Kríza koronavírusu nás zasiahla všetkých nečakane a mnoho z nás má ambíciu prispieť svojou troškou k zlepšeniu života v tejto situácii. Rovnako sa tak rozhodli aj veľké celosvetové či slovenské spoločnosti. Aké benefity ponúkajú? 

Benefity počas koronavírusu ponúkli mobilní operátori, banky, rôznorodé spoločnosti, ale aj štát. Telekomunikácie poskytli najmä bezplatné dáta, IT firmy zas viaceré formy onlinovej komunikácie. Nezaostávajú ani média, niektoré internetové portály sprístupnili články zadarmo.

benefity
Viaceré spoločnosti priniesli ľuďom výhody, aby zostali počas koronavírusu doma. Zdroj: unsplash.com

Nekonečné dáta a iné ponuky mobilných operátorov

Šnúru začali práve telekomunikačné siete. Viacerí operátori začali svojím zákazníkom poskytovať výhody, ktoré by za normálnych okolností neboli dostupné zadarmo. Spoločnosť Telekom ich rozdelila na benefity pre zákazníkov a pre firmy. V rámci ponuky pre zákazníkov ponúka k T paušálu a k paušálom Áno, Happy, Bez záväzkov nekonečné dáta na celý máj, podmienkou však bola aktivácia do 7. mája. Bezplatné dáta ponúkal ružový operátor aj v apríli, ale bez dátumového obmedzenia. V televízii Magio GO zasa sprístupnili viacero predtým spoplatneých titulov. 

Pre všetky paušály, pevné linky a pre predplatné karty Easy a Juro zabezpečili bezplatné volania na viac ako 50 infoliniek. Zriadili aj bezplatnú špeciálnu linku pre osamelých seniorov, ktorí potrebujú duševnú podporu, a online tlmočníka pre nepočujúcich. Pre firmy sprístupnili tiež nekonečné dáta v rámci paušálov T Biznis a ÁNO Biznis. Okrem toho im ponúkli aj využívanie aplikácie Microsoft Teams Cloud Solution na 6 mesiacov zadarmo, k čomu firmy získajú aj balík Office Online. 

benefity počas koronavírusu
Telekom zákazníkom ponúkal bezplatné dáta na celý apríl aj máj. Zdroj: pixabay.com

Aké výhody ponúkla konkurencia?

Orange si, rovnako ako Telekom, pripravil zvýhodnenia pre firmy aj pre zákazníkov. Firmám sprístupnil zadarmo online úložisko a o polovicu znížil ceny pri komunikácií SMS cez mail. Táto funkcia pracuje na princípe, pri ktorom zamestnávateľ odošle e-mail, ten vygeneruje SMS, ktorú odošle na predvolený zoznam príjemcov. Orange tiež zvýhodnil ceny Microsoft Teams a balíkov Office 365. Do zvýhodnenej ponuky zahrnul aj Virtuálne Dátové Centrum, Manažment mobilných zariadení a BackupExpert. Pre zákazníkov poskytol bezplatne 10 GB dát, balík nekonečných správ a dátový balík Nonstop čet. V Orange TV si zákazníci môžu zadarmo pozrieť všetky detské balíky a stanice z prémiového balíka FilmBox.

O2 rozširuje ponuku dát na základe splnenia výzvy. Za každú splnenú výzvu zákazníci získajú 10 GB dát, pričom je možné splniť až 4 výzvy, a tak získať 40 GB dát. V programe Internet na doma spoločnosť zvýšila rýchlosť internetu o päťnásobok, a to aj po prečerpaní dát. Ich aplikácia O2 TV sprístupnilo viacero doteraz spoplatnených televíznych programov. Okrem toho operátor daroval neobmedzené dáta na aplikácie každému zákazníkovi s Modrým, Strieborným alebo Zlatým SMART paušálom.

benefity počas koronavírusu
Operátori sa snažia ľuďom spríjemniť čas strávený doma rozšírenou ponukou ich produktov. Zdroj: pixabay.com

Štvorka sa sústredila predovšetkým na pridanie dát zákazníkom. Pri aktivácií alebo obnove paušálov SLOBODA+, DÁTA NAVYŠE a SLOBODA DÁTA dostanú zákazníci balík NEKONEČNO NA DOMA zadarmo. Dáta si zákazníci môžu aktivovať/obnoviť do 31. mája (vrátane) a balík neobmedzených dát môžu využívať do 30. júna.

Banky pomáhali klientom odkladom splátok

Benefity počas koronavírusu sa ľuďom rozhodli sprístupniť aj viaceré banky. Klientom sa snažia finančne pomôcť a povolili odklady splátok. Ide o Tatra banku, VÚB, ČSOB, Poštovú banku, Slovenskú sporiteľňu, Unicredit bank a aj Mbank. Všetky banky ponúkajú odklady hypoték a spotrebných úverov, pričom doba trvania nesplácania sa pohybuje od jedného až do deväť mesiacov. Nárok na túto pomoc majú rovnako ľudia aj firmy. Momentálne je odklad splátok daný zákonom, ale viacero bánk zareagovalo ešte predtým, ako sa tento zákon dostal do platnosti. 

benefity
Koronavírus zasiahol celý svet. Na zmiernenie ekonomických dopadov ponúkajú banky odklad splátok. Zdroj: unsplash.com

Benefity ponúkli aj IT a softvérové spoločnosti

Softvérové a IT spoločnosti sa zamerali na viaceré oblasti. Poskytujú pomoc školám, občanom, podnikateľom, zdravotníctvu aj úradníkom. Väčšina firiem pomáha naraz vo viacerých oblastiach.

Školám firmy uľahčujú spôsob vyučovania sprístupňovaním rôznych onlinových programov určených na dištančnú výučbu. Google pre školy vytvoril stránky ako Uľahčite si vzdelávanie z domu a Teach from Home.“ Okrem toho ponúkol pre školy aj bezplatné premium rozhranie Meet s kapacitou 250 študentov. Platné bude do 1. júla. Onlinové vyučovanie uľahčil študentom aj Microsoft, a to programom Microsoft Teams. Mnoho ďalších spoločností zrušilo poplatky za onlinové kurzy a vzdelávanie, poradenstvo, elektronické podpisy či úložný priestor.

benefity počas koronakrízy
Mapa Rúšok pomáha s nákupom rúšok či dezinfekcie z vášho okolia. Zdroj: pixabay.com

Výhody pre občanov si firmy pripravili v rôznych oblastiach. Spoločnosť DeafCom CZ, ktorá vyvíja aplikácie na pomoc pre hluchonemých, bezplatne sprístupnila onlinový prepis a onlinové tlmočenie pre starších občanov s poruchou sluchu a nepočujúcich. Galileo Corporation pomáha primátorom a starostom informovať občanov pomocou mobilnej aplikácie, a to na 6 mesiacov bezplatne. Podobnú službu ponúka aj portál Moje notifikácie, avšak informovanie funguje pomocou e-mailu a SMS správ. Stránka Mapa Rúšok slúži občanom a inštitúciám, ktoré ponúkajú alebo potrebujú materiál, rúška a aj služby. Spoločnosti ARDACO, Quality Unit, Resonate Services a mnoho ďalších ponúkajú firmám a zákazníkom rôzne formy onlinovej komunikácie. CompuGroup Medical ponúka bezplatnú telekonzultáciu s odbornými a praktickými lekármi na Slovensku pomocou videohorovoru. 

Pomoc pre zdravotníctvo a úrady

V oblasti zdravotníctva sa tiež rozhodli pomôcť viaceré spoločnosti. Crystal consulting umožnil objednanie e-receptu cez internet, vyhľadávanie najbližších lekární, pohotovostí a nemocníc, kde nájdeme aktuálne informácie vrátane dovoleniek či zastupovaní. Goldmann Systems zasa vymyslel platformu určenú pre pacientov v domácej karanténe, ktorá monitoruje fyziologické funkcie, pričom ich hodnoty sú prenášané priamo k ošetrujúcim lekárom. Viacero firiem ponúklo bezplatnú pomoc nemocniciam a štátnym inštitúciám pri riešení incidentov súvisiacich s kybernetickou spoločnosťou. Vznikla aj aplikácia na zapisovanie meranej teploty zamestnancov.

Krajniak
IT spoločnosti pomáhali úradom, podnikateľom i zdravotníctvu. Viacerí dostali na mieru ušité aplikácie. Zdroj: Facebook

Úradníkom a podnikateľom poskytlo pomoc viacero firiem ako CISCO, Sanding spol. či DISIG. Ponúkli im rôzne aplikácie na onlinovú komunikáciu. Ďalšie spoločnosti im sprístupnili aj cloudové uložiská, onlinový dochádzový systém, bezplatný nástroj na plánovanie zmien či platformu na vyhľadávanie obchodných partnerov. Vznikli rôzne formy podpory a konzultácie o vedení firmy na diaľku. 

 

Zdroje: slovensko.sk, telekom.sko2.sk, 4ka.sk