlo rozprávam. Už som v tom nasadení (smiech).

Slávnostná premiéra bude už  zajtra 24. apríla o 18:30 v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Keďže hra bola nominovaná na Olivierovu cenu, jej kvalita je zaručená. Komédia Druh: Žena vtipne, aktuálne a provokujúcim spôsobom rozoberá pohľady na súčasné mužsko-ženské vzťahy a zasahuje i do témy feminizmu. Určená je všetkým vekovým kategóriám, rovnako ako ženám, tak aj mužom Obe pohlavia sú srdečné vítané.

Autor: Simona Mičová