O tom, či slovenský parlament deklaruje stav klimatickej krízy či sa zaviaže k uhlíkovej neutralite, by sme sa mali dozvedieť v utorok 23. marca. Na piatkovom rokovaní o petícii iniciatívy „Klíma ťa potrebuje” sa k slovu nedostali všetci rečníci.
V súčasnosti svetová klíma potrebuje naozaj každého človeka vrátane Slovákov. Koncom septembra minulého roka spustili autori zmienenej iniciatívy petíciu „Za klímu, za budúcnosť” na zaviazanie sa Slovenska k uhlíkovej neutralite do roku 2040 a vyhlásenia klimatickej núdze.
128 000. To je počet Slovákov, ktorým nie je život našej planéty ľahostajný. Ľuďom, na čele s ambasádormi Natáliou Pažickou, Michalom Sabom či Zuzanou Dutkovou, ktorí petíciu podpísali, šírili ďalej a robili osvetu, sa snaha vyplatila. Do štvrtka 20. októbra 2020 sa vyzbieral potrebný počet podpisov. Petícia následne putovala na najvyššiu úroveň ešte v minulom roku. Je to historicky najúspešnejšia petícia na Slovensku. Opakovane bola od októbra odkladaná – až doteraz. O petícii rokovala Národná rada v piatok 19. marca 2021, symbolicky práve v deň Globálneho klimatického štrajku, o 13:00 hod.
Dosť bolo prázdnych sľubov
Ľudia sa v petícii spojili. Teraz je rad na vláde, od ktorej ľud očakáva všetko okrem prázdnych sľubov. Čaká sa náprava a zlepšenie klímy na Slovensku, a tým aj celkovo vo svete. O systémových zmenách sa nemá len hovoriť, ale má sa aj konať. Na tomto hesle stavala celosvetová globálna kampaň „Dosť bolo prázdnach sľubov“, ktorá apeluje na politikov a najvyšších predstaviteľov krajiny na zmenu doterajšieho fungovania.
Ako uvádza denník SME: „Štrajk upozorňuje na potrebu zvýšenia ochrany prírody, zdravia, životného prostredia a práva na priaznivé životné prostredie.“ Po minulé roky sa do ulíc hrnuli stovky demonštrantov. Tento rok bol odlišný, účastníci štrajku využívali na zvýšenie povedomia o problematike životného prostredia svoje sociálne siete. Na papiere písali tematické slovné spojenia a vešali si fotografie na svoje profily.
Aktivisti a iniciátori petície majú pre všetkých vrátane politikov jasný odkaz: „Najbližšie desaťročie rozhodne, na akej planéte a v akej krajine budeme žiť my a najmä naše deti. Zachráňme pre ne šancu na budúcnosť.”
Petícia je na dobrej ceste, pokračovať sa bude v utorok
V piatok poslanci stále neprijali uznesenie o vyhlásení stavu klimatickej núdze. Neschválili štátnu stratégiu uhlíkovej neutrality Slovenskej republiky do roku 2040 ani nepodporili sprísnenie klimatických cieľov, ktoré navrhuje Európska únia.
Politické rozhodnutia sú v najbližšej dobe pre riešenie klimatickej krízy absolútne kľúčové. Toto odkazujú na webovej stránke aktivisti, ktorí stoja za iniciatívou Klíma ťa potrebuje. V diskusii sa bude pokračovať v utorok 23. marca 2021, pretože zopár rečníkov nestihlo v piatkovom uznesení predniesť svoje stanoviská.
Najbližšie desaťročie rozhodne, na akej planéte a v akej krajine budeme žiť my a najmä naše deti.
Ján Karahuta (Sme rodina) skonštatoval: „Národná rada berie na vedomie občiansku iniciatívu Klíma ťa potrebuje a vláda jej vo svojom programovom vyhlásení a problematike zmeny klímy dáva náležitú pozornosť.“
Poslanec Miroslav Suja Suja (ĽSNL) vo svojom vyjadrení spochybnil 128 000 vyzbieraných podpisov a považuje petíciu za klamstvo. Minister životného prostredia Ján Budaj (Oľano) vyhlásil, že vláda bude podporovať opatrenia plynúce z uznesenia. Ako uvádza denník SME, taktiež vyzval celý parlament, aby sa každoročne pýtal, kam sa posunuli. „Ak nebude z roka na rok vidieť nič, tak nečakajme, že v roku 2030 sa náhle otvoria nebesia a u nás bude čistý vzduch,“ zdôraznil.
Bratislavský hrad dodal nádej iniciátorom kampane
19. marca sa večer tohtoročného Globálneho klimatického štrajku rozsvietili steny bratislavského hradu na zeleno s textom „Klíma ťa potrebuje”. Toto symbolické gesto dodalo iniciátorom kampane ešte väčšiu nádej na splnenie klimatických požiadaviek.
„Už len v utorok v parlamente vyhlásiť stav klimatickej núdze a môžeme sa o klíme nielen rozprávať, ale konečne aj konať,” napísal vo svojom facebookovom statuse jeden zo signátorov petície Michal Sabo.
Adriána Brňáková
Je študentka FMK na UCM v Trnave. Život je pre ňu nekonečným spoznávaním seba samej a hľadaním vecí, ktoré ju robia štastnou. Medzi ne určite patrí písanie. Je to pre ňu istá forma sebavyjadrenia a mentálnej očisty. Rada komunikuje s ľuďmi a počúva ich príbehy. Venuje sa aj copywritingu, číta knihy, cestuje a je veľkou fanúšičkou Michelle Obamovej. Žurnalistika je to, v čom sa vidí a verí, že Attelier ju posunie na vyšší level v písaní článkov, či vo vedení rozhovorov.Súvisiace príspevky
Najčítanejšie posledných 7 dní
-
Detskí otroci sú realitou 21. storočia. Prečo oslavujeme Deň detí zle?
-
Na Slovensku máme stále menej doktorandov, aj keď zarábajú viac ako väčšina pedagógov
-
Fakty o fast fashion: Pri výrobe bavlneného trička sa minie toľko vody, koľko by vystačilo pre jedné...
-
Recyklácia, upcyklácia, pomalá móda: Ako nadobro skoncovať so zatracovanou fast fashion?
-
Nedocenené seriály na Netflixe, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť