Určite sa vám veľakrát stalo, že pri volaní taxíka bolo číslo obsadené. Aby sa týmto  nepríjemnostiam predišlo, prechádza sa na novú techniku, ktorá umožní prijatie až ôsmich telefónnych čísel. Štyria volajúci budú prepojení ihneď a štyria budú čakať na prepojenie.

Samozrejme, aj táto technika je jeden z mnohých dôvodov na zdražovanie, pretože prevádzka pevnej linky je drahšia ako bežné číslo,“

dodáva Jozef Ivančík, majiteľ taxi služby Yellow. Vynovený je aj spôsob komunikácie vodičov taxi služby s dispečingom. Sú to najnovšie modely tabletov, ktoré nahradili vysielačky. Tento spôsob zjednodušil prepojenie vodiča a dispečingu. Vodičovi príde adresa rovno do softvéru v tablete, ten ju potvrdí a presunie sa na miesto objednávky.

 

Vysielačkám zazvonil umieračik

Pri používaní vysielačiek bol spôsobovaný rozruch a šum, ktorý znepokojoval nielen vodičov, ale aj zákazníkov. Keďže ich vodiči museli mať stále zapnuté, všetci počúvali rozhovory medzi dispečingom a taxikárom, aj keď príkaz bol adresovaný konkrétnemu vodičovi. Samozrejme, táto novšia technika má svoje výhody a nevýhody. Jednou z výhod je, že objednávka bude zaevidovaná na meno objednávajúceho a nie na jeho telefónne číslo. Už sa nestane, že by vám niekto spred nosa vyfúkol taxík. Prechod na túto techniku si vyžaduje určitú starostlivosť. Zdražovanie majiteľ obhájil tým, že:

„Všetko sa platí, či už je to mesačný paušál, software, alebo samostatný servis prevádzkovania tejto techniky.“

Aj my ako vodiči máme svoje vozidlá poistené, a tak vieme, že ceny poistiek ovplyvňujú mnohé kritériá.

„Cenu zdvihli zákonné a taktiež havarijne poistky. Napríklad, na vozidlo Škoda Rapid zákonné poistenie bolo 140 eur, dnes je až 300 eur. Havarijné sa vyšplhalo z 350 eur na 900 eur,“

dodáva Ivančík. Samostatné zvyšovanie cien sa snažili oddialiť čo najneskôr, ale nešlo to.

Jeden októbrový večer sa prelepili všetky vozidlá a dispečing upozornil zákazníka, že sme zvýšili cestovné. Taktiež sme informovali zákazníkov cez našu Facebook stránku a prostredníctvom novín Trnava dnes,“   hovorí Ivančík.

Všetko má svoj význam, aj zdražovanie taxi služieb. Veľa ľudí si myslí, že je to len o zárobkoch jednotlivých spoločností. Ale nie je to tak. Či už je to prechod na novšiu techniku, kúpa nových vozidiel, zvyšovanie cien zo strany poisťovne, servis vozidiel a mnoho iného, všetky tieto dôvody ovplyvnili zmenu cien za cestovanie taxi službou.

Na aktuálne zdražovanie cien sme sa spýtali aj taxi služieb Aplha taxi, Smart taxi, Team taxi a Euro taxi. Alfa taxi tiež zdvihla svoju taxu, odpovede sa stotožňovali s predchádzajúcimi dôvodmi.

Prieskum ceny jednej jazdy po Trnave vo vybraných taxi službách:

 

Yellow taxi

2,50€

Alpha taxi

2,50€
Smart taxi

2,00€

Team taxi

1,99€

Euro taxi

1,99€

Profi taxi

1,80 €

Vaše taxi

2,50 €

Green taxi

1,99€

Trnava taxi

Od 3,50€

TT taxi Trnava

2,00€

Alcatraz taxi

Od 2,00€

 

  Autori: Romana Krajčíková, Soňa Lipničanová

   Foto:    Facebook Yellow Taxi